«Մաքսային միությունը տնտեսական տեսանկյունից մեզ համար աննպատակահարմար է». Հայաստանի վարչապետ
ՌԴ ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովի հետ բանակցություններից հետո Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հարցազրույց է տվել ռուսական «Կոմերսանտ» պարբերականի թղթակից Ելենա Չերնենկոյին, որը թարգմանաբար ներկայացնում ենք Panorama.am-ի ընթերցողներին:
«Կոմերսանտ» -Սերգեյ Լավրովի հետ ինչի՞ մասին էիք զրուցում:
-Մենք անդրադարձանք հայ-ռուսական հարաբերությունների ողջ օրակարգին, այն բոլոր նախագծերին, որոնք մենք այսօր համատեղ իրականացնում ենք: Քննարկեցինք այն հարցերը, որոնցով զբաղվում է միջկառավարական հանձնաժողովը: Դրանք են և ատոմակայանի նոր բլոկի կառուցումը, և Վերին Լարս մաքսային անցակետի աշխատանքը, և նոր Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցումը, և համագործակցությունը ԱՊՀ ու ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում, տարածաշրջանային հիմնախնդիրները, իրադարձությունների զարգացումը Սիրիայում ու Իրանում: Ընդհանուր առմամբ` այն բոլոր հարցերին, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում:
«Կոմերսանտ» -Արդյոք քննարկեցիք Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակը: Նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը քիչ ջանք չի ներդրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Նրա նախաձեռնությամբ եռակողմ տասը հանդիպում է կայացել: Բայցևայնպես էական առաջընթաց չգրանցվեց: Ինչո՞ւ:
-Դա կախված է այն բանից, թե ով ինչ արդյունք էր ակնկալում բանակցային այդ գործընթացից: Նման հակամարտություններն արագ չեն լուծվում: նախևառաջ անհրաժեշտ էր ձևակերպել բանակցային գործընթացի պլատֆորմ: Այս առումով լուրջ առաջընթաց կա: Այդպիսի (եռակողմ) ձևաչափով անցկացված հանդիպումներն ու բանակցությունները շատ օգտակար էին: Խնդրի առավել խորքային ընկալում ի հայտ եկավ` և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, և այն ձևաչափի, որն իրացվում էր Դմիտրի Մեդվեդևի նախաձեռնությամբ:
«Կոմերսանտ» -Այդ իմաստով ի՞նչ եք սպասում Վլադիմիր Պուտինից:
-Կարծում եմ` երկխոսությունը, որն առկա է 1994 թվականից, երբ ստորագրվեց հրադադարի հաստատման մասին համաձայնագիրը, պետք է շարունակվի: Վստահ եմ, որ Վլադիմիր Պուտինը նոր ազդակ կհաղորդի բանակցային գործընթացին: Դրա համար բավականին լավ բազա է ստեղծվել:
«Կոմերսանտ» -Վլադիմիր Պուտինը Սանկտ Պետերբուրգի հետ է ասոցացվում: Ձեզ էլ երբեմն ասում են Պիտերցի (Տիգրան Սարգսյանը սովորել է Լենինգրադի Վոզնեսենսկու անվան ֆինանսատնտեսական ինստիտուտում): Ինչպե՞ս եք դրան վերաբերվում:
-Ես հպարտ եմ, որ յոթ տարի ուսանել եմ Պետերբուրգում: Դա իմ երկրորդ հայրենի քաղաքն է: Այնտեղ ես շատ ընկերներ ունեմ: Նրանցից շատերն այսօր բավականին լուրջ առաջխաղացում ունեն: Զբաղվում են քաղաքականությամբ, լուրջ պաշտոններ են զբաղեցնում: Դա վկայում է, որ մեր պիտերյան տնտեսագիտական դպրոցը շատ ուժեղ էր:
«Կոմերսանտ» -Խոսենք նվազ հաճելի հարցերից: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության վրա ազդել Իրանում ուժի գործադրման սցենարի իրականացումը:
-Չեմ կարծում, որ իրանյան իրադարձությունները կարող են ուղղակի ազդեցություն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Ամենայն հավանականությամբ, այդ իրադարձությունները կազդեն Հայաստանի տնտեսական ու սոցիալական վիճակի վրա: Իրանը մեր երկու հարևաններից մեկն է, ում հետ մենք ունենք քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային հարաբերություններ: Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ այդպիսիք չկան: Մնում են Իրանն ու Վրաստանը: Բնականաբար, իրադարձությունները, որոնք տեղ են գտնում Իրանում, առնչվում են նաև մեր շահերին:
Իրանի նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցները խոչընդոտում են Հայաստանի հետ նրա տնտեսական կապերի զարգացմանը: Դրանք լուրջ սահմանափակումներ են, իհարկե, և չեն բխում մեր շահերից: Դրանք սահմանափակում են մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացման հնարավորությունները, մեծացնում են Հայաստանի համար աշխարհաքաղաքական ռիսկերը, նվազեցնում են ներդրումային գրավչությունը:
«Կոմերսանտ» -Իսկ դուք պատրաստվո՞ւմ եք այն բանին, որ եթե ռմբակոծության պատճառով Իրանը փակի սահմանը, կարողանաք աշխարհից կտրված ապրել:
-Մենք հստակ ազգային հայեցակարգ ունենք: Դա հանրային փաստաթուղթ է, որտեղ մենք նկարագրում ենք բոլոր ռիսկերն ու մարտահրավերները: Ազգային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից մենք պետք է պատրաստ լինենք տարբեր սցենարների:
«Կոմերսանտ» -Այսինքն` նման հնարավորությունը դիտարկվո՞ւմ է:
-Ներկայացված են բոլոր ռիսկային սցենարները:
«Կոմերսանտ» -Սերգեյ Լավրովը Երևանում ընդգծեց, որ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն նախագծերում Հայաստանի համար բոլոր դռները միշտ բաց են: Հայաստանը պատրա՞ստ է դառնալ ԵվրԱզԷՍ-ի լիիրավ անդամ, միանալ Մաքսային միությանը և անգամ մտնել միասնական տնտեսական տարածք: Ի՞նչ խոչընդոտ եք դուք տեսնում:
-Մենք մեր գործընկերների հետ ինտեգրացիոն գործընթացներում որևէ խոչընդոտ չենք տեսնում և ԵվրԱզԷՍ-ի շրջանակներում, և ԱՊՀ շրջանակներում: Մենք կենսական հետաքրքրվածություն ունենք այն հարցում, որ այդ ինտեգրացիոն գործընթացները շարունակվեն, խորանան ու ուժեղանան: Հայաստանը ԱՊՀ ամենաակտիվ անդամն է, և անգամ ջանքեր է գործադրում ԵվրԱզԷՍ-ի զարգացման համար` չնայած որ ընդամենը դիտորդի կարգավիճակ ունի:
Բայց համաշխարհային պրակտիկայում չկա մի օրինակ, որ երկիրն ընդհանուր սահման չունենալով, դառնա Մաքսային միության անդամ: Դա անիմաստ կլինի: Մաքսային միության իմաստն այն է, որ ապրանքների փոխանակումը տեղի ունենա առանց մաքսային ստուգման: Մեր դեպքում դա անհնար է, քանի որ մենք պետք է անցնենք հարևան երկրի տարածքով և երկու անգամ մաքսազերծում հաղթահարենք: Դա անիմաստ է դարձնում տնտեսվարող սուբյեկտների համար մաքսազերծման պարզեցման այդ ողջ ընթացակարգը: Արդյունքում մենք կստանանք միայն խնդիրներ` կապված մաքսային տուրքերի ու հարկերի բարձրացման հետ: Տնտեսական տեսանկյունից դա աննպատակահարմար է:
Մեր ռուս գործընկերներն ըմբռնումով են մոտենում այս իրավիճակին: Մենք համագործակցության ձևեր ենք փնտրում առանց Մաքսային միության: Ըստ ամենայնի, կարելի է խոսել մեկ այլ նոր պլատֆորմի կամ Հայաստանի հատուկ կարգավիճակի մասին:
«Կոմերսանտ» -Ա՞յդ, թե՞ մեկ այլ կազմակերպության շրջանակներում:
-Եթե Մաքսային միության կանոնները պարտադիր են անդամների համար, ապա գործընկեր երկրների դեպքում պետք է առանձին ամրագրվեն վարքագծի հատուկ կանոններ: Դա, հավանաբար, ինչ-որ նոր բան պետք է լինի: Պետք է համագործակցության այլ ձևեր փնտրել: Մաքսային միությունը մեզ չի տրամադրում այնպիսի գործիքներ, որոնք ձեռնտու կլինեին տնտեսվարող սուբյեկտների համար: Ուստի այն դառնում է անիմաստ:
«Կոմերսանտ» -Օրերս պաշտոնապես հայտարարվեց Հայաստանի և Եվրամիության միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու բանակցություններ սկսելու մասին: Դա ինչպե՞ս կազդի ԱՊՀ շրջանակներում ազատ առևտրի գոտու ստեղծմանը Հայաստանի մասնակցության վրա: Եվ ո՞րն է Եվրամիության հետ առևտրա-տնտեսական գործակցության հարցում Հայաստանի վերջնական նպատակը: Ուկրաինան, օրինակ, ասում է, որ իր համար ԵՄ հետ ազատ առևտրի գոտին քայլ է ավելի խորը ինտեգրացիայի ճանապարհին:
-Մենք նման բան չենք ասում: Մեզ համար չափազանց կարևոր տնտեսական ու քաղաքական հարց է նոր տնտեսական տարածքների յուրացումը: Մեր աշխարհաքաղաքական պայմաններն այնպիսին են, որ մենք ստիպված ենք ընդլայնել մեր տնտեսական տարածությունը: Դա մեր տնտեսության գործունակության պայմաններից մեկն է: Մենք շահագրգռված ենք ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցությամբ, սակայն ուզում ենք, որ եվրոպական շուկան մեզ համար բաց լինի:
Որպեսզի ԵՄ տնտեսությունը մեզ համար բաց լինի, մենք պետք է որոշակի չափորոշիչներ ներդնենք, որոնք համապատասխանում են եվրոպական պահանջներին: Դա առաջին հերթին սննդամթերքի անվտանգության հետ կապված չափորոշիչներն են: Խոսքն այդ ոլորտի հսկողության և վերահսկողության համակարգի մասին է: Մենք պետք է ունենանք լաբորատորիաներ, որոնք կկարողանան այդ դաշտում մոնիտորինգ իրականացնել: Եվրոպացի սպառողները պետք է վստահ լինեն, որ Հայաստանից եկած արտադրանքը համապատասխանում է անվտանգության ու որակի եվրոպական չափորոշիչներին: Դա մեզնից լուրջ աշխատանք է պահանջում: Այն բանի համար, որպեսզի այդ չափորոշիչները նորմատիվ հարթության վրա մշակվեն, ներդրվեն ու իրականացվեն, կպահանջվի երեք տարի: Այդ ժամանակ մեզ համար նոր մեծ շուկա կբացվի:
«Կոմերսանտ» -Եվս մեկ հարց Հայաստանի ու ԵՄ գործակցության մասին: WikiLeaks-ի փաստաթղթերից հետևում է, որ ԵՄ «Արևելյան գործընկերություն» ծրագիրը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանը, ուղղված է հետխորհրդային տարածքում ՌԴ ազդեցության թուլացմանը: Ինչո՞ւ է Երևանը` Մոսկվայի գործընկերն ու դաշնակիցը, մասնակցում հակառուսական նախագծին:
-Ես համամիտ չեմ այն բանի հետ, որ ծրագիրն ուղղված է ՌԴ ազդեցության թուլացմանը: Վերջին տարիների իրադարձությունները հակառակն են ապացուցում: Մենք համագործակցում ենք և ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ-ի հետ: Մեր (Հանրապետական) կուսակցությունը դարձել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության դիտորդ անդամ: Այդ գործընթացներն ուղղված չեն երրորդ երկրի դեմ: Նույնկերպ` ՌԴ հետ մեր ռազմավարական գործընկերային հարաբերություններն ուղղված չեն ԵՄ դեմ:
Միջազգային համագործակցության մեր բոլոր ծրագրերը բաց են մեր գործընկերների համար: Հայաստանը փոքր երկիր է: Այն չի կարող դիվանագիտություն խաղալ: Համագործակցության մեր բոլոր ծրագրերի մասին` ԵՄ-ի, ՆԱՏՕ-ի, ԱՄՆ-ի, Իրանի, Չինաստանի ու Վրաստանի հետ, մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը տեղյակ է: Նա ըմբռնումով է մոտենում այն ամենին, ինչ մենք անում ենք: Եթե այդ հարցին նայենք Երևանի տեսանկյունից, ապա ակնհայտ կդառնա, որ մենք գործընկերային հարաբերություններ զարգացնելու մեծ ընտրություն չունենք` հաշվի առնելով մեր աշխարհաքաղաքական վիճակն ու հարևանների հետ խնդիրները: Բայց մենք մեր գործընկերներից ոչինչ չենք թաքցնում, և դրանումն է մեր ուժը:
«Կոմերսանտ» -Վերջին հարցը նույնպես կապված է Ռուսաստանի հետ: Եթե Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության չգան Գաբալայի ՌՏԿ վարձակալության պայմանների շուրջ, կա՞ շանս, որ իր տարածքում նման կայանի կառուցմանը Հայաստանը հավանություն տա:
-Ինչո՞ւ չէ:
«Կոմերսանտ» -Այսինքն` ամեն ինչ քննարկելի՞ է:
-Իհարկե: Եթե մեր տարածքը նման հետաքրքրություն է ներկայացնում, մենք պատրաստ ենք քննարկել այդ հարցը:
«Կոմերսանտ» -Իսկ ինչ վերաբերում է տարածության ընդգրկմանը…
- Կարծում եմ` այդ հարցում անգամ առավելություններ կարող են լինել, քանի որ Հայաստանը լեռնային երկիր է: Ընդգրկող տարածքը կարող է ավելի լայն լինել:

Экономика 15:58 04/04/2012
После переговоров с главой МИД России Сергеем Лавровым, совершим чуть ранее официальный визит в Ереван, премьер-министр РА Тигран Саркисян рассказал в интервью «Коммерсантъ-Online», почему Армения не стремится в Таможенный союз РФ, Казахстана и Беларуси, но готова обсуждать вопрос о строительстве на своей территории российской радиолокационной станции (РЛС) в качестве альтернативы Габалинской РЛС. Опубликованное сегодня интервью приводим без изменений.
- О чем вы говорили с Сергеем Лавровым?
- Мы прошлись по всей повестке армяно-российских отношений, по всем тем проектам, которые мы совместно реализуем сегодня. Обсудили вопросы, которыми занимается межправительственная комиссия. Это и строительство нового блока атомной электростанции; и работа таможенного пропускного пункта Верхний Ларс; и строительство новой скоростной автомобильной трассы Север—Юг; и сотрудничество в рамках ЕврАзЭс и СНГ; региональные проблемы; развитие событий в Иране и Сирии. В общем, весь круг вопросов, представляющий взаимный интерес.
- Обсуждали вы и ситуацию вокруг Нагорного Карабаха. Президент Дмитрий Медведев приложил немало усилий для решения нагорно-карабахского конфликта. По его инициативе состоялось десять трехсторонних встреч. Тем не менее существенного прогресса добиться не удалось. Почему?
- Это зависит от того, кто каких результатов ожидал от этого переговорного процесса. Такие конфликты быстро не решаются. Прежде всего необходимо было сформулировать платформу переговорного процесса. И в этом плане есть серьезное продвижение вперед. Встречи и переговоры, проходившие в таком (трехстороннем) формате были очень полезными. Появилось более глубокое понимание проблематики — и в рамках Минской группы ОБСЕ, и в рамках того формата, который реализовывался по инициативе Дмитрия Анатольевича.
- Что вы в этом смысле ожидаете от Владимира Путина?
- Думаю, что диалог, который существует с 1994 года, когда было подписано соглашение о прекращении огня, должен продолжаться. Уверен, что Владимир Владимирович даст новый толчок переговорному процессу. Для этого создана достаточно серьезная база.
- Владимир Путин ассоциируется с Санкт-Петербургом. Вас тоже порой называют питерским (господин Саркисян учился в Ленинградском финансово-экономическом институте им. Н. А. Вознесенского — нынешнем Санкт-Петербургском госуниверситете экономики и финансов). Как вы к этому относитесь?
- Я горжусь тем, что семь лет учился в Петербурге. Это мой второй родной город. У меня там много друзей. Многие из них сегодня серьезно продвинулись. Они занимаются политикой, находятся на серьезных постах. Это говорит о том, что наша питерская экономическая школа была очень сильной.
- Поговорим о менее приятных вещах. Как может повлиять на безопасность Армении и Нагорного Карабаха воплощение в Иране сценария с применением силы?
- Не думаю, что события в Иране будут иметь прямое воздействие на Нагорный Карабах. Скорее всего, эти события повлияют на экономическую и социальную ситуацию в Армении. Иран — один из двух соседей, с которым у нас есть политические, экономические и культурные отношения. С Азербайджаном и Турцией у нас нет никаких отношений. Остаются только Иран и Грузия. Естественно, события, которые происходят в Иране, затрагивают и наши интересы.
Международные санкции в отношении Ирана препятствуют развитию его экономических связей с Арменией. Эти серьезные ограничения, конечно, не в наших интересах. Они ограничивают возможности диверсификации нашей экономики; повышают геополитические риски для Армении; задевают инвестиционную привлекательность.
- А вы готовитесь к тому, чтобы жить в отрыве от внешнего мира, если Иран в случае бомбардировок закроет границы?
- У нас есть четкая национальная доктрина. Это публичный документ, где мы обрисовываем все возможные риски и вызовы. С точки зрения обеспечения национальной безопасности мы должны быть готовыми к разным сценариям.
- То есть такая возможность тоже рассматривается?
- Все рисковые сценарии прописаны.
- Сергей Лавров в Ереване подчеркнул, что для Армении двери в интеграционные проекты на постсоветском пространстве всегда открыты. Готова ли Армения стать полноправным членом ЕврАзЭс, присоединиться к Таможенному союзу или даже войти в единое экономическое пространство? Где вы ставите себе барьер?
- Мы для себя барьеров с точки зрения интеграционных процессов с нашими партнерами и в рамках ЕврАзЭс, и в рамках СНГ не видим. Мы жизненно заинтересованы в том, чтобы эти интеграционные процессы продолжались, углублялись и усиливались. Армения – самый активный член СНГ, и даже прилагает усилия для развития ЕврАзЭс, хотя является (в этой организации. – “Ъ”) только наблюдателем.
Но в мировой практике нет такого примера, чтобы страна не имея границы, становилась членом Таможенного союза. Это было бы бессмысленным. Смысл Таможенного союза заключается в том, что обмен товарами осуществляется без таможенного досмотра. В нашем случае это невозможно, потому что мы должны проходить через территорию соседнего государства и дважды преодолевать растаможку. Это делает бессмысленной всю эту процедуру облегчения для хозяйствующих субъектов процесса растаможки. Взамен мы получили бы только проблемы, связанные с повышением таможенных пошлин и налогов. В экономическом смысле это нецелесообразно.
Наши российские коллеги с пониманием относятся к данной ситуации. Мы ищем формы сотрудничества без Таможенного союза. По-видимому, стоит подумать о какой-то новой платформе или особом статусе для Армении.
- В рамках этой организации или какой-то другой?
- Если каноны Таможенного союза обязательны для его участников, то для стран-партнеров должны быть отдельно зафиксированы особые каноны поведения. Это, видимо, должно быть нечто новое. Надо искать другие формы сотрудничества. Таможенный союз не предоставляет нам таких инструментов, которые были бы выгодными для хозяйствующих субъектов. А тогда он становится бессмысленным.
- На днях было официально объявлено о начале переговоров по созданию зоны свободной торговли между Арменией и Евросоюзом. Как это скажется на участии Армении в создании зоны свободной торговли в рамках СНГ? И какова конечная цель Армении в торгово-экономическом сближении с Евросоюзом. Украина, например, говорит, что для нее зона свободной торговли с ЕС — это шаг на пути к более глубокой интеграции.
- Мы такого не говорим. Для нас очень важным экономическим и политическим вопросом является освоение новых экономических территорий. Наши геополитические условия таковы, что мы должны расширять наше экономическое пространство. Это одно из условий дееспособности нашей экономики. Мы заинтересованы в сотрудничестве в рамках СНГ, но хотим, чтобы и европейский рынок был открытым для нас.
Для того чтобы экономика ЕС открылась для нас, мы должны внедрять определенные стандарты, соответствующие европейским требованиям. Это прежде всего стандарты, связанные с безопасностью в области пищевых продуктов. Речь идет о надзоре и системе контроля в этой области. Мы должны иметь лаборатории, которые были бы в состоянии осуществлять мониторинг этого поля. Европейские потребители должны быть уверены, что продукция из Армении соответствует европейским стандартам безопасности и качества. Это потребует от нас серьезной работы. На то, чтобы эти стандарты были проработаны на нормативном уровне, внедрены и реализованы, уйдет около трех лет. И тогда для нас откроется новый большой рынок.
- Еще один вопрос по взаимодействию Армении с ЕС. Из документов WikiLeaks следует, что программа ЕС «Восточное партнерство», членом которой является и Армения, направлена на ослабление влияния РФ на постсоветском пространстве. Почему Ереван — друг и союзник Москвы — участвует в проекте с антироссийским подтекстом?
- Я не согласен с тем, что программа направлена на ослабление позиций РФ. События последних лет доказывают обратное. Мы сотрудничаем и с НАТО, и с ЕС. Наша (Республиканская. – “Ъ”) партия стала членом—наблюдателем Европейской народной партии (крупнейшей политической силы Европарламента. – “Ъ”). Эти процессы не направлены против третьей стороны. Точно так же, как наши стратегические партнерские отношения с РФ не направлены против ЕС.
Все наши программы международного сотрудничества открыты для наших партнеров. Армения – маленькая страна. Она не может играть с дипломатией. Обо всех наших программах сотрудничества – будь то с ЕС, НАТО, США, Ираном, Китаем или Грузией – наш стратегический партнер Россия в курсе. Она с пониманием относится к тому, что мы делаем. Если на этот вопрос посмотреть с позиции Еревана, то станет очевидно, что у нас нет большого выбора для развития партнерских отношений – учитывая нашу геополитическую ситуацию и проблемы с соседями. Но мы ничего не скрываем от наших партнеров – и в этом наша сила.
- Последний вопрос тоже связан с Россией. Если Россия и Азербайджан не договорятся об условиях аренды Габалинской РЛС, есть ли шанс, что Армения даст добро на строительство подобной станции на своей территории?
- Почему нет?
- То есть все обсуждаемо?
- Конечно. Если наша территория представляет собой такой интерес, то мы готовы обсуждать этот вопрос.
- А что касается охвата…
- Думаю, что здесь даже могут быть преимущества, так как Армения — горная страна. Охват может быть шире.