Քաղաքական 08:08 19/07/2016 Հայաստան
Ոստիկանությունը շարունակում է հերթապահությունը Խորենացու փողոցում, որտեղ գիշերը խաղաղ է անցել, միջադեպեր չեն գրանցվել։ Ոստիկանությունը շարունակում է փակ պահել փողոցը, իրականացվում է հերթապահությունը։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 17-ին «Սասնա ծռեր» խմբի մի քանի անդամներ զինված ներխուժել էին ոստիկանության ՊՊԾ գունդ ու այժմ պատանդ են պահում  չորս ոստիկանի, որոնց թվում են բարձրաստիճան ոստիկաններ։ ԱԱԾ-ն երեկ հաղորդագրություն էր տարածել՝ տեղեկացնելով, որ ներսում գտնվող անձինք ապահովվել են սնունդով և դեղորայքով։
Խմբի պահանջն է՝ իշխանափոխություն և Սեֆիլյանի ազատ արձակում։ Երեկ հնարավոր երրորդ պահանջի մասին հայտարարվեց՝  Սեֆիլյանի հանդիպում բարձրաստիճան պաշտոնյաներից որևէ մեկի հետ։ Փոխոստիկանապետ Հունան Պողոսյանը երեկ տեղեկացրել  էր, որ զինված խմբի հետ բանակցություններ են ընթանում։

Politics 10:54 19/07/2016 Armenia
Police continues its watch at Khorenatsi str., where the night passed peacefully without any incidents. The street is still closed. The police continues carrying out its duties.
To remind, a group of gunmen identifying themselves as “Daredevils of Sassoun” has occupied Erebuni Police HQ, taking 4 hostages, including senior policemen. The National Security Service of Armenia issued a statement informing that those inside the building were provided with food and medicine.
The group demands regime change and release of Jirair Sefilian, an opposition figure arrested and accused for illegal procurement of weapons with intention for organizing a criminal group to stage armed uprising in the state. They also demand a meeting between Jirair Sefilian and one of senior officials. Deputy Chief of the Armenian Police, Hunan Poghosyan noted that the negotiations are still underway.