Քաղաքական 13:25 04/06/2012
«ԱՄՆ պետքարտուղարի տարածաշրջան կատարելիք այցին ընդառաջ նման քայլի գնալն անարգանք է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երկրների ու անձամբ ԱՄՆ-ի նկատմամբ»,- մեկնաբանելով Չինարի գյուղի ուղղությամբ տեղակայված հայկական հենակետի վրա ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի իրականացրած գործողությունները՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց փորձագետ Էդգար Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը թիկունքից հարձակում է իրականացրել Չինարի գյուղի մերձակա հայկական հենակետերից մեկի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում հայկական կողմից 3 զինծառայող զոհվել է, կան նաև վիրավորներ:
Նրա խոսքերով, ԱՄՆ պետքարտուղարի տարածաշրջանային այցի շրջանակներում, բնականաբար, արծարծվելու է նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված հարցեր, իսկ այդ այցից առաջ նման գործողությունների իրականությունն ի ցույց է դնում Ադրբեջանի պաշտոնական դիրքորոշումը խնդրի կարգավորման մասին եղած իր պատկերացումների մասին:
«Ադրբեջանը մեկ անգամ ևս ապացուցեց, որ իր համար խնդրի կարգավորումը կամ խաղաղ բանակցությունները որևէ նշանակություն չունեն և որ ճիշտ են հայկական կողմի այն պնդումները, որ բանակցային գործընթացում էական տեղաշարժեր չեն գրանցվում Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումների պատճառով»,- ասաց Է. Հովհաննիսյանը:
Նա հույս հայտնեց, որ ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան իր այցի շրջանակներում կանդրադառնա նաև այս միջադեպին և հասցեական գնահատական կներկայացնի: Այլապես նման միջադեպերի վերաբերյալ հերթապահ հայտարարութունները որևէ խնդիր չեն լուծում, ավելին՝ Ադրբեջանի պահվածքն առավել ստոր ու ագրեսիվ է դառնում:
«Միջազգային հանրության կողմից նման միջադեպերի առնչությամբ հնչող անհասցե հայտարարություններ նոր միջադեպեր են ծնում, ինչն արդեն անթույլատրելի է»,- ասաց փորձագետը:

Политика 14:19 04/06/2012
«Осуществление таких действий в преддверии визита госсекретаря США в регион является неуважением к Минской группе ОБСЕ и США»,– комментируя предпринятое ВС Азербайджана в преддверии визита госсекретаря США Хиллари Клинтон в Армению диверсионное нападение на опорные пункты в направлении села Чинари Тавушской области, заявил эксперт Эдгар Ованнисян.
Напомним, что азербайджанская диверсионная группировка совершила нападение на один из опорных пунктов, расположенных близ села Чинари Тавушской области, в результате которого, по предварительным данным, погибли трое и ранены пятеро военнослужащих.
По его словам, в рамках визита госсекретаря США в регион, естественно, будут обсуждаться вопросы, связанные с урегулированием карабахского конфликта, а осуществление таких действий в преддверии этого визита демонстрирует официальную позицию Азербайджана относительно их представлений об урегулировании конфликта.
«Азербайджан в очередной раз доказал, что для него урегулирование конфликта и мирные переговоры никакого значения не имеют, а утверждения армянской стороны о том, что существенного продвижения в переговорном процессе нет по причине деструктивных подходов Азербайджана, верны»,– отметил эксперт.
Э.Ованнисян выразил надежду на то, что госсекретарь в рамках своего визита коснется этого инцидента и представит оценку, адресованную конкретной стороне. В противном случае, считает эксперт, дежурные заявления относительно таких инцидентов не решают проблем, более того, поведение Азербайджана становится еще более агрессивным и подлым.
«Озвучиваемые международным сообществом безадресные заявления относительно подобных инцидентов порождают новые инциденты, что уже становится неприемлемым»– резюмировал Эдгар Ованнисян.