Իրան-Թուրքիա-Ադրբեջան եռակողմ հանդիպման նախօրեին Անկարան Թեհրանին մեղադրում է «ՊԿԿ»-ին աջակցելու մեջ
«Լարիջանին այդ ի ՞ նչ է ասել, որ թուրք պաշտոնյաները զայրացել են»:
Նման վերնագրով վերլուծական նյութ է թողարկվել իրանական «թաբնաք.իռ» կայքում:
«Թաբնաք»-ի մեկնաբանը նշում է, որ Սիրիա, Լիբանան և Թուրքիա կատարած տարածաշրջանային այցի շրջանակներում ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի և Թուրքիայի վարչապետ Ռ.Էրդողանի միջև տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Անկարան հանդես է եկել հակաիրանական հայտարարությամբ, որն ակնհայտորեն Ալի Լարիջանիի հնչեցրած հայտարարությունների պատասխանն էր:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Իդրիս Նաիմ Շահինը մասնավորապես հայտարարել է. «Մենք ստույգ տեղեկատվություն ունենք, որ Իրանն աջակցում է «ՊԿԿ» ահաբեկչական խմբավորման անդամներին: «ՊԿԿ»-ի այն անդամները, որոնք վիրավորվում են, իրենց բուժումը ստանում են Իրանի հիվանդանոցներում»:
Նշենք, որ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը նախօրեին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի՝ Սիրիա, Լիբանան և Թուրքիա կատարած տարածաշրջանային այցին, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի Մեջլիսի նախագահը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ նպատակ է ունեցել թուրք պաշտոնյաներին հասկացնել, որ Սիրիայի հարցում նրանք սխալ քաղաքականություն են վարում: Բացի այդ, թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգի տեղակայման, ինչպես նաև Անկարայի՝ Սիրիայի ընդդիմադիրներին աջակցելու առնչությամբ ևս Ալի Լարիջանին Էրդողանին լուրջ նախազգուշացրել է»:
Հավելենք, նաև, որ Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ վաղը Թուրքիայի Էրզրում քաղաքում տեղի կունենա Իրանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եռակողմ հանդիպումը:
Իրանցի խորհրդարանական. Լարիջանին Էրդողանին փորձել է հասկացնել, որ Անկարան սխալ ճանապարհով է գնում
«ՖԱՐՍ». Էրդողանը տարածաշրջանի մուսուլմանական ազգերի հանդեպ վարում է կեղծ քաղաքականություն
Իրանական կայք. Թուրքիայի «զրո խնդիր հարևանների հետ» քաղաքականությունը հարյուրապատկել է լարվածությունը
ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահը մեկնել է Թուրքիա. Իրանը դեմ է թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռների տեղակայմանը

Разное 11:10 27/11/2012
На иранском сайте «табнак.ир» опубликована аналитическая статья под заглавием «Что такого сказал Лариджани, что турецкие чиновники разгневались?».
Аналитик сайта отмечает, что после прошедшей в рамках регионального визита в Сирию, Ливан и Турцию встречи между председателем парламента (Меджлиса) Ирана Али Лариджани и премьер-министром Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом Анкара выступила с антииранским заявлением, которое было ответом на открытые заявления, озвученные Али Лариджани.
По информации иранского источника, министр внутренних дел Турции Идрис Наим Шахин, в частности, заявил: «Мы владеем достоверной информацией о том, что Иран оказывает содействие членам террористической группировки Рабочая партия Курдистана (РПК). Раненые члены РПК проходят лечение в больницах Ирана».
Отметим, накануне вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур, касаясь в интервью иранскому информагентству «ФАРС» регионального визита председателя парламента Ирана Али Лариджани в Сирию, Ливан и Турцию, в частности, отметил: «Спикер парламента Ирана на встрече с турецким премьером Реджепом Тайипом Эрдоганом имел целью навести турецких чиновников на мысль о том, что в сирийском вопросе они ведут ошибочную политику. Кроме того, Али Лариджани озвучил серьезное предупреждение Эрдогану в связи с размещением ракетной системы Patriot на турецко-сирийской границе, а также поддержкой сирийских оппозиционеров со стороны Анкары».
Добавим также, что по данным иранского официального информационного агентства «ИРНА», завтра в городе Эрзрум в Турции состоится трехсторонняя встреча глав МИД Ирана, Турции и Азербайджана.
Иранский парламентарий: Али Лариджани попытался навести Эрдогана на мысль о том, что Анкара идет по ошибочному пути
«ФАРС»: Эрдоган ведет фальшивую политику в отношении мусульманских наций региона
Иранский сайт: Политика Анкары «ноль проблем с соседями» всерьез увеличила напряженность
Иран выступает против размещения Patriot на турецко-сирийской границе. Спикер парламента ИРИ отбыл в Турцию