Քաղաքական 18:50 09/04/2013
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր Քամալէդդին Փիրմոազանը:
Իրանցի խորհրդարանականը մանրամասնել է, որ իրենք ներկայում մի օրինագիծ են մշակում, որի ընդունման պարագայում պետք է վերանայվի Թուրքմենչայի պայմանագիրը. ինչի արդյունքում էլ՝ Ադրբեջանը կմիացվի Իրանին:
Հիշեցնենք, իրանական «արաննյուզ.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ մարտի 30-ին «Հարավային Ադրբեջանի ազգային ազատագրական ճակատ» կոչվող կազմակերպությունը Բաքվում նիստ է գումարել, որի ընթացքում Իրանի տարածքային ամբողջականությունը խարխլելուն ուղղված կոչեր և հայտարարություններ են հնչել:
Ի պատասխան Բաքվի գործողություններին՝ Իրանի ԱԳ նախարարությունը բողոքի նոտա է հղել  Ադրբեջանի դեսպանին, իսկ «Քեյհան» հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունում
ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ Հոսեյն Շարիաթմադարին,  Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաեդդին Բորուջերդին  և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռամին Մեհմանփարաստը  կտրուկ կտրուկ արձագանքել են պաշտոնական Բաքվին:

Политика 18:56 09/04/2013
Иранские парламентарии разрабатывают законопроект о пересмотре Туркманчайского договора. Об этом в интервью иранскому информагентству «ФАРС» заявил депутат Меджлиса Ирана Камал ад-дин Пирмоазан.
Иранский парламентарий добавил, что они разрабатывают законопроект, в случае принятия которого будет пересмотрен Туркманчайский договор, в результате чего Азербайджан будет присоединен к Ирану.
Напомним, по информации иранского сайта «аранньюз.ир», 30 марта организация «Национальный освободительный фронт Южного Азербайджана» созвала в Баку заседание, в ходе которого озвучивались призывы и заявления, подрывающие территориальную целостность Ирана. В ответ на действия Баку МИД Ирана вручил азербайджанскому послу ноту протеста, а представитель духовного лидера Ирана в общественно-политической организации «Кейхан», председатель комиссии Меджлиса Ирана вопросам национальной безопасности и внешней политики Алаэддин Боруджерди и официальный представитель МИД ИРИ Рамин Мехманпараст выступили с резким откликом в адрес официального Баку.
Иранский историк: Термин «Северный Азербайджан» – великая историческая ложь
Азербайджан и Турция совместно осуществляют программу по раздроблению Ирана. Комментирует востоковед Армен Исраелян…