11:30 10/08/2012 » Անցուդարձ
Հայաստանի կառավարության հրավերով օգոստոսի 9-ին Հայաստան են ժամանել 120 սիրիահայ երեխաներ, ովքեր իրենց ամառային հանգիստը կանցկացնեն Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում:
ՀՀ կառավարության հրավերով օգոստոսի 9-ին հայկական ավիաուղիների` «Արմավիա»-ի, հատուկ չվերթով Դամասկոսից Երևան են ժամանել 120 սիրիահայ երեխաներ: Նրանք իրենց ամառային հանգիստը կանցկացնեն Հանքավանի «Լուսաբաց» ճամբարում: Այս պահին ընթանում են նրանց տեղավորման աշխատանքները: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրել է սիրիահայ երեխաների ընդունման հարցով պատասխանատու ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ օգոստոսի 9-ին «Արմավիա»-ի չվերթով Հայաստան են ժամանել 120 սիրիահայ երեխա: Կառավարության նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել էր, որ ևս երկու ինքնաթիռ է ուղարկվելու Սիրիա, Հալեպից շուրջ 300 երեխայի Հայաստան տեղափոխելու համար:

Syrian-Armenian kids to settle in Lusabats camp in Hankavan
At the invitation of Armenian government, 120 Syrian-Armenian kids arrived in Armenia from Damascus on an Armavia plane Thursday, August 9.
The kids will settle in the Lusabats camp in Hankavan. They are being accommodated in the camp at the moment, Armenian Deputy Minister of Territorial Administration Vache Terteryan told Pastinfo.
Earlier, Panorama.am reported that the first Armavia plane flew to Damascus on August 9 to transport 120 Syrian-Armenian kids to Armenia. Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan told the cabinet meeting Thursday that two more planes will fly to Syria to transport some 300 children to Armenia from Aleppo.