Քաղաքական 18:03 13/05/2013
Մահմուդ Ահմադինեժադի առաջին տեղակալ Մոհամմադ Ռեզա Ռահիմին հրաժարվել է նախագահական ընտրապայքարից և հանել իր թեկնածությունը:
Ռահիմին, մեկնաբանելով ընտրապայքարից հրաժարվելու իր մտադրությունը, նշել է. «Պարոն Ահմադինեժադի հետ խորհրդակցելուց հետո, երկուսս էլ եկանք այն եզրակացությանը, որ ընտրապայքարին իմ մասնակցության պատճառով հնարավոր է, որ կառավարության գործունեության որոշ ոլորտներ տուժեն, այդ իսկ պատճառով էլ հանեցի իմ թեկնածությունը»:
Իրանական «թաբնաք.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ ընտրապայքարից հրաժարվել է նաև ԻԻՀ նախագահի՝ լրատվամիջոցների հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Ջավանֆեքրը:
Ջավանֆեքրն իր տարածած հայտարարության մեջ քաղաքացիներին կոչ է արել իրենց ձայնը տալ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էսֆանդիար Ռահիմ Մաշայիին:
Հիշեցնենք, որ 2012թ.. սեպտեմբերի 27-ին Ալի Աքբար Ջավանֆեքրը, ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիին վիրավորելու, իսլամական սկզբունքների դեմ նյութեր հրապարակելու մեղադրանքով Իրանի հեղափոխական դատարանի կայացրած վճռի համաձայն ձերբակալվել էր:

Первый заместитель и советник Ахмадинежада отказались от борьбы за пост президента Ирана
Первый заместитель Махмуда Ахмадинежада Мохаммад Реза Рахими отказался от дальнейшей борьбы за пост президента и снял свою кандидатуру. Об этом сообщает иранское информагентство «ФАРС».
Комментируя свое намерение отказаться от дальнейшей борьбы, Рахими отметил: «Посовещавшись с г-ном Ахмадинежадом, мы оба пришли к выводу, что мое участие в борьбе может нанести ущерб некоторым сферам деятельности правительства. Именно поэтой причине я снял свою кандидатуру».
По информации иранского сайта «табнак.ир», от борьбы за пост президента отказался также советник Махмуда Ахмадинежада по связям с прессой Али Акбар Джаванфекр. В распространенном им заявлении Али Акбар Джаванфекр призвал граждан проголосовать за бывшего руководителя аппарата президента страны Эсфандияра Рахима Машаи.
Напомним, согласно вердикту Революционного суда Ирана, 27 сентября 2012 года Али Акбар Джаванфектр был арестован Ирана по обвинению в оскорблении духовного лидера ИРИ Али Хаменеи, а также публикации материалов, противоречащих принципам ислама.