Քաղաքական 15:22 03/12/2013
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պետական այցը բացառիկ էր և մեծ կարևորություն ունի հայ-ռուսական հարաբերությունների համար: Լրատվամիջոցների հետ զրույցում այսօր նման գնահատական հնչեցրեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞վ է առանձնանում որևէ երկրի ղեկավարի պետական այցը այլ ձևաչափերով այցելություններից և ի՞նչ նշանակություն կարող է ունենալ ՌԴ նախագահի նախօրեին կայացած պետական այցը՝ Վիգեն Սարգսյանը նշեց. «Պետական այցը միջպետական հարաբերություններում փոխադարձ այցելություններում ամենաբարձր մակարդակն է, որը սովորաբար խորհրդանշում է հարաբերությունների հատուկ կարգավիճակը, քննարկվող հարցերի կարևորությունը և ընդհանրապես երկու պետությունների միջև համագործակցության զարգացումներում ամենաբարձր, ամենաակտիվ փուլը: Մենք այս դեպքում ունեցել ենք Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պետական այց, ինչը արտացոլվեց և քննարկվող հարցերի շրջանակով և ստորագրված փաստաթղթերի մեծ փաթեթով»:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը հիշեցրեց, որ երեկ կայացած բանակցությունների արդյունքում ստորագրվել են թվով 12 փաստաթղթեր՝ ամենատարբեր ոլորտներում կոնկրետ համագործակցության վերաբերյալ: «Սրանք ունեն շատ կիրառական՝ անմիջական նշանակություն, և չեն դասվում շրջանակային համաձայնագրերի շարքին, որոնք ստորագրվում են և հետագա երկար աշխատանք են պահանջում մինչև դրանց արդյունքները կամ դրանց ազդեցությունը կզգացվի»,- նշեց Վիգեն Սարգսյանը: Պետական այցի կարևորագույն ատրիբուտներից մեկն, ըստ Վիգեն Սարգսյանի, հյուրընկալվող ղեկավարի այցելության ծրագիրն է. «Դա արտահայտվեց նաև այն փաստով, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն իր այցի ընթացքում այցելեց երկու քաղաք՝ բացի մայրաքաղաքից, եղավ նաև Գյումրիում»:
Ոչ պակաս կարևոր է նաև պատվիրակության կազմը, որը Վլադիմիր Պուտինի դեպքում, ըստ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի, շատ ներկայացուցչական էր. «Գիտեք, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին ուղեկցում էր Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետը, 7 նախարարներ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը, երեք դաշնային գործակալությունների՝ Ռոսատոմ, Ռոստուրիզմ և Ռազմատեխնիկական գործակցության դաշնային գործակալության ղեկավարները, հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահը, Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսության համար բացառիկ նշանակություն ունեցող երեք խոշորագույն ձեռնարկությունների՝ «Գազպրոմի», «Ռոսնեֆտի» և «ՎՏԲ» բանկի ղեկավարները, «Ռուսական երկաթուղիների» նախագահի տեղակալը: Այսինքն՝ ամեն ինչը վկայում էր այն մասին, որ պատվիրակությունը ժամանում է բովանդակային հարցեր քննարկելու և որոշումներ գտնելու, լուծումներ տալու, այլ ոչ թե զուտ արարողակարգային այցով հերթական փոխանակման և այլն: Հետևաբար, կարծում եմ, այցը պետական այցի մակարդակին համապատասխանում էր և բովանդակությամբ, և ներկայացուցչական կազմով, և այն հարցերի շրջանակով, որ քննարկվեց: Դրա համար էլ մենք որակում ենք այդ այցը որպես բացառիկ այց, որը մեծ կարևորություն ունեցավ հայ-ռուսական հարաբերությունների համար»:
ՀՀ և ՌԴ նախագահների բանակցությունների արդյունքում տասնյակ փաստաթղթեր ստորագրվեցին. Ս. Սարգսյանը դրանք որակեց կարևորագույն

Интервью 16:19 03/12/2013
«Государственный визит Владимира Путина в Армению был уникальным». Интервью с главой Аппарата президента РА
Состоявшийся накануне, 2 декабря, государственный визит президента России Владимира Путина в Армению был уникальным. Он имеет серьезное значение для армяно-российских отношений. Об этом в беседе с представителями СМИ заявил сегодня руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян.
Отвечая на вопрос о том, чем отличается государственный визит президента какой-либо страны от посещений в других форматах и какое значение может иметь состоявшийся накануне государственный визит президента РФ в Армению, Виген Саркисян отметил: «В межгосударственных отношениях государственный визит является наивысшим уровнем взаимных визитов, который обычно символизирует особый статус отношений, важность обсуждаемых вопросов, а также наивысший и самый активный этап в развитии сотрудничества между двумя государствами. На данном этапе нашу страну с государственным визитом посетил президент Российской Федерации, что отразилось и в спектре обсуждаемых вопросов и в большом пакете документов, подписанных в рамках этого визита».
Глава Аппарата президента Армении напомнил, что по итогам состоявшихся накануне переговоров было подписано 12 документов, направленных на развитие и углубление двустороннего сотрудничества в ряде сфер. «Они имеют довольно весомое практическое, непосредственное значение и не относятся к числу рамочных соглашений, которые подписываются и требуют дальнейшей длительной работы до достижения результатов или эффективности»,– подчеркнул Виген Саркисян.
Одним из важнейших атрибутов государственного визита, по словам В. Саркисяна, является программа визита лидера. «Это выражалось и в том, что в ходе визита президент РФ посетил два города: кроме столицы Еревана, он посетил также Гюмри».
Не менее важным, по мнению руководителя Аппарата президента Армении, был весьма представительный состав возглавляемой Владимиром Путиным делегации.
«Как вы знаете, президента РФ сопровождали вице-премьер РФ, 7 министров, первый заместитель министра обороны, руководители 3-х федеральных агентств – „Росатом”, „Ростуризм” и Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству, главы трех крупнейших компаний, имеющих исключительное значение для экономики РФ, ОАО „Газпром”, „Роснефть” и ОАО „Банк ВТБ”, а также старший вице-президент ОАО „Российские железные дороги”. То есть все это свидетельствует о том, что делегация прибывает для обсуждения содержательных вопросов и поиска решений, а не лишь для очередного обмена церемониальным визитом пр.. Соответственно, я считаю, что визит соответствовал уровню государственного визита и содержанием, и представительным составом, и спектром вопросов, который был обсужден. Поэтому мы характеризуем данный визит как уникальный, имеющий важное значение для армяно-российских отношений».
Армения и Россия признают исключительно мирное урегулирование карабахского конфликта. Итоги встречи Саргсян-Путин
Армения и Россия сформируют межгосударственный совет на уровне президентов
Путин видит в Армении полноправного участника интеграции и отметил одобрение такого подхода странами «тройки» Таможенного союза