Բաքվի իշխող պաշտոնյաների քաղաքականության օրակարգում հակաիրանական, պանթյուրքական ծրագրերի իրագործումն է Իրանի պատմական Ազարբայջան նահանգում:
Հոդվածի հեղինակը, ներկայացնելով Բաքվի որդեգրած հակաիրանական երկարաժամկետ ծրագրերի օրակարգը, նշում է.
• Ադրբեջանցի պաշտոնյաները նախատեսում են Իրանի բազմալեզու բնակչության մասնավորապես` իրանցի թյուրքախոս ազարիների շրջանում էթիկական խնդիրների շահարկմամբ անկայունություն առաջացնել:
• Ամեն գնով վարկաբեկել իրանցիների արժանապատվությունն ու ազգային մշակույթըւ
• Առաջ քաշել Իրանը համադաշնության սկզբունքով կառավարելու գաղափարը` մասնատելով Իրանը
• Իրանի պատմական Ազարբայջան տարածքն անջատել Իրանից և այն միացնել Ադրբեջանի Հանարապետություն անվամբ կեղծ պետությանը:
Հոդվածագիրը վերջում ավելացնում է, որ Բաքվի պաշտոնյաները, շահարկելով իրանցի թյուրքախոս ազարիների էթնիկական հարցերը, ավելի շատ կորուստ կկրեն, քանի որ մի երկրում, որի անունը Ազարբայջան է, բազմաթիվ ազգային փոքրամասնություններ են ապրում, մասնավորապես` 1.5 միլիոն թալիշներ, հարյուր հազարավոր լեզգիներ, քրդեր, ռուսներ, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է օգտվել իր ինքնորոշման իրավունքից` անջատվելով Ադրբեջանից:
Հիշեցնենք, որ նույն կայքի հաղորդմամբ` առաջիկայում Թալիշ-Մուղանյան Հանրապետության հիմնադիր, թալիշ ազգային գործիչ Ալի Աքրամ Գումմատովը, ով Ադրբեջանում բանտից ազատ արձակվելուց հետո ապրում է Արևմուտքում, Իրանի մեծաքանակ թվով թալիշների և ոչ պետական կազմակերպությունների կողմից կհրավիրվի Իրան:
Հավելենք, որ վերջերս Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների խնդրին էր անդրադարձել նաև «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությունը, որտեղ նշված էր, որ Ադրբեջանում ապրող տասնյակ ազգային փոքրամասնությունների, ինչպիսիք են` թալիշները, լեզգիները, ավարները, թաթերը, և այլն իրավունքները սահմանափակված են: Չնայած Բաքուն ստորագրել է ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիան, սակայն պանազերիզմի պաշտոնական քաղաքականության հետևանքով ոչնչացվում են վերոնշյալ ազգերի մշակույթն ու լեզուն:

Политика 18:47 11/10/2011
В политической повестке руководства Баку – реализация антииранских, пантюркистских программ в исторической провинции Ирана Азарбайджан.
Об этом говорится в статье на сайте «аранньюз.ир».
Автор статьи перечисляет положения долгосрочной антииранской политики Баку.
• Азербайджанские чиновники планируют дестабилизировать ситуацию в среде тюркоговорящих иранцев, спекулируя на этнических вопросах.
• Всячески компрометировать достоинство и национальную культуру иранцев.
• Продвигать идею создания конфедерации в Иране, разделив его на части.
• Отделить историческую провинцию Ирана Азарбайджан и присоединить ее к фальшивому государству Республика Азербайджан.
Автор статьи в конце отмечает, что чиновники в Баку, спекулируя вопросом этнической принадлежности иранских тюркоговорящих азеров, понесут только потери, поскольку в стране под названием Азарбайджан проживает множество нацменьшинств, в частности 1.5 миллиона талышей, сотни тысяч лезгин, курдов, русских, каждое из которых может воспользоваться своим правом на самоопределение и отделиться от Азербайджана.
Напомним, что ранее этот сайт сообщил, что «учредитель Талыш-Муганской Республики, талышский национальный деятель Али Акрам Гумматов, который после выхода из азербайджанской тюрьмы живет на Западе, будет приглашен в Иран иранскими талышами и общественными организациями».
Отметим, что вопросы нацменьшинств Азербайджана рассмотрело также агентство «ФАРС», которое отметило, что Национальные меньшинства Азербайджана – талыши, лезгины, аварцы, таты и другие – ограничены в своих правах, несмотря на то, что Баку подписал конвенцию о защите нацменьшинств: вследствие официальной политики паназеризма уничтожаются их культура и язык.