Իրանի և Ադրբեջանի սահմանում օրերս տեղի է ունեցել հերթական միջադեպը: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների պնդմամբ՝ իրանական կողմից կրակ են արձակել սահմանային Փոլդաշթ բնակավայրում աշխատող մի տրակտորի ուղղությամբ: Այդ միջադեպից հետո Ադրբեջանը փակեց Փոլդաշտ-Շահ Թախթի անցակետը, ինչին հետևեց Իրանի կտրուկ արձագանքը. երկու օր անց պատասխան քայլով Իրանն էլ փակեց Բիլեսավարի և Ջոլֆայի անցակետերը:
Թեմայի առնչությամբ մեկնաբանություն ստանալու նպատակով Panorama.am-ը զրուցել է իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի հետ:
«Շուրջ երեք տարի է, ինչ Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները գտնվում են լարված և փոխվստահության բացակայության մթնոլորտում: Այնպիսի խնդիրների առկայության պարագայում, ինչպիսին Ադրբեջանի կողմից թյուրքալեզու իրանցիների խնդիրները շահարկելը, Իրանի հյուսիսային նահանգների նկատմամբ հավակնություններ ցուցաբերելը, Իրանի մշակութային ժառանգությունը սեփականացնելը, Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի հարցը, Իսրայել-Ադրբեջան ռազմավարական հարաբերությունները, սահմանային զինված բախումներն են, պարզապես այդ երկու երկրների միջև առկա լարված հարաբերություններում առաջիկայում դժվար թե բարելավում նկատվի»,-անդրադառնալով Իրանի և Ադրբեջանի լարված հարաբերությունների պատճառներին, նշեց փորձագետը:
Շարունակելով թեման` Իսրայելյանը հավելեց. «Հասան Ռոհանին, երբ եկավ իշխանության, հայտարարեց, որ Իրանը բոլոր հարևանների, այդ թվում` Ադրբեջանի հետ փորձելու է կառուցել բարիդրացիական հարաբերություններ, սակայն վերջինիս կողմից արժանացավ միանգամայն այլ վերաբերմունքի:
Ակնհայտ է, որ Իրան-ԱՄՆ հարաբերություններում տեղի ունեցած դրական զարգացումները նպաստեցին տարածաշրջանում Իրանի դերի բարձրացմանը: Բնականաբար Թուրքիան և Ադրբեջանը պետք է խանդով վերաբերվեին այդ հանգամանքին, որոնց դրական զարգացման դեպքում տարածաշրջանում Անկարայի դերը կնվազի, իսկ Ադրբեջանը Իսրայելի մոտ կկորցնի իր երբեմնի կարևորությունը»:
Իրանագետը նշեց, որ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ ցամաքային կապ է հաստատում Իրանի տարածքով: Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ այն հայտնվել էր հումանիտար աղետի շեմին: Իրանը, Նախիջևանի հետ ունենալով շուրջ 143 կիլոմետրանոց սահման, արցախյան պատերազմի տարիներին ռազմավարական կարևոր դեր է ունեցել Նախիջևանի քաղաքական և տնտեսական ոլորտում՝ ապահովելով վառելիքի, սննդի և այլ անհրաժեշտ ապրանքների առաքումն այդ շրջան:
Այն հարցին, թե ինչու՞ Բաքուն գնաց սահմանը փակելու նման ռիսկային քայլին, Իսրայելյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ Ադրբեջանը այդ քայլով փորձում է ապակայունացնել տարածաշրջանը` նպատակ ունենալով խափանել Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, որը միանշանակ չի բխում իր և իր ռազմավարական դաշնակից Իսրայելի շահերից: Անշուշտ Ադրբեջանի այդ քայլը խրախուսվում է ինչպես Իսրայելի, այնպես էլ Թուրքիայի կողմից. վերջինս Սիրիայի հարցում արձանագրած ձախողումից հետո, իր ուժերը փորձում է տարածաշրջանի այդ հատվածում: Թուրք-ադրբեջանական դաշինքը նպատակ ունի Նախիջևանի կախվածությունը հնարավորինս նվազեցնել Իրանից. այդ նպատակով էլ Ադրբեջանը և Թուրքիան միմյանց հետ իրականացնում են խոշորամասշտաբ էներգետիկ և տնտեսական ծրագրեր` ամեն կերպ փորձելով չեզոքացնել Իրանի ազդեցությունը»:
Շարունակելով միտքը` Իսրայելյանը հավելեց. «Այս ենթատեքստում Ադրբեջանը փորձում հնարավորինս խուսափել Իրանի հետ համագործակցությունից. հենց այդ նպատակով էլ Բաքուն վերջերս չեղյալ հայտարարեց հեշտացրած կարգով երկու երկրների քաղաքացիների տեղաշարժի մասին համաձայնագիրը, Բաքվում ԻԻՀ դեսպանի խոսքով` Ադրբեջանը հրաժարվում է նաև Իրանի հետ համագործակցել թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում, արդեն երկար ժամանակ է, ինչ մերժում է սահմանային հատվածում փոքր շուկաներ հիմնելու Իրանի առաջարկը: Այստեղ արժե հիշատակել այն փաստը, որ Իրանի և Ադրբեջանի միջև առևտրաշրջանառության ծավալները վերջին տարիներին նվազել են. 539 միլիոնից հասնելով 263 մլն դոլարի»:
«Վերլուծելով Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում տեղի ունեցող զարգացումները՝ կարող ենք փաստել, որ դրանք կրկին վերադառնում են «ահմադինեժադյան» կարգավիճակին: Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաք Այինի հայտարարություններում ևս փոփոխություն է նկատվում. եթե մինչ այդ նա փորձում էր ամեն ինչ անել, որպեսզի առկա խնդիրները չխորանան, ապա վերջին օրերին նրա արած հայտարարությունները վկայում են, որ պաշտոնական Թեհրանի դիրքորոշման մեջ փոփոխություններ են տեղի ունեցել և այսուհետ Ադրբեջանի նմանատիպ քայլերը Թեհրանի կողմից կստատան համարժեք պատասխան»:

Интервью 12:14 09/11/2013
На днях на ирано-азербайджанской границе произошел очередной инцидент. По информации азербайджанских СМИ, иранская сторона обстреляла трактор, проводивший на территории Нахичевана, на реке Аракс, берегоукрепительные работы. После этого инцидента был закрыт КПП Полдашт-Шахтахты, что встретило резкую реакцию Ирана, который через два дня закрыл КПП в Билясуваре и Джульфе.
Корреспондент Panorama.am провел беседу на эту тему с востоковедом, специалистом по Ирану Арменом Исраеляном.
«Вот уже три года, как в отношениях Ирана и Азербайджана наблюдается напряженность и отсутствие взаимного доверия. При наличии таких проблем, как спекулирование Азербайджаном проблемами тюркоязычных иранцев, претензии к северным провинциям Ирана, присвоение культурного наследия Ирана, вопрос правового статуса Каспийского моря, стратегические отношения между Израилем и Азербайджаном, вооруженные столкновения на границе, можно заявить, что в ближайшем будущем вряд ли будет наблюдаться улучшение отношений»,– заявил востоковед, касаясь причин напряженности в отношениях двух стран.
Продолжая тему, Армен Исраелян отметил: «Хасан Роухани после прихода к власти заявил, что Иран будет пытаться строить добрососедские отношения со всеми соседними странами, в том числе и Азербайджаном, однако встретил совершенно другое отношение со стороны Баку.
Ясно, что положительные тенденции в отношениях двух стран способствовали повышению роли Ирана в регионе. Естественно, Турция и Азербайджан должны были ревностно отнестись к этому: в случае положительного развития этих отношений роль Анкары в регионе ослабится, а Азербайджан потеряет свою былую важную роль в отношениях с Израилем».
Армен Исраелян подчеркнул, что Азербайджан имеет сухопутное сообщение с Нахичеваном через территорию Ирана. В годы Карабахской войны Нахичеван оказался на пороге гуманитарной катастрофы. Иран, имея с Нахичеваном границу протяженностью около 143 км, сыграл важную стратегическую роль в политической и экономической жизни Нахичевана, в годы войны обеспечив поставку топлива, продуктов питания и необходимых товаров в эту область.
Отвечая на вопрос о том, с какой целью Баку предпринял подобный рискованный шаг, востоковед отметил: «Думаю, Азербайджан подобным шагом пытается дестабилизировать ситуацию в регионе, имея целью подорвать процесс нормализации отношений между Тегераном и Вашингтоном, что однозначно не исходит из интересов его стратегического союзника – Израиля. Несомненно, этот шаг со стороны Баку встретил поощрение со стороны Израиля и Турции. После провала в сирийском вопросе Анкара пытается испытать свои силы на этом участке региона. Турецко-азербайджанский альянс нацелен на уменьшение зависимости Нахичевана от Ирана. С этой целью Азербайджан и Турция совместно реализуют крупномасштабные энергетические и экономические программы, всячески пытаясь нейтрализовать воздействие Ирана»,
Продолжая мысль, Армен Исраелян добавил: «В этом контексте в последние годы политика, которую ведет Азербайджан, нацелена на то, чтобы как можно больше свести к минимуму сотрудничество с Ираном. Именно с этой целью недавно парламент Азербайджана признал недействительным соглашение о передвижении граждан по упрощенному порядку между Азербайджаном и Ираном. По словам посла Ирана в Баку, Азербайджан отказывается сотрудничать с Ираном в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, отвергает предложение Ирана создать небольшие рынки на границе. Следует отметить, что если в 2007 году объемы торгового оборота между Ираном и Азербайджаном составляли 539 млн долларов, то в 2012 году они сократились до 263 млн».
«Анализируя развития событий в ирано-азербайджанских отношениях, можно констатировать, что они вновь возвращаются к тому уровню, который был зафиксирован в годы президентства Ахмадинежада. Изменения заметны и в заявлениях посла ИРИ в Баку Мохсена Пак Айина. Если до этого он пытался сделать все для того, чтобы избежать усугубления проблем, то озвученные в последние несколько дней его заявления свидетельствуют об изменениях в позиции официального Тегерана, а также о том, что подобные действия со стороны Тегерана встретят адекватный ответ», - резюмировал востоковед.