Իրավունք 11:45 04/10/2012
Ազգային ժողովի պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին` հարուցված քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում առայժմ չի կայացվել: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց Վարդան Օսկանյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
«Ես ենթադրում եմ Ազգային ժողովը համապատասխան որոշում չի ուղարկել քննչական մարմնին, այդ պատճառով էլ հավանաբար, որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշում չկա», -փոխանցեց պարոն Աթանեսյանը:
Նշենք, որ հոկտեմբերի 2-ին Ազգային ժողովում 64 կողմ և 6 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ բավարարվեց գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը` Վարդան Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ: Աղվան Հովսեփյանը պատգամավորներին վստահեցրել էր, որ Վարդան Օսկանյանը չի կալանավորվելու, չի ձերբակալվելու և խոստացել էր, որ գործի քննությունը կընթանա թափանցիկ, հանրությանը հասանելի կլինի:
Հայաստանի ԱԱԾ քննչական վարչության կողմից մայիսի 25-ին հարուցվել էր քրեական գործ` հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու /փողերի լվացում/ դեպքով, նախատեսված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:

Law 13:02 04/10/2012
There is no decision yet on involving MP Vartan Oskanian as a defendant in the money laundering proceedings against the Civilitas Foundation, Oskanian’s laywer, Tigran Atanesyan, told Panorama.am.
“I suppose that the National Assembly has not referred a relevant decision to the investigative body, so apparently this is why there is no decision on involving Oskanian as a defendant,” the lawyer said.
On October 2, the Armenian National Assembly by the vote of 64 to 6 approved the petition by Armenian Prosecutor General, Aghvan Hovsepyan, to strip Vartan Oskanian of immunity.
Aghvan Hopsepyan gave assurances that Vartan Oskanian will not be arrested, the investigation will be transparent, and the results of the investigation will be available to public.