Մեծ Բրիտանիայի դեսպան. Ցավում եմ, որ խորհրդարանի 3 ընդդիմադիր կուսակցություններից ոչ մեկը սեփական թեկնածուով հանդես չի գալիս
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Լիչը Հայաստանում կայանալիք առաջիկա ընտրությունների մասին գրառումներ է կատարել իր բլոգում` ցավ հայտնելով փաստի վերաբերյալ, որ խորհրդարանական ընդդիմադիր 3 ուժերից որևէ մեկը սեփական թեկնածուով չի մասնակցում ընտրություններին:
«Հորիզոնում փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրություններն են: Ուրախ եմ, որ Միացյալ թագավորությունը 25 դիտորդ է ունենալու ԵԱՀԿ/ԺՄՀԻԳ առաքելության կազմում: Մենք իսկապես ողջունում ենք նախագահ Սարգսյանի լավագույն ընտրություններ անցկացնելու մասին հայտարարությունը: Բայց նաև ցավում, որ խորհրդարանի երեք հիմնական ընդիմադիր կուսակցություններից որևէ մեկը սեփական թեկնածուով հանդես չեն գալիս այս ընտրություններին և որևէ մեկին չեն աջակցում»,-գրում է տիկին դեսպանն ու ինքն իրեն հարցնում. ո՞րն է այս կուսակցությունների չմասնակցելու պատճառը՝ ֆինանսական խնդիրները, թե՞ արդար արդյունքի նկատմամբ հավատի բացակայությունը կամ գուցե դրանք իրականում այդքան էլ ընդդիմադիր չեն, որքան մենք ենք պատկերացնում:
«Եթե համարենք, որ կուսակցությունները ֆինանսական խնդիրներ ունեն, արդյո՞ք դրա պատճառն այն է, որ հնարավոր հարուստ աջակիցները անհանգստացած են, թե ինչ կլինի իրենց բիզնեսին, եթե նրանք սխալ մարդու վրա դնեն շեշտը: Հնարավոր է նաև, որ նրանք չեն գտել իրենց «մեսիջը» հղելու ճիշտ ձևը և հասարակության կողմից նվիրատվություն ստանալ չի հաջողվել: (Հետաքրքիր է, որ չնայած բոլոր կանխագուշակումներին նախագահ Օբաման 2012-ին Միթ Ռոմնիից ավելի շատ միջոցներ ձեռք բերեց հիմանականում ընտրողների և ակտիվիստների հետ իր հաստատած կապերի միջոցով, ինչը նրան մինչև 200 դոլարի չափով փոքր նվիրատվություններ բերեց): Հաջորդ ամսվա ընթացքում ուսումնասիրելով ընտրարշավը և բոլոր կուսակցությունների անդամների հետ խոսելով մենք կփորձենք հասկանալ՝ էլ ինչ է կարելի անել արդյունավետ քաղաքական մրցակցություն ապահովելու համար»:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն ընդգծում է, որ տասնամյակների ընթացքում կեղծիքներով հագեցած ընտրություններից հետո Հայաստանի իշխանությունների համար մեծագույն մարտահրավեր է այս ընտրությունները արդար անցկացնելն ու սեփական ժողովրդի և գործընկերների վստահությունը վերականգնելը:
«Արդյո՞ք սա տեղի կունենա: Կողքից հետևելիս թվում է, որ պետական մարմինները պետք է հատկապես ուշադրություն դարձնեն ստորև նշված երեք ոլորտներին:
Ընտրողների ցուցակներ: Տեղյակ եմ, որ տեղական ոստիկանության և կազմակերպությունների կողմից գովելի ջանքեր են գործադրվել ցուցակները ստուգելու և որոշ անճշտություններ վերացնելու համար (օրինակ’ ավտոտնակում գրանցված բազմաթիվ անուններ): Բայց այն փաստը, որ 1991-ից ի վեր ցուցակը շարունակում է մեծանալ, երբ մարդկանց ամենօրյա փորձը ցույց է տալիս, որ երկրի բնակչության քանակը նվազում է, հասարակ ընտրողի համար անհանգստության պատճառ է հանդիսանում: Գուցե տարեկան վերագրանցումը կարող է հարցի լուծման տարբերակ լինի և մարդկանց մոտ վստահություն առաջացնի: Մինչ այդ իշխանությունները կարող են ամեն ջանք գործադրել հետևելու և հետազոտելու համար այն ընտրական տեղամասերը, որտեղ ընտրությունների ընթացքում գրանցվել է ընտրողների աննախադեպ հոսք:
Հանրային ծառայողների ներգրավում: Հիանալի կլիներ լսել ընտրարշավի ընթացքում պաշտոնյաների կողմից հանրային ծառայողներին ուղղված ազդեցիկ հաղորդագրություններ անկողմնակալության կարևորության վերաբերյալ:
Բողոքներին արդյունավետ արձագանքում: Ոչ բոլոր բողոքներն են կարող բավարար ակներևլինել կամ իրավական հիմք ունենալ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար, բայց եթե իշխանությունները ցույց տան, որ քաղաքացիների կողմից բարձրացրած անհանգստությանը արագորեն և լրջորեն արձագանքում են, ապա սա կարող է կանխարգելիչ ազդեցություն ունենալ և գուցե մեծացնի հասարակ ընտրողի վստահությունը իշխանությունների նկատմամբ:
Մենք իրոք անհամբերությամբ սպասում ենք ընտրարշավին և հուսով ենք, որ կլինեն քննարկումներ ոչ միայն անհատների, այլև գաղափարախոսությունների միջև»:

Политика 18:18 22/01/2013
Посол Великобритании сожалеет, что ни одна из трех оппозиционных партий не выдвинула кандидата на выборах президента Армении
Посол Великобритании в Армении Кэтрин Лич оставила в своем блоге запись относительно предстоящих президентских выборов в Армении, выразив сожаление относительно того, что ни одна из трех оппозиционных политических сил, представленных в парламенте, не принимает участие в выборах с собственным кандидатом.
«Впереди – президентские выборы в Армении. Я рада, что Великобританию в составе миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ представят 25 наблюдателей. Мы действительно приветствуем заявление президента Сержа Саргсяна о намерении провести лучшие выборы в истории страны. Вместе с тем, мы выражаем сожаление по поводу того, что ни одна из трех основных оппозиционных партий не выдвигает кандидата на выборах и не поддерживает чью-либо кандидатуру», – отметила дипломат, задаваясь вопросом: «В чем же причина их отказа от участия в выборах – финансовые проблемы, отсутствие веры в справедливый исход выборов, или то, что в действительности эти силы не являются оппозиционными настолько, насколько мы представляем?».
«Если полагать, что партии столкнулись с финансовыми проблемами, можно ли считать, что беспокойства возможных состоятельных лиц  в связи с поддержкой кандидатов связаны с возможным воздействием такого решения на их бизнес.
Возможно также, что им не удалось найти правильный способ направить свой месседж и получить пожертвования от общества. (Примечательно, что несмотря на все прогнозы, в 2012 году Барак Обама получил гораздо больше средств, чем Митт Ромни в основном благодаря контактам, установленным с избирателями и активистами, что дало возможность получить незначительные пожертвования в размере 200 долларов).
В течение следующего месяца, изучив избирательную кампанию и проведя беседу с членами всех партий мы попытаемся понять, что еще можно сделать для обеспечения эффективной политической конкуренции».
Посол Великобритании в Армении подчеркнула, что после сфальсифицированных выборов, которых проходили на протяжении десятилетий в стране, для властей Армении серьезнейшим вызовом было проведение справедливых выборов и восстановление доверия собственного народа и коллег.
«Удастся ли им сделать это? Со стороны кажется, что государственные структуры должны обращать внимание на все три нижеперечисленные сферы:
Списки избирателей: Мне известно, что полиция и организации приложили усилия для проверки и ликвидации неточностей. Однако тот факт, что с 1991 года список продолжает пополняться, в то время как опыт показывает, что численность населения сокращается, является поводом к беспокойству для обычных избирателей. Возможно, ежегодная перерегистрация может стать вариантом решения этого вопроса и восстановить доверие народа к выборам. Однако власти могут прилагать усилия для того, чтобы изучить и следить за ситуацией на избирательных участках,  где была зафиксирована беспрецедентная явка избирателей.
Вовлечение публичных служащих. Было бы великолепно выслушать заявления чиновников, направленных в течение избирательной кампании в адрес публичных служащих, относительно важности беспристрастного отношения.
Эффективный отклик на жалобы. Не все жалобы граждан могут содержать правовую основу для привлечения к уголовной ответственности, однако если власти покажут, что на беспокойства, высказанные гражданами, оперативно и серьезно откликаются, то это может оказать превентивное воздействие и повысить доверие избирателей к властям. Мы действительно с нетерпением ждем избирательной кампании и надеемся на проведение обсуждений не только между отдельными лицами, но и между идеологиями».