Հասարակություն 14:25 01/02/2012
Հանրային խորհրդի մշակույթի ենթահանձնաժողովը վաղը նիստ է գումարելու: Ինչպես հայտնեցին ենթահանձնաժողովից, օրակարգում երկու հարց է:
Անցած տարվա փետրվար ամսից մի խումբ այրերի աջակցությամբ ստեղծվել է նախաձեռնող խումբ, որը հանդես է եկել Հաղթանակ զբոսայգու բարձունքում գտնվող անմշակ, չօգտագործվող հողատարածքում Արարատ լեռան դիմաց կառուցել «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ» պատմամշակույթային գիտակրթական համալիր կառաուցելու առաջարկությամբ: Նախատեսվում է, որ այն կպատրաստվի իրական չափերով և բնական նյութերից ` ըստ Աստվածաշնչի: Նախաձեռնության հեղինակներն այն կարծիքին են, որ համալիրը իր եզակիությամբ կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը: Այնտեղ կտեղադրվեն պատմական «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի մարդկային և կենդանական կազմի կրկնօրինակները, փաստաթղթեր, ինչպես նաև աշխարհի բո լոր պետությունների դրոշներն ու զինանշանները:
Նախաձեռնող խմբի անդամներն են Սոս Սարգսյանը, Արամայիս Սահակյանը, Մերուժան Տեր-Գուլանյանը, Լևոն Թոքմաջյանը, Կարեն Աղամյանը, Թորոս Ումրիկյանը, Մարտուն Հարությունյանը:
Օրակարգի հաջորդ հարցը, ըստ աղբյուրի, Թովմաս Պողոսյանի առաջարկով Սայաթ-Նովա աշուղական անսամբլին Պետական կարգավիճակ շնորհել: Նշենք, որ այս տարի լրանում է հայ մեծ գուսան Սայաթ-Նովայի ծննդյան 300 ամյակը:

15:28 01/02/2012 » Культура
Подкомиссия Общественного Совета Армении по вопросам культуры завтра проведет заседание, в повестке которого будут два вопроса. Как сообщили в подкомиссии, еще в феврале прошлого года была сформирована инициативная группа, которая выступила с предложением на неиспользуемой территории ереванского парка Победы построить историко-культурный комплекс «НОЕВ КОВЧЕГ».
Отмечается, что участок этот расположен на довольно большой высоте и оттуда открывается уникальный вид – на библейскую гору Арарат. Предполагается, что комплекс будет построен в размерах ковчега и из натуральных материалов, точно по описанию в Библии. Кроме того, здесь разместят «копии» всех жителей ковчега (как людей, так и животных), документы, флаги всех государств мира и др. Авторы инициативы считают, что необычный проект будет стимулировать туризм в республике.
Членами инициативной группы являются Сос Саркисян, Арамаис Саакян, Меружан Тер-Гуланян, Левон Токмаджян, Карен Агамян, Торос Умрикян, Мартун Арутюнян.
Вторым вопросом повестки, согласно источнику, станет присуждение Гусанскому ансамблю им. Саят-Нова государственного статуса. Напомним, что в этом году отмечается 300-летие со дня рождения Саят-Нова.