Քաղաքական 11:56 17/12/2012
Համաձայն հաղորդագրության՝ ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարարությունը Սիրիայում խաղաղություն հաստատելու նպատակով ներկայացրել է 6 կետանոց առաջարկության փաթեթ:
Իրանը առաջարկում է՝
1. ՄԱԿ-ի վերահսկողության ներքո անհապաղ դադարեցնել զինված բախումները: Այդ փուլում Սիրիայի կառավարությունը և ընդդիմադիր զինված խմբավորումները պետք է բնակելի թաղամասերում վերջ տան զինված բախումներին և երկրում կայունություն ապահովելու նպատակով պետք է համագործակցեն ՄԱԿ-ի ներկայացուցչի հետ:
2. Զինված բախումները դադարեցնելուց հետո պետք է զինված հակամարտությունից տուժված բնակավայրերի բնակչությանը մարդասիրական օգնություն տրամադրել: Այդ առումով պետք է չեղյալ հայտարարել Սիրիայի նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցները:
3. Խաղաղության հաստատմանը զուգահեռ Սիրիայի քաղաքական և հասարակական տարբեր խմբերի ներկայացուցիչներ ազգային համաձայնության շուրջ պետք է բանակցություններ վարեն, այդ առնչությամբ պետք է ազգային համաձայնության կոմիտե ստեղծվի: Բանակցությունների արդյունքում պետք է շոշափվի նաև անցումային կառավարություն ստեղծելու հարցը:
Այդ կառավարությունը պետք է ապահովի խորհրդարանական ազատ և մրցակցային ընտրությունների կազմակերպումը:
4. Բոլոր այն քաղաքական գործիչները, որոնք ձերբակալվել են քաղաքական խաղաղ գործունեության համար, կառավարությունը պետք է նրանց ազատ արձակի:
5. Պետք է դադարեցվի Սիրիայի ներքին իրավիճակի մասին ոչ ճիշտ տեղեկատվության տարածումը: ԶԼՄ-ների կողմից տարածվող տեղեկատվությունը պետք է արտահայտի Սիրիայի ժողովրդի բոլոր հատվածների շահերը:

Разное 12:15 17/12/2012
Согласно информации, МИД Ирана представил пакет предложений относительно урегулирования сирийского кризиса, состоящий из 6 пунктов.
Таким образом, Иран предлагает:
1. Под контролем ООН немедленно прекратить вооруженные столкновения. На этом этапе правительство Сирии и оппозиционные вооруженные группировки должно положить конец вооруженным столкновениям в жилых районах в целях обеспечения стабильности в стране сотрудничать с представителем ООН.
2. После прекращения вооруженных столкновений населению пострадавших в результате вооруженного конфликта районов необходимо предоставить гуманитарную помощь. В связи с этим нужно отменить экономические санкции, примененные в отношении Сирии.
3. Параллельно с установлением мира представители разных политических и общественных кругов Сирии должны вести переговоры для того, чтобы достичь национального согласия. В связи с этим должен быть создан комитет национального согласия. В результате переговоров должен быть рассмотрен также вопрос о создании переходного правительства. Это правительство должно обеспечить организацию свободных парламентских выборов, которые пройдут в условиях конкуренции.
4. Правительство должно освободить всех тех политических деятелей, которые были задержаны за осуществление мирной политической деятельности.
5. Должно быть прекращено распространение недостоверной информации о внутренней ситуации в Сирии. Распространенная в СМИ информация должна выражать интересы всех слоев населения Сирии.