Հասարակություն 11:14 24/04/2016 Աշխարհում
Երուսաղեմի հայկական գլխավոր եկեղեցում` Սուրբ Հակոբյանց վանքում, ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի միջոցառում է տեղի ունեցել: Այս մասին հաղորդում է «Jerusalem Post» պարբերականը:
Ինչպես նշվում է, շուրջ 300 անձանց մասնակցությամբ ոգեկոչման արարողությանը նախորդել է եկեղեցական պատարագը, որը ղեկավարել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան Մանուկյանը: Պատարագին ներկա են եղել Երուսաղեմի հայկական համայնքի ղեկավարները:
Պարբերականի հետ զրույցում հիշատակի միջոցառումների կազմակերպիչ և Ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ Հարութ Բաղամյանն անդրադարձել է Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշմանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում՝ նշելով.
«Նրանք որոշ երկրների նման ոչ թե ժխտում են կատարվածը, այլ պարզապես չեն խոսում դրա մասին: Անցյալում եղել են որոշ իսրայելցի քաղաքական գործիչներ, ովքեր իրենց տեսակետները հայտնել են Ցեղասպանության մասին, և մենք մեծապես գնահատում ենք դա: Սակայն մենք ակնկալում ենք, որ կառավարությունը քաղաքականությունից առաջ հարգի արժեքները»:
Միաժամանակ, Բաղամյանն ընդգծել է, որ հասկանում են հարցի քաղաքական լինելը, սակայն այդուհանդերձ իրենք մեծ աջակցություն են տեսնում իսրայելական հասարակության կողմից և ակնկալում են, որ հրեական պետությունը պետք է լինի առաջինը, ով կճանաչի ու կխոսի խնդրի մասին՝ նկատի ունենալով թե Հայաստանն ինչ վերաբերմունք ունի Հոլոքոստի հարցում:
«Jerusalem Post»-ը հավելում է, որ այսօր Իսրայելի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիաներ կանցկացնեն Երուսաղեմում Թուրքիայի հյուպատոսության և Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանության դիմաց:

Общество 11:47 24/04/2016 В мире
В Иерусалиме – монастыре Србоц Акопянц (свв. Иаковов) – накануне, 23 апреля, состоялось мемориальное мероприятие, приуроченное к 101-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. Об этом сообщает  Jerusalem Post.
В мероприятии приняли участие около 300 человек, состоялась также литургия, которую отслужил Иерусалимский патриарх Нурхан Манукян. На литургии присутствовали руководители армянской общины.
Организатор мероприятий Арут Багамян в беседе с корреспондентом издания коснулся позиции Израиля в вопросе признания Геноцида армян.
«В Израиле, в отличие от других стран, не отрицают то, что произошло. Они просто не говорят об этом», – сказал он, выразив надежду, что правительство поставит ценности превыше политических интересов.
«Мы ожидаем, что еврейское государство признает и будет о говорить о проблеме, учитывая позицию Армении в вопросе Холокоста», – добавил Багамян.
Jerusalem Post отмечает, что сегодня представители армянской общины Израиля проведут акции протеста у консульства Турции в Иерусалиме и посольства Турции в Тель-Авиве.