Տնտեսություն 13:20 08/11/2012
«Հայաստանի հետ հարաբերությունները ունեն հատուկ նշանակություն, որոնք հիմնավորված են թե մշակութային, և թե պատմականորեն ամրապնդված համագործակցությամբ: Այս ՀԷԿ-ի նախագիծը դրա վառ ապացույցն է»,-Մեղրիում ՀԷԿ-ի հիմարկեքի արարողության ժամանակ հայտարարեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Մաջիդ Նամջուն:
Նրա խոսքով, այսօր Իրանի էնեգետիկայի ոլորտում զգալի մաս է կազմում ՀԷԿ-երի արտադրած էլեկտրաէներգիան: Իրանի նախարարը կարևորեց ջրային դիվանագիտությունը:
ԻԻՀ էկոնոմիկայի նախարարը նաև նշեց, որ Իրանը ջրամաբարաշինության ոլորտում համագործակցության փորձ ունի իր հարևան մի քանի երկրների հետ` մասնավորապես` Թուրքմենստանի:  Մեղրիի ՀԷԿ-ը Հայաստանի հետ ընդհանուր նոր ծրագրի առաջին փորձն է:
1-1.5 տարվա ընթացքում, պաշտոնյայի փոխանցմամբ, կկատարվեն համապատասխան փորձագիտական ճշտումներ, կնախապատրաստվի նաև իրավանորմատիվային փաստաթղթերի բազան: Կարևոր է, որպեսզի ապահովվեն բոլոր անհարժեշտ պայմանները, որպեսզի նախագիծը կարողանա միջազգային բանկերից ստանալ ֆինանսական միջոցներ, հայկական կողմն էլ պետք է ներակայացնի երաշխիքներ` վարկի տրամադրման համար:
Նրա խոսքով, հիմնական աշխատանքները իրականացվելու է իրանական մասնավոր ընկերության կողմից, ՀԷԿ-ի շինաշխատանքներին կմասնակցեն նաև տեղացի հայերը: Տեխնիկական հագեցվածության առումով, նպատակահարմար է օգտագործել իրանական տեխնիկան: Շինաշխատանքները կավարտվեն հինգ տարի անց, սակայն նախարարը չբացառեց, որ այդ ժամակետը կարող փոփոխվել` կապված տեխնիկական հնարավորությունների հետ:
Նշենք, որ 2010թ հոկտեմբերի 15-ին, Երևանում ստորագրվել է պայամանգիր ՀՀ կառավարության և իրանական ներդրող «Թավան Աբ Արազ» ընկերության միջև, ըստ որի, ընկերությունը ինքնուրույն է լուծելու Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցման և շահագործման հետ կապված ֆինանսական միջոցների հայթայթման և կազմակերպման բոլոր հարցերը:
Մաջիդ Նամջուն նաև հաղորդեց, որ ՀԷԿ-ի շահագործումից 15 տարի անց Մեղրի ՀԷԿ-ը անհատույց փոխանցվելու է հայկական կողմին, ընդ որում համատեղ փորձարկումներով պետք է հիմնավորվի, որ փոխանցման պահին ՀԷԿ-ի էլեկտրամեխանիկական և հիդրոմեխանիկական սարքավորումները ունեն օգտակար շահագործման առնվազն 10 տարվա ռեսուրս, իսկ թունելը, ինժեներական կառույցները` առնվազն 30 տարվա:
Անդրադառնալով բնապահպանական անվտանգությանը` Մաջիդ Նամջուն նշեց, որ շինարարական աշխատանքները և շահագործումն իրականացվելու է միջազգային չափանիշներին համապատասխան, ինչ վերաբերում է Արաքսի բնապահպանական մաքրությանը, նա հայտնեց, որ վերջին տարիներին հայկական կողմը կարողացել է վերացնել աղտոտվածության իր մասնաբաժնի զգալի մասը. «Արաքսի բնապահանական անվտանգությունը պետք է ապահովված լինի տարածաշրջանի բոլոր երկրների կողմից»:
15 տարի անց հայկական կողմին ՀԷԿ-ը փոխանցելու դեպքում, ըստ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի կանխատեսումների, այն կապահովի Հայաստանում արտադրվող էներգիայի 10-12 տոկոսը: Նշենք, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանում ծախսվում է շուրջ 6.5 մլրդ կիլովատ էներգիա:

Экономика 14:40 08/11/2012
«Мы придаем особое значение отношениям с Арменией. Эти отношения основаны как на сотрудничестве  в сфере культуры, так и на сотрудничестве, укрепившемся с годами. Проект строительства ГЭС – яркое доказательство этого», - заявил министр энергетики Ирана, сопредседатель Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Ираном Маджид Намджу.
По его словам, значительную часть сферы энергетики Ирана составляет произведенная гидроэлектрическими станциями электроэнергия.
Министр добавил, что у Ирана есть богатый опыт сотрудничества с соседним странами, в частности, с Туркменистаном, в сфере строительства водохранилищ, а строительство Мегринской ГЭС является первой попыткой реализации новой общей программы с Арменией.
В течение 1-1,5 лет будет подготовлена соответствующая нормативная база. Важно, чтобы были обеспечены все необходимые требования, чтобы было осуществлено финансирование проекта, подчеркнул Намджу.
По словам министра, основные работы будут осуществлены на средства частных иранских компаний, к строительным работам будут привлечены и местные армяне. В плане технического оснащения целесообразно использовать технику из Ирана.
Отметим, что строительство Мегринской ГЭС должна осуществить иранская организация «Таван Аб Араз Компани» в рамках договора, заключенного 15 октября 2010 года. Компания самостоятельно решит вопрос финансирования и все организационные вопросы, связанные со строительством и эксплуатацией ГЭС, а правительство Армении окажет поддержку компании в вопросе приобретения необходимых разрешений, лицензий и прав.
Маджид Намджу также сообщил, что спустя 15 лет после эксплуатации Мегринская ГЭС будет безвозмездно передана Армении.
Касаясь проблем, связанных с экологической безопасностью, министр добавил, что строительные работы и эксплуатация будут осуществляться в соответствии с международными требованиями. Что касается экологической чистоты реки Аракс, то в последние несколько лет армянская сторона сумела ликвидировать ощутимую часть загрязненной территории.«Экологическая безопасность реки Аракс должны обеспечить все страны региона», – подчеркнул он.
В случае передачи ГЭС армянской стороне, согласно прогнозам министра энергетики и природных ресурсов Армении Армена Мовсисяна, она будет обеспечивать 10-12% производимой в республике энергии.
Добавим, что на сегодняшний день выработка электроэнергии в Армении составляет 6,5 млрд кВт.
В присутствии президента Армении С. Саргсяна состоялась церемония закладки фундамента Мегринской ГЭС