Առողջություն 10:27 15/07/2013
Հայաստանում կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը վերահսկելի է, կանխարգելիչ հակահամաճարակային միջոցառումները կշարունակվեն մինչև հարևան երկրներում կարմրուկի համաճարակային գործընթացի մարումը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Հայաստանում գրանցվել է կարմրուկի 9 դեպք, որոնք համաճարակաբանորեն կապված են Վրաստանի բռնկման հետ: Դեպքերից 8-ի կոնտակտավորների շրջանում հիվանդության առավելագույն գաղտնի շրջանն ավարտվել է և հիվանդությունը տեղական տարածում չի ստացել: Վերջին դեպքը հայտնաբերվել է հուլիսի 12-ին Բավրայի սանիտարակարանտինային կետի կողմից` Ջավախքի բնակիչ 11 ամսական չպատվաստված երեխայի մոտ, ով հոսպիտալացվել է Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդնոց: Վերջինիս կոնտակտավորների նկատմամբ իրականացվում է ուժեղացված բժշկական հսկողություն, չպատվաստված և չհիվանդացած անձանց շրջանում կատարվում են ԿԿԽ պատվաստումներ:
Ըստ աղբյուրի՝ հուլիսի 10 և 11-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել «Կովկասում և Թուրքիայում կարմրուկի բռնկումների կանխարգելման և հսկողության վերաբերյալ» Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային բարձր մակարդակի խորհրդակցություն, որին մասնակցել են Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի առողջապահության նախարարությունների հիգիենիկ և հակահամաճարակային հարցերով պատասխանատու պաշտոնյաները, Իմունականխարգելման ազգային ծրագրերի ղեկավարները և միջազգային կազմակերպությունների (ԱՀԿ, ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոն, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ, Ռոստրապովիչ-Վիշնևսկայա հիմնադրամ) ներկայացուցիչները:
Հանդիպման նպատակն է եղել կլոր սեղանի շուրջ քննարկել մասնակից երկրներում կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը և բռնկումներին հակազդման միջոցառումները, ինչպես նաև հետագա անելիքները: Խորհրդակցությունը վարել է ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանային գրասենյակի փոխտնօրենը, ում կողմից բարձր գնահատական է տրվել կարմրուկի դեմ պայքարում Հայաստանի Հանրապետության նվաճումները և առաջարկվեցլ է ուսումնասիրել մեր երկրի փորձը և օգտագործել քաղված դասերը՝ բռնկումների տեղայնացման և կանխարգելման նպատակով:
Ինչ վերաբերում է մասնակից երկրներում կարմրուկի համաճարակային իրավիճակին, ապա Վրաստանում վերջին շաբաթների ընթացքում իրավիճակը կայունանում է, սակայն դեռևս շարունակվում են գրանցվել դեպքեր: Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի տեղեկատվության համաձայն` հուլիսի 10-ի դրությամբ հարևան երկրում գրանցվել է կարմրուկի 6069 դեպք, որից 1752-ը հոսպիտալացվել են: Միայն Թբիլիսիում արձանագրվել է 3527 դեպք, որից հոսպիտալացված դեպքերի թիվը 1065 է: Գրանցված դեպքերից 483-ի մոտ լաբորատոր հետազոտությամբ հաստատվել է կարմրուկ ախտորոշումը: Մահվան ելքով գրանցվել է 2 դեպք (11 ամսական և 19 տարեկան չպատվաստված անձանց մոտ): Հարկ է նշել, որ դեպքերի մեծամասնությունը գրանցվել է 20-29 տարեկան տարիքային խմբում (1927 դեպք, որից հոսպիտալացված 557-ը, լաբորատոր հաստատված 198-ը):

Здоровье 13:33 15/07/2013
Минздрав: В Армении зафиксировано 9 случаев заболевания корью, но эпидемиологическая ситуация стабильна
В Армении эпидемиологическая ситуация по кори стабильна и находится под контролем, профилактические антиэпидемиологические мероприятия продолжатся до тех пор, пока в соседних странах полностью не будет погашена вспышка эпидемии кори. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Армении.
По последним данным, в Армении зафиксировано 9 случаев заболевания корью, которые эпидемиологически связаны со вспышкой кори в Грузии. В 8 из 9 случаев инкубационный период у лиц, контактировавших с заболевшими, завершился, и заболевание не получило локального распространения. Последний случай был выявлен 12 июля на санитарно-карантинном пункте в Бавре, у 11-месячного ребенка из Джавахка. Малыш госпитализирован в инфекционную больницу Гюмри.
Отмечается также, что опыт Армении в профилактических работах против эпидемии кори был признан лучшим в ходе региональной конференции Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) в Тбилиси, в котором принимали участие представители сферы здравоохранения из Азербайджана, Армении, Грузии, Турции, а также представители ряда международных организаций. Представители ВОЗ посоветовали другим странам изучить армянский опыт и извлечь соответствующий урок.
Как известно, корь – широко распространенное острое инфекционное заболевание, встречающееся главным образом у детей и характеризующееся повышением температуры, катаральным воспалением слизистых оболочек носа, глаз и горла и появлением на коже пятен сыпи. Корь остается одной из основных причин смерти среди детей раннего возраста во всем мире. Путь передачи инфекции – воздушно-капельный, вирус выделяется во внешнюю среду в большом количестве больным человеком со слизью во время кашля, чихания и т. д. Источник инфекции – больной корью в любой форме, который заразен для окружающих с последних дней инкубационного периода (последние 2 дня) до 4-го дня высыпаний. С 5-го дня высыпаний больной считается незаразным.