Սերժ Սարգսյան. Ադրբեջանը դեմ է սահմանային միջադեպերի հետաքննությանը
Ադրբեջանը մերժում է վստահության կառուցման ցանկացած առաջարկ: Panorama.am-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենի հետ հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ադրբեջանը կտրականապես մերժում է վստահության կառուցման ցանկացած առաջարկ, ուղղված լինի դա թե տարածաշրջանային համագործակցության խթանմանը, թե շփման գծում լարվածության թուլացմանը»,- նշել է հանրապետության ղեկավարն ու ընդգծել. «Ադրբեջանը, ցավոք սրտի, դեմ է դիպուկահարների հետ քաշմանը առաջին գծից, դեմ է միջադեպերի հետաքննությանը, ավելին՝ ոչ մի րոպե չեն դադարել պատերազմի սպառնալիքները»:
Նախագահը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է հայերի նկատմամբ ատելության սերմանումը: «Ադրբեջանի նախագահն ընդամենը մի քանի օր առաջ հայտարարեց, որ ադրբեջանցիների թիվ մեկ թշնամին աշխարհասփյուռ հայությունն է: Այս հանգամանքը պետք է արժանանա միջազգային հանրության գնահատականին»,- նշել է նա:
Խոսելով ԼՂ հակամարտության կարգավորման մասին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ գլխավոր քարտուղարի հետ թեման քննարկել են և համամիտ են այն հարցում, որ «հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ միջոցներով և բանակցությունների ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում»:
«Համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական կարգավորումը հնարավոր է միայն ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հարգման և անվտանգության համակողմանի երաշխիքների ապահովման միջոցով»,- ամփոփել է նախագահ Սարգսյանը:

Politics 16:30 06/03/2012
Azerbaijan rejects any confidence building proposal, President of Armenia Serzh Sargsyan is quoted as saying in a briefing after his meeting with NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen.
“Azerbaijan is critically against any confidence building proposal, either contributing to the regional cooperation or easing of strained situation in the contact line,” President said emphasizing: “Regretfully, Azerbaijan is against withdrawal of snipers from the contact line, is against investigation of incidents, moreover, threats imposing war haven’t suspended even a second.”
Panorama.am correspondent reported that President has emphasized Azerbaijan makes propaganda of hatred against Armenians. “A couple of days ago Azerbaijan’s President declared Armenians spread all over the world are enemies of Azerbaijani people. This fact deserves international community’s assessment,” he said.
Referring to the resolution of NK conflict, President said they have focused on the issue with Secretary General and reached an agreement that “the conflict should be resolved through peaceful negotiations on the sidelines of OSCE Minsk group.”
“We are sure the resolution of Nagorno-Karabakh conflict is possible only through self-determination right of peoples and through comprehensive security guarantees,” Serzh Sargsyan concluded.