Քաղաքական 13:50 17/09/2012
Այդ մասին իրանական «փարսինե.քոմ» կայքի հաղորդմամբ՝ այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատար, բրիգադի գեներալ Մոհամմադ Ալի Ջաաֆարին:
Իրանցի բարձրաստիճան զինվորականը, անդրադառնալով Սիրիայում Իրանի ռազմական ներկայությանն առնչվող հարցին, նշել է. «ԻՀՊԿ-ն նախկինում մեկ ստորաբաժանում ուներ. Ներկայում «Ղոդս»-ի ուժերի գործունեության հիմնական առաքելությունը ճնշված ժողովուրդներին օգնություն տրամադրելն է: Այդ ուժերի որոշ անդամներ նախկինում Սիրիայում և Լիբանանում ևս որոշակի գործունեություն են ծավալել: Սակայն «Ղոդս»-ի ուժերի ներկայությունը Սիրիայում չի համարվել և չի համարվում որպես Իրանի ռազմական ներկայություն: Ավելին, եթե Սիրիայի ընդդիմադիր խմբավորումներին Արևմուտքի ցուցաբերած օգնությունը նկատեք, ապա կստեսնեք, որ Իրանը նրանց համեմատ ընդհանրապես ռազմական ներկայություն չունի»:
ԻՀՊԿ հրամանատարը, արձագանքելով Իսրայելի կողմից Իրանի հասցեին ուղղված սպառնալիքներին, նշել է, որ Իսրայելը կձախողվի, քանի որ ԻՀՊԿ-ն զինված է ժամանակակից սպառազինությամբ և ԻԻՀ ԶՈւ ենթակայության տակ գտնվող հրթիռները կարող են հակահարված տալ ցանկացած հարձակման:

Политика 14:24 17/09/2012
Исламская Республика Иран не имеет военного присутствия в Сирии. Об этом, как сообщает сайт «парсине.ком», заявил на пресс-конференции командующий Корпуса стражей Исламской революции(КСИР), бригадный генерал Мохаммад Али Джаафари.
Касаясь вопроса о военном присутствии Ирана в Сирии, генерал отметил: «КСИР раньше имел одно подразделение, а теперь основная миссия деятельности сил «Кодс» состоит в предоставлении помощи народам, в отношении которых применяется давление. Некоторые члены этих войск ранее осуществляли деятельность также в Сирии и Ливане. Однако присутствие сил «Кодс» в Сирии не считалось и не считается военным присутствием Ирана. Более того, если учитывать помощь, оказанную Западом оппозиционным группировкам Сирии, то можно заметить, что Иран, по сравнению с ними, не имеет военного присутствия вообще».
Комментируя угрозы Израиля в адрес Ирана, Мохаммад Али Джаафари заявил, что действия Израиля не обернутся удачей, так как в руках КСИР сосредоточено современное вооружение, а ракеты, находящиеся в распоряжении ВС Ирана, могут нанести ответный удар в случае любого нападения.