Քաղաքական 12:47 14/08/2019 Հայաստան
«Ուրուգվայը Հայաստանի համար շատ կարևոր, հուսալի գործընկեր է, ինչպես նաև Ուրուգվայը յուրաքանչյուր հայի համար պարունակում է մեծ էմոցիոնալ զգացում։ Սա այն երկիրն է, որը դեռևս 1965թ․-ին ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և 2004թ․-ին օրենքով էլ ավելի ամրապնդեց այդ ճանաչման փաստը»,-այսօր այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ՀՀ-ում պաշտոնական այցով գտնվող Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ռոդոլֆո Նին Նովոայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշեց, որ Ուրուգվայի հետ միջպետական հարաբերությունները հիմնվում են համընդհանուր արժեքների վրա՝ ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ, խաղաղություն, և այդ առումով համատեղ նպատակներն առաջա տանելու համատեղ գերակայութայն վրա, որի համար համագործակցում են նաև միջազգային հարթակներում։ Ուրուգվայն աջակցում է Հայաստանի այն ջանքերին, որոնք ուղղված են ցեղասպանության կանխարգելմանը։
Նախարարը նշեց, որ երկկողմ օրակարգում անդրադարձ է եղել հարաբերությունների բազմաթիվ հարցերի, քաղաքական երկխոսության շարունակականությանը,  Ուրուգվայի մոտ 20 հազարանոց հայ համայնքի դերին՝ որպես 2  երկրների հարաբերություններում կամուրջի։
«20 հազար հայը ոչ միայն նվիրված քաղաքացիներ են Ուրուգվայի և մասնակցում են երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքական, գիտական կյանքին, այլ նաև մնում են հավատարիմ իրենց ինքնությանը՝ որպես հայ»,-ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Կողմերը կարևորել են նաև խորհրդարանական մակարդակում շփումների ակտիվությունը, նշվեց, որ ձևավորված է միջխորհրդարանական բարեկամության խումբը։
ԱԳ նախարարները քննարկել էին նաև միջազգային օրակարգի տարբեր հարցեր։
«Ներկայացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման հարցում ՀՀ դիրքորոշումներն ու դրանց տրամաբանությունը։ Վերահաստատեցի, որ ԼՂ բնակչության,  մեր հայրենակիցների անվտանգությունը եղել և մնում է գերակա մեր մոտեցումներում, ինչպես նաև դրանից բխող ստատուսի հարցը»,-ասաց ԱԳ նախարարը, հավելելով, որ խաղաղ կարգավորումն այլընտրանհք չունի։
ԱԳ նախարարը նաև նշեց, որ այս շաբաթվա ընթացքում ունենալու ենք կարևոր իրադարձություն․ Երևանում կբացվի Ուրուգվայի  գլխավոր հյուպատոսություն, որի շուրջ քննարկումները եղել էին Նյու Յորքում  նախորդ տարի։

Политика 13:35 14/08/2019 Армения
«Уругвай является очень важным, надежным партнером для Армении. Кроме того, каждый армянин испытывает к Уругваю сильные эмоциональные чувства. Это страна, которая еще в 1965 году признала Геноцид армян, а в 2004 году силой закона еще более укрепила факт признания», – заявил сегодня министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян на совместной с главой МИД Уругвая Родольфо Нин Новоа пресс-конференции в Ереване.
Министр иностранных дел Армении отметил, что межгосударственные отношения с Уругваем базируются на общих ценностях – демократии, правах человека, мире и на совместном приоритете продвижения общих целей в этом отношении, ради чего страны также сотрудничают на международных платформах. Уругвай поддерживает усилия Армении по предупреждению преступления геноцида.
Министр Мнацаканян отметил, что в контексте двусторонней повестки дня были затронуты многочисленные вопросы, касающиеся взаимоотношений, продолжения политического диалога, роли 20-тысчяной армянской общины Уругвая в качестве моста в отношениях между двумя странами.
«20 000 армян являются не только преданными гражданами Уругвая и участвуют в социально-экономической, политической и научной жизни страны, но и остаются верными своей идентичности – армянами», – сказал глава МИД Армении.
Стороны также придали большое значение активизации контактов на парламентском уровне, было отмечено, что сформирована межпарламентская группа дружбы.
Министры иностранных дел Армении и Уругвая также обсудили различные вопросы международной повестки дня.
«Я представил позиции Армении в вопросе мирного урегулирования карабахской проблемы и их логику. Я подтвердил, что безопасность населения Нагорного Карабаха, наших соотечественников была и остается приоритетом в наших подходах, а также вытекающий из этого вопрос статуса», – сказал министр иностранных дел Армении, добавив, что мирному урегулированию нет альтернативы.
Глава МИД Армении отметил также, что на этой неделе у нас будет важное событие; Генеральное консульство Уругвая откроется в Ереване, соответствующие обсуждения по этому вопросу состоялись в прошлом году в Нью-Йорке.