Տարօրինակ է, որ Թուրքիան չի հայտարարում հայկական եկեղեցու ցուցանակի ուղղումը. Սասունյան
Հենց նոր եմ իմացել, որ Թուրքիայի կառավարությունը անաղմուկ ուղղել է Վանա լճի Աղթամար կղզու պատմական Սուրբ Խաչ եկեղեցու մոտ գտնվող ցուցանակը՝ նշելով նրա «հայկական» ծագումը:
Տասնամյակներ շարունակ թուրքական իշխանությունները համակարգված ձևով թաքցրել են հայկական եկեղեցիների և հուշարձանների իսկական ինքնությունը, որպեսզի ոչ ոք չհիշի, որ հայերը հազարավոր տարիներ ապրել են այժմ Թուրքիայի Հանրապետության կողմից բռնագրավված հողերի վրա: Չբացահայտելով հայկական քաղաքակրթության հետքերը, թուրք պաշտոնյաները հուսով էին, որ այդպես հարկ չի լինի բացատրել հայերի անհետացումը. ևս մեկ թուրքական ժխտողականության դրսևորում:
Դեռևս 2007 թվականին թուրքական կառավարությունը բացման շքեղ արարողություն կազմակերպեց 10-րդ դարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերանորգումից հետո: Մինչ որոշ հայեր միամտորեն մասնակցեցին թուրքական քարոզչական հանդիսությանը, ես մի քանի քննադատական հոդված գրեցի, մատնանշելով, որ թուրքական իշխանությունները չեն թույլատրել հայկական եկեղեցական արարողություն (բացառությամբ տարին մեկ անգամ), և մերժել են եկեղեցու գմբեթին խաչ տեղադրելու թույլտվությունը: Դրա փոխարեն, Սուրբ Խաչ եկեղեցին պաշտոնապես ներկայացվել է որպես թանգարան և դրվել Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարարության, այլ ոչ թե Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի ենթակայության տակ: Ավելի ուշ, խաչը տեղադրվեց եկեղեցու գմբեթին:
Իմ 2007 թվականի հոդվածում չէի գրել եկեղեցու ցուցանակի վրայի արձանագրության մասին, որտեղ որևէ հիշատակում չկար հայերի վերաբերյալ՝ ոչ անգլերեն, ոչ էլ թուրքերեն: Ստորև ներկայացվում է այդ նախկին արձանագրության վերնագիրն ու առաջին բառերը, որոնք գրված էին անգլերենով.
«Աքդամար կղզի և հուշարձան-թանգարան: Վճարը 5 թուրքական լիրա: Աքդամար կղզի և եկեղեցի: Աքդամար եկեղեցին կառուցվել է վանականների և ճարտարապետ Մանվելի կողմից 915-921 թվականների ընթացքում, Վասպուրականի Գագիկ Ա թագավորի պատվերով...»:
Անցյալ շաբաթ, Գլենդելի հայկական գրախանութում, պատահմամբ հանդիպեցի Անկարայի համալսարանի դոցենտ Սենեմ Չևիկին, ով ինձ ցույց տվեց Սուրբ Խաչ եկեղեցու ցուցանակի երկու տարբեր լուսանկարները: Առաջինում, որը նա լուսանկարել էր մեկ տարի առաջ, պատկերված էր վերոհիշյալ արձանագրությունը: Իսկ երկրորդում, որն անցյալ ամիս նրա գործընկերներից մեկն էր նկարել, երևում էր նոր արձանագրությունը, որը կառույցը ներկայացնում է է որպես հայկական եկեղեցի.
«Աղդամարի հայկական Սուրբ խաչ եկեղեցի: Եկեղեցին կառուցվել է վանական ճարտարապետ Մանվելի կողմից 915-921 թվականների ընթացքում, Վասպուրականի Գագիկ Ա թագավորի պատվերով: Կառուցված է երեքնուկի չորս տերևների ձևով և խաչաձև պլանի համաձայն, եկեղեցին ներսից ծածկված է գմբեթով, իսկ դրսից՝ բրգանման կոնով: Եկեղեցին երկու դարպասներ ունի, մեկը հարավային, իսկ մյուսը արևմտյան կողմում: Հետագա ժամանակշրջաններում եկեղեցուն կից ավելացվել են Զաքարիա Ա-ի մատուռը, մի ժամատուն և զանգակատուն, իսկ Սուրբ Ստեփանոսի մատուռը կառուցվել է առանձին: Սուրբ Խաչ անունով կառուցված եկեղեցին 1131 թվականին վերածվել է վանքի: Եկեղեցու ճակատի քարե քանդակների վրայի կրոնական տեսարանները վերցված են Հին ու Նոր Կտակարաններից, պալատական կյանքից, որսի տեսարաններից, ինչպես նաև պատկերված են մարդկանց և կենդանիների նկարներ: Այս պատկերները կարևոր են, քանի որ դրանք եկեղեցին տարբերում են մյուս եկեղեցիներից: Եկեղեցու ներսի պատերին կան տարբեր որմնանկարներ, որոնք ներկայացնում են Աստվածաշնչից վերցված նկարագրություններ»:
Անգլերենով և թուրքերենով գրված այս նոր արձանագրությամբ Սուրբ Խաչ եկեղեցին հստակորեն նշված է որպես հայկական եկեղեցի: Սակայն, դեռևս մի խնդիր կա: Թեև եկեղեցու անունը անգլերենով ճիշտ է գրված՝ Աղթամար, սակայն թուրքերենով այն ներկայացված է թուրքացված անունով՝ Աքդամար:
Ես միայն կարող եմ ենթադրություններ անել, թե ինչու Թուրքիայի կառավարությունը հրապարակային հայտարարություն չի արել Սուրբ Խաչ եկեղեցու բարեփոխված արձանագրության վերաբերյալ: Ահա որոշ հնարավոր պատճառներ.
- Թուրք ցածրաստիճան պաշտոնյաների տգիտությունը, որոնք չեն հասկացել այս փոփոխության գովազդային արժեքը:
- Բարձրաստիճան թուրք պաշտոնյաների՝ դժկամությունը, վախենալով, որ իրենք ծիծաղելի վիճակում կհայտնվեն, եթե հոխորտալով հայտարարեն մի ակնհայտ բան, որը վաղուց արդեն պիտի արված լիներ:
- Թուրք պաշտոնյաների մտավախությունը, որ թեև վերանայված տեքստի հրապարակայնացումը դրական տպավորություն կստեղծի արտաքին աշխարհում, քննադատության թիրախ կդառնան երկրի ներսում՝ հայերին ծառայություն մատուցելու համար:
- Նորընտիր թուրք ղեկավարների ուշադրության շեղումն այս հարցից՝ այլ ավելի հրատապ խնդիրների պատճառով: Նրանք դեռ կարող են ավելի ուշ այս մասին հայտարարություն անել:
Նույնքան տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ հայկական կողմից ոչ մեկը, այդ թվում՝ Պոլսո Հայոց պատրիարքարանը, որևէ բան չի ասել Սուրբ Խաչ եկեղեցու հայկական ծագումը վերահաստատող նոր արձանագրության մասին:
Մնում է միայն հուսալ, որ Աղթամարի եկեղեցու ցուցանակի այս ուղղումը նախերգանք կլինի հայկական մշակութային ժառանգության նման ճանաչման՝ ամբողջ Թուրքիայի թանգարաններում, եկեղեցիներում և հուշակոթողներում, ներառյալ քաղաքամայր Անին:

Analysis 09:50 29/10/2014
I just learned that the Turkish government has quietly corrected the signpost near the historic Holy Cross Church (Sourp Khach) on Akhtamar Island in Lake Van, by indicating its “Armenian” origin.
For decades, Turkish authorities systematically concealed the true identity of thousands of Armenian churches and monuments so no one would remember that Armenians lived for thousands of years in lands presently occupied by the Republic of Turkey. By not disclosing the traces of Armenian civilization, Turkish officials calculated that there would be no need to explain the disappearance of Armenians — another manifestation of Turkish denialism.
Back in 2007, the Turkish government held an elaborate opening ceremony after renovating the 10th Century Holy Cross Church. While some Armenians naively participated in this Turkish propaganda exercise, I wrote several critical editorials pointing out that Turkish officials did not permit Armenian church services (except once a year), and refused to allow a cross displayed on its dome. Instead, the Sourp Khach Church was officially designated as a museum and placed under the administration of the Turkish Ministry of Culture and Tourism, and not under the jurisdiction of the Armenian Patriarchate of Istanbul. Since then, a cross has been placed on the Church dome.
One issue that I failed to mention back in 2007 was the inscription on the signpost leading to the Church. The original signpost made no reference to Armenians either in English or in Turkish. Below is the heading and first words of the previous inscription, written in English:
“Akdamar Island & Monumental Museum. Fee 5 TL [Turkish Liras]. Akdamar Island and Church. Akdamar Church was built by the monks of architects Manuel between 915-921 by the order of Vaspurakan King Gagik I….”
Last week, during a chance encounter in a Glendale Armenian bookstore, Senem Cevik, Assistant Professor at Ankara University, showed me two different photos of the Holy Cross Church signpost. The first, taken by her a year ago, showed the foregoing inscription. The second, taken by one of her colleagues last month, displayed the new inscription that refers to the building as an Armenian Church:
“Akhdamar Armenian Church of the Holy Cross. The Church was built by monk/architect Manuel between 915 and 921, by the order of Gagik I, King of Vaspurakan. Built at the form of a four-leaf clover and under the plan of a cruciform, the church was covered by a dome from inside and by a pyramidal cone from outside. The church has two gates, one at the southern and another at the western side. During subsequent periods, the Chapel of Zacharias I, a jamatun and a bell tower were added to the church and the Chapel of Saint Stephanos was built separately. Built in the name of the Holy Cross, the church has been transformed into a monastery in 1131. On the stone reliefs of the façade of the church, religious scenes taken from the Old and New Testament, palace life, hunting scenes as well as human and animal figures are depicted. These depictions are important as they distinguish the church from similar ones. There are various wall paintings representing descriptions taken from the Bible on the inner side of the church’s walls.”
This new inscription clearly designates Holy Cross, both in English and Turkish, as an Armenian Church. However, there is still a problem. While the church’s name is correctly written in English as Akhtamar, in the Turkish language inscription it is referred to by its Turkified name, Akdamar.
I can only speculate as to why the Turkish government did not make a public announcement regarding the revised inscription of the Sourp Khach Church signpost. Here are some possible reasons:
– Oversight by low-level Turkish officials who did not realize the P.R. value of publicizing the change.
– Reluctance of high-ranking officials to draw attention to the change, fearing that they would appear ridiculous taking credit for something so obvious that should have been done long time ago.
– Concerns by Turkish officials that making public the revised text would impress the outside world, while triggering criticism at home for catering to Armenians.
– Preoccupation of newly-elected Turkish leaders with other urgent matters. They may yet make an announcement at a later date.
It is equally puzzling that no one on the Armenian side, including the Armenian Patriarchate of Istanbul, has made any mention of the revised inscription reflecting the Armenian origin of Holy Cross Church.
One hopes that this single rectification of the Akhtamar Church signpost would be a prelude to similar recognition of Armenian cultural heritage in museums, churches, and monuments all across Turkey, including the City of Ani.