Քաղաքական 16:15 17/04/2012
Սոցիոլոգիական հետազոտությունների համաշխարհային առաջատար GALLUP International association-ի կողմից իրականացված հարցման արդյունքներով` խորհրդարանական ընտրություններում անցողիկ շեմը հաղթահարում են հինգ կուսակցություններ:
Հետազոտության ընթացքում, հարցման ենթարկված ՀՀ քաղաքացիները` «ո՞ր կուսակցությանը կընտրեիք, եթե խորհրդարանական ընտրությունները կայանային առաջիկա կիրակի» հարցին պատասխանել են հետևյալ կերպ. Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն` 34%, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն` 28%, Հայ ազգային կոնգրես` 9%, «Օրինաց երկիր» կուսակցություն` 6%, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն` 5%: Ընտրարշավի մասնակից մյուս կուսակցություններից «Ժառանգություն»-ը ստացել է հարցման մասնակիցներից 3%-ի, իսկ Կոմունիստական կուսակցությունը` 2%-ի աջակցությունը: 10%-ը չի պատրաստվում ձայն տալ կուսակցություններից որևէ մեկին, իսկ 3%-ը հարցին չի պատասխանել:
Հարկ է նկատել, որ նույն հարցի շրջանակներում հարցման մասնակիցները պատասխանել են նաև մեկ այլ հարցի` «ո՞ր կուսակցությանը կընտրեիք, եթե որևէ պատճառով ձեր առաջին ընտրությունը հնարավոր չլիներ»: Այս պարագայում բոլորին դեմ տրամադրվածների թիվը կտրուկ աճել է. 31%-ը պատասխանել է, որ որևէ մեկին ձայն չէր տա: Աճել է նաև չկողմնորոշվածների թիվը` 8%:
Ինչ վերաբերում է կուսակցություններին, ապա հարցվածների շրջանում «երկրորդ ձայն»-ի ամենամեծ սեգմենտն ունի ԲՀԿ-ն` 22%, նրան հետևում է ՀՀԿ-ն` 17%, ՕԵԿ-ի ու «Ժառանգության» ցուցանիշը 6% է, ՀՅԴ-ինը` 5%: ՀԱԿ-ը, ՀԴԿ-ն ու ՀԿԿ-ն` 2%-ական տոկոս «երկրորդ ձայն» ունեն: Հարցվածների 0.5%-ը պատրաստ է իր «երկրորդ ձայն»-ը տալ «Միավորված հայեր» կուսակցությանը: Գրեթե նույնքան մարդ էլ մտադիր է քվեարկել այլ կուսակցությունների օգտին:
«Գելափ»-ի հետազոտության հեղինակները հայաստանցի ընտրողներից հետաքրքրվել են նաև, թե որ կուսակցությանն ընդհանրապես ձայն չէին տա: Այս դեպքում առաջատարը ՀԱԿ-ն է: Հարցման մասնակիցների 36%-ը նշել է, որ ոչ մի դեպքում այդ ուժին ձայն չի տա: Ցուցանիշով երկրորդը ՕԵԿ-ն է` 12%, երրորդը ՀՀԿ-ն` 11%: Նրանց հաջորդում են «Ժառանգություն»-ը` 9%, ՀՅԴ-ն ու ՀԿԿ-ն` 7%, ՄՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն` 5%: ՀԴԿ-ի ցուցանիշը մերժողական էլեկտորատի առումով նվազագույնն է` 4%:
Հարցման մասնակիցներից 12%-ը նշել է, որ «ոչ ոք», ինչը նշանակում է, որ նրանք որևէ մեկի դեմ մերժողաբար չեն տրամադրված: Իսկ 5%-ն այս հարցի շուրջ չի մտածել:
Բացի վերը նշվածից, հարցման մասնակիցները պատասխանել են նաև հարցին, թե` «ո՞ր քաղաքական կուսակցությունը կարող է առավել արդյունավետ աշխատել և լուծել Հայաստանի առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրները»: Այս հարցի դեպքում ևս առաջատարը ՀՀԿ-ն է` 28% ցուցանիշով: Նրան հետևում են ԲՀԿ-ն` 25%-ը, ՀԱԿ-ը` 6%-ը: 4-ական տոկոսի մոտ վստահությունը ՀՅԴ-ի ու ՕԵԿ-ի կողմն է, 3%-ի մոտ «Ժառանգության»:
21%-ի կարծիքով` կուսակցություններից ոչ ոք արդյունավետ լինել չի կարող, իսկ 8%-ը չի կողմնորոշվել կամ հարցին չի պատասխանել:

Политика 17:47 17/04/2012
По итогам опроса, проведенного передовой мировой компанией социологических исследований «GALLUP International association», проходной барьер на предстоящих в Армении парламентских выборах преодолевают 5 партий.
На вопрос «Какую из партий вы бы выбрали, если бы парламентские выборы состоялись в ближайшее воскресенье?», была составлена следующая картина: за Республиканскую партию Армении (РПА) –34%, за партию «Процветающая Армения»(ППА)– 28%, за Армянский национальный конгресс(АНК) – 9%, за партию «Оринац еркир»– 6%, за АРФД– 5%. Из партий, участвующих в избирательной кампании, партия «Наследие» получила 3% голосов опрошенных, а Коммунистическая партия –2%. 10% респондентов не желают голосовать ни за одну из партий, а 3% – отказались отвечать на вопрос.
Следует отметить, что в рамках этого же опроса участники ответили и на другой вопрос: «Какую из партий вы бы выбрали, если бы по какой-то причине ваш первый выбор был невозможен?». 31% ответили, что не будут голосовать ни за одну из партий, 8% –пока не определились.
Что касается партий, то среди опрошенных наибольшая возможность получения голосов в таком случае у ППА (22%), следом идут РПА(17%), партия «Оринац еркир» и партия «Наследие» (6%), АРФД (5%). АНК, Демократическая партия Армении и Коммунистическая партия Армении получили 2%. 0,5% опрошенных готовы в таком случае проголосовать за партию «Объединенные армяне». Почти такое же число опрошенных готовы проголосовать в пользу других партий.
Авторы исследования компании «GALLUP International association» поинтересовались у избирателей Армении, в пользу какой из партий они не отдали бы голоса. Лидером в этот раз оказался АНК. 36% участников опроса отметили, что ни в коем случае не отдадут голос в пользу этой силы. Следом идут партия «Оринац еркир» (12%), РПА (11%), партия «Наследие» (9%), АРФД и Компартия (7%), партия «Объединенные армяне», ППА (5%), Демократическая партия Армении (4%). 12% респондентов считают, что ни за какую силу не отдали голоса, а 5% не задумывались над этим вопросом.
Кроме того, участники опроса ответили и на вопрос «Какая из политических партий может наиболее эффективно работать и решать важнейшие проблемы в Армении?». Лидером, по итогам, стала РПА (28%), следом идут ППА (25%), АНК (6%), АРФД и партия «Оринац еркир» (4%) партия «Наследие» (3%).
По мнению 21% респондентов ни одна из партий не может работать эффективно, а 8% не сориентировались или не ответили на вопрос.
В день парламентских выборов в Армении впервые будет проведен exit-poll
The Gallup: Максимальной поддержкой избирателей пользуются Республиканская партия Армении и партия «Процветающая Армения»