Տնտեսություն 11:20 16/05/2013
ՀՀ կառավարության նիստում այսօր վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտատարեց, որ գազի սակագնի վերանայման կապակցությամբ պաշտոնական նամակ է ուղարկել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահին:
«Տեղյակ եք, որ «ՀաՌուսգազարդ» ընկերությունը դիմել է ՀԾԿՀ-ին, որպեսզի ՀՀ գազ մատակարարվի 270 դոլարով: Իմ նամակում, որը տվել եմ Ռոբերտ Նազարյանին` արձանագրում ենք, որ ՀՀ կառավարությունը 30%-ով սուբսիդավորելու է գազի սակագինը: Բացի այդ, ուզում եմ քաղաքացիներին տեղյակ պահել, որ սոցիալապես անապահով ընտանիքները ստանալու են օժանդակություն, որպեսզի գազի թանկացումը նրանց ընտանեկան բյուջեի վրա բացասական ազդեցություն չթողնի»,- ընդգծեց վարչապետը:
Տ.Սարգսյանը նշեց, որ քննարկումները լինում են բաց և հրապարակային, բոլոր կուսակցությունները, հասարակական կազմակերպությունները, որոնք հետաքրքրված են այս հարցով, կարող են մասնակցել այդ քննարկումներին:

Экономика 12:32 16/05/2013
В ходе сегодняшнего заседания правительства Армении премьер-министр РА Тигран Саркисян заявил, что в связи с пересмотром тарифа на природный газ он направил официальное письмо председателю Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Роберту Назаряну.
«Как известно, ЗАО „АрмРосгазпром” обратилась в КРОУ РА с предложением пересмотреть действующий тариф на природный газ, согласно новому предложению, газ из России должен поступать по цене $270 за 1000 кубических метров. В письме, которое я направил Роберту Назаряну, зафиксировано, что цену на газ на 30% субсидирует правительство Армении. Кроме того, хочу поставить граждан в известность, что социально необеспеченные семьи получат поддержку, чтобы повышение тарифа на газ не оказало негативного воздействия на их семейный бюджет», – сказал Тигран Саркисян.
Премьер-министр отметил также, что проходят открытые и публичные обсуждения, все партии и общественные организации, заинтересованные в этом вопросе, могут принять в них участие.