Քաղաքական 14:40 13/02/2013
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում (ԱԽ) երեկ տեղի է ունեցել «Զինված հակամարտություններում քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը» խորագրով բաց քննարկում: Անդրադառնալով մինչ այդ քննարկմանը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի կողմից հնչեցրած անպատասխանատու հայտարարություններին` դեսպան Նազարյանը հայտնել է, որ իր համար անակնկալ չէր երկար տարիներ Բաքվի կողմից կիրառվող փաստերի աղավաղման պրակտիկան:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, նա հավելել է, որ ժամանակն է եկել փոխարինելու քարոզչության այդ անփոփոխ հռետորաբանությունն ու սին մեղադրանքները կառուցողական քայլերով, որոնք նպաստավոր միջավայր կստեղծեն հարցի խաղաղ կարգավորման համար: Կարեն Նազարյանը հիշեցրել է Խոջալու բնակավայրում տեղի ունեցած դեպքերի վերաբերյալ այդ ժամանակաշրջանի Ադրբեջանի նախագահ Այազ Մութալիբովի հայտնի հարցազրույցը, որտեղ վերջինս մեղադրում է ադրբեջանական ընդդիմությանը իշխանությունը զավթելու նպատակով սեփական ժողովրդի նկատմամբ սպանդ իրականացնելու գործում:
Դեսպանը շարունակել է, թե Ադրբեջանը պատասխանատվության պետք է ենթարկի այն անձանց, որոնք իրականացրել են Խոջալուի սպանությունները, ինչպես նաև 80-ականների վերջին ու 90-ականների սկզբին Ադրբեջանի տարբեր քաղաքներում հայերի դեմ վայրագությունները: ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը մասնավորապես նշել է.
«Ուղիղ 25 տարի առաջ, ի պատասխան Արցախի ժողովրդի խաղաղ ու ինքնորոշման իրավունքի սահմանադրական պահանջին, ադրբեջանական իշխանությունները ջարդեր իրականացրեցին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում բնակվող անպաշտպան հայերի դեմ: Վայրագություններն իրականացվեցին հայ փոքրամասնության նկատմամբ, ովքեր խաղաղ ապրում էին իրենց տանը, և, ովքեր հարձակման ենթարկվեցին միմիայն իրենց էթնիկ պատկանելիության համար: Այնուհետև Բաքվում, Կիրովաբադում և ադրբեջանական այլ քաղաքներում իրականացվեցին առավել վայրագ ու զանգվածային կոտորածներ` հանգեցնելով շուրջ կես միլիոն հայերի էթնիկական զտումների և տեղահանության»:
Կարեն Նազարյանն այնուհետև հիշեցրել է ԱԽ-ին, որ այդ վայրագություններին հետևել են Ադրբեջանի ռազմական գործողություններն ու հարձակումները, որոնք նպատակ ունեին ռազմական լուծում տալու ԼՂ հարցին` տարածաշրջանում սանձազերծելով ագրեսիա Արցախի հանդեպ:
ՀՀ դեսպանն անդրադարձ է կատարել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի վերջին զեկույցին, որտեղ հղում է կատարում քաղաքացիական հաստատությունների ու օբյեկտների դեմ հարձակումներին, ինչը, ըստ ԿԽՄԿ ուսումնասիրությունների, առավել բարդ ու քիչ ճանաչում գտած հումանիտար խնդիր է: Ըստ Նազարյանի, Հայաստանը միանում է այն դիրքորոշմանը, որ ԱԽ պետք է առավել ակտիվ մոտեցում որդեգրի կանխելու ու արձագանքելու նման միջադեպերին, և կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ դադարեցնել առողջապահական հաստատությունների, քաղաքացիական օբյեկտների տրանսպորտային միջոցների դեմ ուղղված հարձակումները` ներառյալ քաղաքացիական օդանավերի նկատմամբ սպառնալիքները:
Այդ համատեքստում, Հայաստանի դեսպանը կրկին անգամ ԱԽ ուշադրությունն է հրավիրել առ այն, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները բազմիցս կոչ են արել ԼՂ հակամարտության կողմերին իրականացնել փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումներ` չեզոքացնելու սահմանամերձ շրջանների քաղաքացիական բնակչության դեմ ուղղված վտանգը` առաջարկելով հեռացնել դիպուկահարներին շփման գծից և հրադադարի դեպքերի խախտման համար ստեղծել հետաքննող մեխանիզմներ:
Կարեն Նազարյանն իր խոսքն ավարտել է` հայտնելով Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղարար գործընթացին, նշելով նաև, որ հիմնահարցերը պետք է կարգավորվեն միմիայն խաղաղ ճանապարհով միջազգային իրավունքի սկզբունքի հիման վրա:

В мире 20:25 13/02/2013
В Совете безопасности ОНН вчера состоялось открытое обсуждение на тему «Защита гражданского населения в ходе вооруженных конфликтов», на котором выступил посол Армении Карен Назарян. Обратившись к сделанным до обсуждения безответственным заявлениям министра иностранных дел Азербайджана, посол Карен Назарян сообщил, что для него практика искажения фактов на протяжении многих лет со стороны Баку не стала неожиданностью.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, посол добавил, что пришло время сменить нескончаемую пропагандистскую риторику и пустые обвинения на конструктивные шаги, которые создадут благоприятную атмосферу для решения данного вопроса. Посол Карен Назарян напомнил присутствующим об известном заявлении экс-президента Азербайджана Аяза Муталибова относительно событий в Ходжалу, в котором тогдашний глава азербайджанского государства обвиняет азербайджанскую же оппозицию в убийстве собственного народа для захвата власти в стране.
Посол также подчеркнул, что Азербайджан должен привлечь к ответственности лиц, ответственных за убийства в поселении Ходжалу, а также виновных в реализации нападений и резни армянского населения в разных городах Азербайджана в конце 80-ых – начале 90-ых гг.
«Ровно 25 лет назад, в ответ на мирное конституционное требование на самоопределение народа Нагорного Карабаха, азербайджанские власти организовали резню беззащитного армянского населения города Сумгаит. Зверскому отношению подверглось являющееся меньшинством армянское население, люди, которые мирно жили в своих домах и на которых осуществили нападения исключительно по причине их этнической принадлежности. Затем в Баку, Кировабаде и других азербайджанских городах начались еще более зверские и массовые погромы армянского населения, приведшие к этническим чисткам и переселению около полумиллиона армян», – заявил Постоянный представитель Армении в ООН Карен Назарян.
Карен Назарян в конце выступления подтвердил приверженность Армении мирному процессу, отметив, что проблему нужно решать на основе международного права и исключительно мирным путем.
Участники обсуждения затронули также сирийскую тему. Посол Карен Назарян выразил обеспокоенность относительно ухудшения гуманитарной ситуации в Сирии и положения армянской общины Сирии, отметив, что Армения продолжает принимать беженцев из этой страны.