Քաղաքական 16:52 22/12/2012
«Երբ Էրդողանը ծաղրում է իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին»: Նման վերնագրով հոդված է թողարկվել իրանական «թաբնաք.իռ» կայքում:
Հոդվածում նշվում է, որ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանին տեղակայվելիք «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգերի առնչությամբ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադիի արած հայտարարությանը, մասնավորապես նշել է. «Երբ որ Իրանի նախագահի հետ այդ առնչությամբ զրուցում ենք, վերջինս նշում է, որ այդ անձանց (ԶՈւ ԳՇ պետ) հայտարարություններն իրենց անձնական կարծիքն են: Պարզ չէ, թե Իրանում ո ՞ ր պաշտոնյան է արտահայտում այդ երկրի դիրքորոշումը: Այսպիսով, երբ ցանկանում ենք նրանցից մեկնաբանություն լսել, արդեն գիտենք, թե ինչ պետք է պատասխանեն»:
«Թաբնաք»-ի մեկնաբանը, անդրադառնալով Էրդողանի՝ իրանցի պաշտոնյաների հասցեին ուղղված մեկնաբանություններին, մասնավորապես նշել է. «Կասկած չկա, որ Էրդողանն իր նման կեցվածքով ապակողմնորոշում է. Քանի որ Իրանի նախագահը նրան ասել է, որ Իրանի պաշտոնական դիրքորոշումն արտահայտում են նախագահն ու արտաքին գործերի նախարարը, այնպես որ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Սալեհին պաշտոնապես քննադատել է «Պատրիոտ» համակարգերի տեղակայման մասին որոշումը»:
Նկատենք, որ ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադին, օրերս անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրիթային համակարգի տեղակայման մասին ՆԱՏՕ-ի որոշմանը, մասնավորապես նշել էր. ««Պատրիոտ» հրթիռները տեղակայվում են Իրանի հրթիռային համակարգերի նկատմամբ ունեցած անհանգստությունից, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից՝ Սիրիային ցուցաբերելիք հնարավոր աջակցությունից անհանգստանալուց»:
Իրանի պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Ահմադ Վահիդին էլ լրագրողների հետ հանդիպմանը, այն հարցին, թե թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգերի տեղակայումը արդյո ՞ ք սպառնում է Իրանին, մասնավորապես պատասխանել է. «Մենք միշտ հայտարարել ենք, որ դեմ ենք տարածաշրջանում արտաքին ռազմական ներկայությանը, այն չի բխում տարածաշրջանի մուսուլմանների շահերից»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսում (ԻՀՊԿ) հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցչի գլխավոր խորհրդական, գեներալ Յադոլլահ Ջավանին «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգի տեղակայման առնչությամբ Թուրքիայի կողմից ՆԱՏՕ-ին ուղղված դիմումին, մասնավորապես նշել էր. «Թուրք-սիրիական հրթիռային համակարգերի տեղակայմամբ Թուրքիան Սիրիայում ռազմական միջամտության համար հող է նախապատրաստում: Սակայն Անկարան պետք գիտակցի, որ ռազմավարական սխալ է գործում և մեծ վնասներ կկրի»:
Իսկ ավելի վաղ ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ԻԻՀ Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի՝ Սիրիա, Լիբանան և Թուրքիա կատարած տարածաշրջանային այցին, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի Մեջլիսի նախագահը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ նպատակ է ունեցել թուրք պաշտոնյաներին հասկացնել, որ Սիրիայի հարցում նրանք սխալ քաղաքականություն են վարում: Բացի այդ, թուրք-սիրիական սահմանին «Պատրիոտ» հրթիռային համակարգի տեղակայման, ինչպես նաև Անկարայի՝ Սիրիայի ընդդիմադիրներին աջակցելու առնչությամբ ևս Ալի Լարիջանին Էրդողանին լուրջ նախազգուշացրել է»:

Иранский сайт опубликовал статью под заглавием «Эрдоган насмехается над иранскими высокопоставленными чиновниками»
«Эрдоган насмехается над иранскими высокопоставленными чиновниками». Статья под таким заглавием была опубликована на иранском сайте «табнак.ир».
В статье отмечается, что премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, касаясь заявления начальника генерального штаба Вооруженных сил Ирана, бригадного генерала Сейеда Хасана Фирузабади относительно размещения на турецко-сирийской границе ракетных комплексов Patriot, в частности, заявил: «Когда мы касались в ходе беседы с президентом Ирана этого вопроса, он отметил, что в заявлениях этих лиц (начальника Генштаба ВС), выражается их личное мнение. Не ясно, кто из иранских чиновников выражает позицию страны. Таким образом, когда мы хотим услышать комментарий с их стороны, мы уже знаем, что они должны ответить».
Касаясь комментариев, озвученных Эрдоганом в адрес иранских чиновников, аналитик, в частности, отметил: «Нет сомнений в том, что этим своим поведением Эрдоган имеет целью дезориентировать, поскольку президент Ирана сказал ему, что официальную позицию Тегерана выражают президент и министр иностранных дел, так что, глава МИД Ирана Али Акбар Салехи официально раскритиковал решение о размещении ракетных комплексов Patriot».
Напомним, на днях, комментируя решение НАТО о размещении на турецко-сирийской границе ракетных комплексов Patriot, начальник генерального штаба Вооруженных сил Ирана, бригадный генерал Сейед Хасан Фирузабади заявил: «Ракеты Patriot размещаются исходя из беспокойств, связанных с иранскими ракетными системами, а также обеспокоенности в связи с возможной поддержкой Сирии со стороны России».
В свою очередь, отвечая на встрече с журналистами на вопрос о том, опасно ли размещение ракет Patriot на турецко-сирийской границе для Ирана, министр обороны и обеспечения вооруженных сил Исламской Республики Иран Ахмад Вахиди заявил: «Мы всегда заявляли, что выступаем против иностранного военного присутствия в регионе. Оно не исходит из интересов мусульман региона».
Добавим, недавно главный советник представителя духовного лидера в Корпусе Стражей Исламской революции (КСИР), генерал Ядолла Джавани в интервью иранскому информагентству «МЕХР», касаясь обращения Турции в НАТО о размещении на турецко-сирийской границе ракетных комплексов Patriot, в частности отметил: «Размещением ракет на турецко-сирийской границе Турция подготавливает почву для военного вмешательства в Сирию. Однако Анкара должна осознавать, что допускает стратегическую ошибку и понесет серьезные потери».
Ранее вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур, касаясь в интервью иранскому информагентству «ФАРС» регионального визита председателя парламента Ирана Али Лариджани в Сирию, Ливан и Турцию, в частности, отметил: «Спикер парламента Ирана на встрече с турецким премьером Реджепом Тайипом Эрдоганом имел целью навести турецких чиновников на мысль о том, что в сирийском вопросе они ведут ошибочную политику. Кроме того, Али Лариджани озвучил серьезное предупреждение Эрдогану в связи с размещением ракетной системы Patriot на турецко-сирийской границе, а также поддержкой сирийских оппозиционеров со стороны Анкары».