Քաղաքական 16:19 19/11/2012
Ամերիկացի փորձառու դիվանագետն Իրանին ու ԱՄՆ-ին առաջարկում է Սիրիայի հարցով երկկողմ բանակցություններ վարել
Այժմ  հարմար առիթ է, որպեսզի Իրանն ու ԱՄՆ-ն Սիրիայի հարցով երկկողմ բանակցություններ վարեն:
Այդ մասին իրանական «իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ «Ալ-մոնիթոր» կայքին տված հարցազրուցում՝ նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության վետերան դիվանագետ Ռայան Քրոկերը:
Անդրադառնալով Սիրիայի հարցով Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև երկկողմանի երկխոսության հնարավորությանը՝ ամերիկացի դիվանագետը նշել է. «Տարածաշրջանի երկրները սիրիական ճգնաժամի հանգուցալուծման առնչությամբ հանդես են գալիս տարատեսակ նախաձեռնություններով, ուստի անկախ ԱՄՆ-ի ներկայությունից, այդ գործընթացը շարունակվում է: Միացյալ Նահանգները կարևորում է Սիրիայի հարցով այլ երկրների հետ ևս բանակցություններ վարելը, այդ առումով Իրանը կարող է կարևոր դեր ունենալ»:
Նկատենք, որ Ռայան Քրոկերը տարբեր տարիներին Սիրիայում, Իրաքում, Լիբանանում, Քուվեյթում, Պակիստանում և Աֆղանստանում աշխատել է որպես ԱՄՆ դեսպան: 2007-2009թթ. հենց նրա մասնակցությամբ են տեղի ունեցել Իրաքի անվտանգության հարցերի շուրջ ԱՄՆ-ի և Իրանի ուղղակի բանակցությունները:
Նշենք, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում միջազգային մամուլում հաճախ է քննարկվում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Թեհրանի և Վաշինգթոնի միջև ուղղակի բանակցությունների հավանականության հարցը: Այդ առնչությամբ նույնիսկ իրենց դրական դիրքորոշումն էին հայտնել Մեծ Բրիտանիան և Ռուսաստանը:
Հիշեցնենք, որ օրերս ԻԻՀ ԱԳՆ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին, անդրադառնալով Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ուղղակի բանակցություններ վարելու հնարավորության թեմային, մասնավորապես նշել էր. «Միացյալ նահանգների հետ անուղղակի բանակցություններ վարելու նախադեպ մենք արդեն իսկ ունեցել ենք Իրաքի և Աֆղանստանի հարցում, ներկայում ևս միջուկային ծրագրի շրջանակներում Իրանի և «5+1» խմբի (ՄԱԿ-ի ԱԽ 5 մշտական անդամներ և Գերմանիա) շրջանակներում մենք անուղղակիորեն բանակցում ենք, սակայն ինչ վերաբերում է ուղղակի երկխոսությանը, ապա դա ամբողջովին գտնվում է ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի լիազորությունների ներքո»:

Политика 16:40 19/11/2012
В настоящее время появился удобный повод для того, чтобы Иран и США вели двусторонние переговоры по сирийскому вопросу. Об этом, как сообщает иранский сайт «ирдипломаси.ир», заявил в интервью сайту «Аль-монитор» ветеран американской дипломатии, бывший посол США в Афганистане Райан Крокер.
Комментируя возможность начала двусторонних переговоров между Ираном и США по сирийскому вопросу, Крокер отметил: «Страны региона выступают с различными инициативами по урегулированию сирийского кризиса, следовательно, вне зависимости от присутствия США, этот процесс продолжается. Соединенные Штаты придают важность проведению переговоров по Сирии с другими странами, и в этом плане Иран может сыграть важную роль».
Заметим, что Райан Крокер – опытный дипломат, на протяжении 30-ти лет возглавлявший американские дипмиссии в исламских странах, среди которых Ливан, Кувейт, Сирия, Пакистан и Ирак. В 2007-2009гг. именно при его участии между США и Ираном прошли прямые переговоры по вопросам безопасности Ирака.
Отметим, что в течение последнего месяца в международных СМИ часто обсуждается вопрос о вероятности начала между Тегераном и Вашингтоном прямых переговоров вокруг иранской ядерной программы. Данную инициативу поддержали Великобритания и Россия.
Напомним, на днях глава внешнеполитического ведомства ИРИ Али Акбар Салехи, касаясь возможности прямых переговоров между Ираном и США, отметил: «У нас был прецедент ведения косвенных переговоров с Соединенными Штатами вокруг вопросов, касающихся Ирака и Афганистана. В настоящее время в рамках ядерной программы между Ираном и группой «5+1» (5 постоянных членов Совбеза ООН и Германия) мы лишь ведем косвенные переговоры, однако что касается прямого диалога, то решение этого вопроса может осуществляться только в рамках полномочий духовного лидера ИРИ.