Հասարակություն 12:25 21/02/2012
«Ժառանգության» խմբակցության պատգամավորներն ու Մաշտոցի պողոտայի մի քանի բնակիչներ քիչ առաջ 10 էջից կազմված հայցադիմում են ներկայացրել վարչական դատարան: Ինչպես Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, իրենք պահանջում են անվավեր ճանաչել քաղաքապետի որոշումները, որոնց հիման վրա տեղի է ունենում Մաշտոցի այգում իրականացվող կառուցապատումը:
«Միաժամանակ միջնորդել ենք հայցի ապահովման միջոց կիրառել` արգելել պատասխանողին, այսինքն Երևանի քաղաքապետարանին և երրորդ անձանց` զբոսայգու տարածքում` Մաշտոցի պողոտա 22/21, իրականացնել որևէ շինարարական աշխատանք»,-ասաց նա:
Փոստանջյանը համոզված է, որ շինարարությունը ընթանում է օրենքի աղաղակող խախտումներով, իսկ իրավական հիմքերի մի մասն էլ իրենց ընդհանրապես չի ներկայացվել: «Շատ ցավալի է, որ այս խախտումները տեսնելով, իրավապահ մարմիններն իրենք չկանխեցին այդ ապօրինի շինարարությունը»,-ասաց նա:
Նշենք, որ այսօր գիշերվա ընթացքում, երբ բնապահպան ակտիվիստները այգու տարածքում չեն եղել, կառուցվող տաղավարներում ապակիներ են ամրացվել: Այսօր առավոտյան այգի այցելողներին դիմավորել են շինհրապարակը հսկող ոստիկաններն ու դրանք շրջապատող երկաթե ցանկապատները:
Մամուլի միջոցներից մեկն այսօր հրապարակել էր, թե այգում ընթացքող շինարարության հետևում կանգնած են նախկին քաղաքապետ, ՀՀԿ-ական Գագիկ Բեգլարյանի եղբայրը, առողջապահության նախարար, ԲՀԿ-ական Հարություն Քուշկյանը, ԴԱՀԿ ղեկավար Միհրան Պողոսյանն ու տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Էդուարդ Մադաթյանը: « «Անշուշտ, տարածքների վարձակալները փաստաթղթերում հիշատակված անձինք չեն, և եթե վաղը հերքման տեքստեր տարածեն, խորհուրդ կտանք չզարմանալ»,- գրել էր «Հրապարակ» թերթը:

13:20 21/02/2012 » Право
Депутаты фракции «Наследие» и несколько жителей проспекта им. Маштоца подали 10-страничный иск в Административный суд.
Как сообщила корреспонденту Panorama.am депутат Заруи Постанджян, они требуют признать недействительным решение мэра, на основе которых в сквере осуществляется строительство.
«В то же время мы ходатайствовали о применении средства обеспечения иска – запретить ответчикам, то есть мэрии Еревана и третьим лицам – осуществлять какие-либо строительные работы на территории сквера», - сказала она.
Постанджян убеждена, что строительство осуществляется с грубыми нарушениями закона, а часть правовых основ вовсе не была представлена. «Очень больно, что видя эти нарушения, правоохранительные органы сами не пресекли это незаконное строительство»,- сказал он.
Напомним, что этой ночью на территории сквера были осуществлены строительне работы. Пришедших сегодня утром в сквер Маштоца горожан встретили уже застекленные павильоны, окружающие их железные ограды и охраняющие стройплощадку полицейские. Напомним, что накануне прибывший в сквер автомобиль со стеклами столкнулся с противостоянием экологов, и, прождав долгое время, вынужден был уехать.
Одна из газет сегодня опубликовала материал о том, что за строительством бутиков в этом сквере стоят брат экс-мэра Еревана Гагика Бегларяна, за бутиками в сквере Маштоца стоят бывший мэр Еревана Гагик Бегларян, министр здравоохранения Арутюн Кушкян и глава СПИСА – Мигран Погосян. Безусловно, согласно документам, арендаторами этих территорий являются далеко не вышеупомянутые лица, посему, если завтра будут распространены тексты с опровержением, удивляться не советуем», - пишет сегодня газета «Грапарак».