Տարածաշրջան 14:44 04/02/2012
Իրանական նավթի արտահանումը եվրոպական երկրներ կկասեցվի: Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ` այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Ռոսթամ Ղասեմին:
Իրանցի պաշտոնյան «Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության» (ՕՊԵԿ) անդամ երկրներին կոչ է արել նավթի միջազգային շուկայում հարգել միմյանց իրավունքները:
Ռոսթամ Ղասեմին նշել է, որ ԻԻՀ Մեջլիսի և կառավարության միջև իրանական նավթի` եվրոպական երկրներ արտահանման կասեցման մասին որևէ տարաձայնություն չկա:
Նկատենք, որ օրերս ԻԻՀ Մեջլիսի էներգետիկայի հարցերով հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Սեյյեդ Էմադ Հոսեյնին տեղեկացրել էր, որ պատգամավորներն օրենքի նախագիծ են ներկայացրել, որի հաստատման պարագայում ԻԻՀ Մեջլիսը կառավարությանը կարգելի նավթ վաճառել Եվրոպային մինչև վերջինիս կողմից պատժամիջոցների կիրառումը:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. հունվարի 23-ին ԵՄ անդամ երկրները, քննարկելով իրանական նավթի նկատմամբ էմբարգո կիրառելու հարցը, որոշում կայացրեցին էմբարգո կիրառել հուլիսի սկզբից: Որոշման համաձայն` ԵՄ անդամ երկրները մինչև 2012թ. հուլիս ամիսը պետք է դադարեցնեն Իրանի հետ նավթի ներմուծման մասին կնքված պայմանագրերը:
Իրանական նավթը տոկոսային հարաբերակցությամբ ներկրում են հետևյալ երկրները` Ճապոնիա (14%), Հարավային Կորեա (10%), Չինաստան (22%), ասիական այլ երկրներ (12%), Հնդկաստան (13%), Հարավային Աֆրիկա (4%), Իսպանիա (6%), Իտալիա (7%), Թուրքիա (7%), ԵՄ անդամ այլ երկրներ (5%):

Парламент и правительство Ирана солидарны в вопросе прекращения экспорта нефти в ЕС – Р. Гасеми
Иран прекратит экспорт нефти в европейские страны. Как передает иранское информагентство «МЕХР», об этом сегодня в ходе пресс-конференции заявил министр нефти ИРИ Ростам Гасеми.
Согласно сообщению, иранский министр призвал государства, входящие в Организацию стран-экспортеров нефти (ОПЭК), уважать права друг друга на международном нефтяном рынке. При этом Р. Гасеми подчеркнул, что между Меджлисом и правительством ИРИ нет никаких разногласий по поводу прекращения экспорта нефти в европейские страны.
Напомним, ранее Р. Гасеми, комментируя решение ЕС ввести к 1 июля эмбарго на импорт иранской нефти, отметил, что экспортируемая Ираном в Европу нефть составляет лишь 20%, тем самым шаг Евросоюза нанесет вред не Исламской Республике, а собственному населению.
Отметим также, ранее в интервью иранскому информационному агентству «МЕХР» представитель комиссии Межлиса ИРИ по вопросам энергетики Сейед Эмад Хосейни сказал, что депутаты представили законопроект, в случае утверждения которого иранский парламент запретит правительству продавать нефть Европе до применения ею санкций.
23 января этого года страны-члены ЕС, обсуждая вопрос применения эмбарго в отношении иранской нефти, приняли решение ввести его с начала июля. Согласно решению, страны-члены ЕС до июля 2012 года должны расторгнуть заключенные уже договоры об импорте иранской нефти.
Известно, что основными импортерами иранской нефти являются Китай (22%), Япония (14%), Южная Корея (10%), Индия (13%), азиатские страны (12%), Южная Африка (4%), Испания (6%), Италия (7%), Турция (7%), другие страны ЕС (5%).