Տնտեսություն 20:16 02/09/2013
Ազգային բյուջետային խումբ. Մինչև 2021թ. Ադրբեջանի նավթարդյունաբերության ծավալը կնվազի ավելի քան 3 անգամ
Ադրբեջանի նավթարդյունաբերության ծավալը նվազելու է տարեց տարի և 2029թ. կազմելու է 25 միլիոն բարել: Ընդ որում` հանրապետությունում արդյունաբերության գագաթնակետը գրանցվել է 2010թ, երբ արտադրվել է 450 միլիոն բարել: Այդ ժամանակից ի վեր արտադրության ծավալը գնալով նվազում է: Այդ մասին, ինչպես հայտնում է «ՖակտԽեբեր» պորտալը, նշվում է Ադրբեջանի Ազգային բյուջետային խմբի պատրաստած զեկույցում:
Ազգային բյուջետային խմբի տրամադրած աղյուսակի համաձայն` Ադրբեջանի նավթարդյունաբերությունը 2015թ.-ին կնվազի 360 միլիոն բարելից հասնելով մինչև 250 միլիոնի: Այնուհետև, նավթարդյունաբերության ծավալը կշարունակի կրճատվել. 2018թ.` 175 միլիոն բարել, 2021թ.` 100 միլիոն բարել և 2029թ.` 25 միլիոն բարել: Այսինքն` Ադրբեջանի նավթարդյունաբերության ծավալը 2021թ. կկրճատվի ավելի քան 3 անգամ:
Նյութում նշվում է, որ Ադրբեջանում նավթից ստացվող եկամուտները 2009թ.-ին կնվազեն` հասնելով մինչև 2003թ.-ի ցուցանշին: Նշվում է նաև, որ «Բրիթիշ Փեթրոլիում»-ը նավթից ստացվող եկամուտների գագաթնակետ էր կանխատեսել մինչև 2011թ:
«Այդ կանխատեսումներն արդարացվեցին: Սակայն հաշվի առնելով Ադրբեջանի պետական ամենամյա ծախսերի չափից ավելի աճը` դժվար չէ կանխագուշակել երկրի ճակատագիրը 2029թ-ին: Հետաքրքիր է, թե Ադրբեջանի կառավարությունը, որը նավթային եկամուտների հաշվին մեծացնում է հիմնական և ընթացիկ ծախսերը, ի՞նչ միջոցներով է ապահովելու այդ ծախսերը 2029թ-ին: Հարկավոր է նաև հաշվի առնել այն փաստը, որ նավթարդյունաբերության սեկտորի զարգացման մակարդակը երկրում ստիպում է միայն լավագույնը հուսալ», - նշված է հոդվածում:
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականից ի վեր Ադրբեջանում կրճատվում է նավթարդյունաբերության ծավալը: Եթե 2010թ.-ին հանրապետությունում արտադրվել է 50,8 միլիոն տոննա նավթ, ապա 2011թ.-ին նավթարդյունաբերության ծավալը նվազել է 10.8%-ով մինչև 45,4 միլիոն տոննա: 2012թ.-ին նավթարդյունաբերության ծավալը նվազել է արդեն 5,3%-ով մինչև 43 միլիոն տոննա: 2013թ.-ին վեց ամսվա ընթացքում Ադրբեջանի նավթարդյունաբերությունը կրճատվել է 1,6%-ով:
Նավթարդյունաբերության ծավալի կրճատման պայմաններում աճում է Ադրբեջանի տնտեսության և բյուջեի կախվածությունը նավթային սեկտորից: Ադրբեջանի պետական նավթային ֆոնդի տրանսֆերտի բաժինը Ադրբեջանի պետբյուջեի եկամուտներում 2007 թվականից աճում է, մինչդեռ նշված ֆոնդի տրանսֆերտը պետբյուջեի եկամուտներից կազմում էր 9%, իսկ 2013թ.-ին պլանավորված տրանսֆերտն արդեն կկազմի պետբյուջեի եկամտի 59,3%-ը: Ընդհանուր առմամբ, 2013թ.ին Ադրբեջանի պետբյուջեի եկամուտը տնտեսության նավթային սեկտորից կկազմի ընդհանուր եկամտի արդեն 79%-ը:

Экономика 18:03 02/09/2013
Национальная бюджетная группа: К 2021 году объемы нефтедобычи в Азербайджане сократятся более чем в 3 раза
Объемы добычи нефти в Азербайджане будут снижаться с каждым годом и достигнут 25 млн. бареллей в 2029 году. При этом пик нефтедобычи в республике пришелся на 2010 год, когда было добыто 450 млн. барелей, и с тех пор объемы добычи сокращаются. Об этом говорится в отчете, подготовленном Национальной бюджетной группой Азербайджана, сообщает портал «Фактхебер».
Согласно таблице, предоставленной Национальной бюджетной группой, в 2015 году нефтедобыча в Азербайджане сократится до 250 млн. бареллей с 360 млн. в текущем году. Далее падение объемов нефтедобычи пойдет по нарастающей: 175 млн. баррелей в 2018 году, 100 млн.баррелей – в 2021 году и 25 млн. в 2029 году. То есть к 2021 году объемы нефтедобычи в Азербайджане сократятся более чем в 3 раза.
Как сказано в материале, объем нефтяных доходов Азербайджана в 2009 году опустится до уровня показателей 2003 года. Также отмечается, что несколько лет назад BP прогнозировала пиковый уровень нефтяных доходов к 2011 году.
«Эти прогнозы оправдались. Однако, учитывая чрезмерное повышение годовых расходов правительства Азербайджана, нетрудно предсказать судьбу страны на 2029 год. Интересно, правительство Азербайджана, повышающее основные и текущие расходы за счет нефтяных доходов, за счет каких доходов будет обеспечивать данные расходы в 2029 году? Необходимо также учесть тот факт, что уровень развития ненефтяного сектора в стране оставляет желать лучшего», – сказано в материале.
Напомним, что с 2011 года в Азербайджане сокращаются объемы добычи нефти. Так, если в 2010 году в республике было добыто 50,8 млн. тонн нефти, то в 2011 году объемы нефтедобычи снизились на 10.8% до 45,4 млн. тонн.. В 2012 году объемы нефтедобычи сократились уже на 5,3% до 43 млн. тонн. За 6 месяцев 2013 года нефтедобыча в Азербайджане сократилась на 1,6%.
На фоне сокращения объемов нефтедобычи растет зависимость экономики и бюджета Азербайджана от нефтяного сектора. Так, доля трансферта ГНФАР в доходах госбюджета Азербайджана растет с 2007 года, когда трансферт ГНФАР составлял менее 9% от доходов бюджета, а в 2013 году планируется, что трансферт составит уже 59,3% доходов госбюджета. В целом, в 2013 году доходы госбюджета Азербайджана от нефтяного сектора экономики составят уже 79% от общих доходов.