Քաղաքական 18:09 24/06/2013
«Օբամայի կառավարությունը պետք է Ռոուհանիի կառավարությանը հնարավորություն տա, որպեսզի վերջինս ԻԻՀ արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ իրականացնի»,-այս մասին հաղորդում է իրանական «ասրիրան.քոմ» կայքը՝ հղում անելով ամերիկյան «Los Angeles Times» պարբերականին:
Հոդվածի հեղինակը նշում է, որ Հասան Ռոուհանին ԻԻՀ նախագահ է ընտրվել բարեփոխական ուժերի աջակցությամբ՝ մնացած 5 թեկնածուների համեմատ հավաքելով բավականաչափ քվեներ, և ըստ այդմ, այդ հանգմանքը Ռոուհանիին մանևրելու հնարավորություն կտա և նա կարող է ներքին և արտաքին քաղաքականության մեջ որոշակի փոփոխություններ իրականացնել: Հասան Ռոուահանիի ընտրությամբ Իրանի վրա ռազմական հարձակման վտանգը նվազեց»:
Անդրադառնալով Մահմուդ Ահմադինեժադի քաղաքականությանը՝ «Los Angeles Times»-ի մեկնաբանը նշում է. «Ահմադինեժադի ծայրահեղական մոտեցումները և Իսրայելի հանդեպ նրա ունեցած դիրքորոշումը ԱՄՆ-ի պահպանողական գործիչների համար պարզ էր և նրանք գտնում էին, որ դիվանագիտությունն ու տնտեսական պատժամիջոցները օգուտ չեն տալիս, ուստի անհրաժեշտ է Իրանի միջուկային հաստատությունների վրա ռազմական հարձակում գործել»:
Շարունակելով թեման՝ ամերիկյան պարբերականը գրում է. «Այժմ Ռոուհանիի՝ Իրանի նախագահ ընտրվելուց հետո իրանական հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելուն կողմ արտահայտվող ամերիկացի վերլուծաբանները պետք է ասեն, որ Ռոուհանիի ընտրությամբ ոչինչ էլ չի փոխվի, քանի որ նախագահը Իրանում որոշիչ դեր չունի և միջուկային ծրագրի շուրջ քաղաքականությունը մշակում է հոգևոր առաջնորդը»:
«Օբամայի կառավարությունը պետք է Ռոուհանիի կառավարությանը հնարավորություն տա, որպեսզի վերջինս ԻԻՀ արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ իրականացնի, որի արդյունքում էլ պատերազմի վտանգը կնվազի»,-եզրափակում է «Los Angeles Times»-ի մեկնաբանը:

Политика 19:20 24/06/2013
США должны дать правительству новоизбранного президента Ирана Хасана Роухани возможность осуществить перемены во внешней политике Тегерана. Как передает иранский сайт «asriran.com» со ссылкой на «Los Angeles Times».
Автор статьи отмечает, что Хасан Роухани был избран президентом ИРИ при поддержке реформаторских сил, получив довольно большое число голосов, по сравнению с 5 остальными кандидатами. Данное обстоятельство, согласно материалу, даст новоизбранному президенту возможность для маневрирования, и он может произвести определенные изменения во внутренней и внешней политике ИРИ.
«С избранием Хасана Роухани опасность военного нападения на Иран снизилась», – отмечает издание.
Обратившись к проводимой действующим президентом ИРИ Махмудом Ахмадинежадом политике, обозреватель «Los Angeles Times» отмечает: «Радикальные подходы Ахмадинежада и его позиция по Израилю были очевидны для консервативных политических деятелей США, они считали, что дипломатия и экономические санкции не неэффективны, следовательно, необходимо осуществить нападение на ядерные объекты ИРИ».
Американское издание также подчеркивает: «После избрания Хасана Роухани президентом ИРИ высказывавшие за военное решение иранского вопроса американские эксперты должны будут уже заявить, что с избранием Роухани ничего не изменится, поскольку президент Ирана не играет ключевой роли и политику по ядерной программе разрабатывает духовный лидер страны».
«Правительство Обамы должно дать шанс правительству Роухани произвести изменения во внешней политике ИРИ, в результате чего вероятность войны уменьшится», – резюмирует «Los Angeles Times».
Вашингтон готов к сотрудничеству с новоизбранным президентом Ирана. Заявления главы Пентагона на фоне выступления Х. Роухани