Քաղաքական 17:02 12/03/2012
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը այսօր թիվ 10 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով է ներկայացրել առաջադրման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց թիվ 10 ԸԸՀ նախագահ Սամվել Յազրյանը:
«Խաչատուր Սուքիասյանը ներկայացրել է Ընտրական օրենսգրքի 115 հոդվածով նախատեսված անհրաժեշտ փաստաթղթերը», -փոխանցեց մեր զրուցակիցը:
Երբ հետաքրքրվեցինք` արդյոք ներկայացվե՞լ է նաև վերջին հինգ տարիներին Հայաստանում բնակվելու մասին տեղեկանքը, Յազրյանն ասաց, որ Սուքիասյանը ներկայացրել է օրենքով սահմանված բոլոր փաստաթղթերը:
Նշենք, որ Ընտրական օրենսգրքի 115-րդ հոդվածը սահմանում է ԱԺ մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորի թեկնածուների գրանցումը և մատնանշում առաջադրվելու համար բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, որոնց թվում կա նաև տեղեկանք թեկնածուի` վերջին հինգ տարում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու, այլ պետության քաղաքացի չհանդիսանալու և վերջին հինգ տարում ՀՀ-ում բնակվելու մասին (115-րդ հոդված 2-րդ մաս, 3-րդ կետ):

Экс-депутат парламента Армении Хачатур Сукиасян подал документы в окружную избирательную комиссию №10
Бывший депутат Национального Собрания Армении, бизнесмен Хачатур Сукиасян сегодня подал необходимые для выдвижения кандидата на предстоящих парламентских выборах документы в окружную избирательную комиссию N10. Об этом в беседе с Panorama.am сообщил председатель окружной избирательной комиссии N10 Самвел Язрян.
«Хачатур Сукиасян представил все предусмотренные по 115-й статье Избирательного кодекса Армении документы», - сообщил он.
На вопрос о том, была ли представлена и справка о проживании в течение последних пяти лет на территории Армении, Язрян отметил, что Сукиасян представил все документы, предусмотренные законом.
Отметим, что 115-я статья Избирательного кодекса предусматривает регистрацию депутатов, баллотирующихся по мажоритарной избирательной системе, и указывает на необходимые для выдвижения документы, в числе которых и справка о том, что в течение последних пяти лет кандидат являлся гражданином Республики Армения и не был гражданином другого государства, а также проживал в течение последних пяти лет на территории Армении (ст.115, ч.2, 3 п.).