Աշխարհում 14:55 18/12/2013
«Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են Ժնևում ձեռք բերված համաձայնությանը»,-այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված բացառիկ հարցազրույցում՝ նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամլո խոսնակ Ալեն Էյրը:
ԱՄՆ պետաքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով վերջերս իրանական 19 ընկերությունների և անհատների նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցներին, մասնավորապես նշել է. «Դրանք ոչ թե նոր պատժամիջոցներ են, այլ վերաբերում են ներկայում կիրառվող պատժամիջոցներին: Ինչպես նախագահ Բարաք Օբաման է հայտարարել. «ԱՄՆ կառավարությունը ձեռնպահ կմնա Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց մինչև այն սահմանը, որը կթույլատրի քաղաքական համակարգը»:
Ալեն Էյրը հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են Ժնևում ձեռք բերված համաձայնությանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին, ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը, շաբաթական մամլո ասուլիսի ժամանակ, լրագրողի այն հարցին, թե ո՞ր քայլերը Իրանը կհամարի որպես ժնևյան համաձայնության խախտում, ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը մասնավորապես հայտարարել է. «Իրանը հայտարարել է, որ նոր պատժամիջոցների կիրառման դեպքում ժնևյան համաձայնությունը կդադարի գոյություն ունենալ. Հուսով ենք, որ կողմերը հավատարիմ կմնան ձեռք բերված համաձայնությանը»:
Հավելենք, որ Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ս.թ. նոյեմբերի 24-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն, ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է ձեռնպահ մնան Իրանի նկատմամբ նոր պատժամիջոցներ կիրառելուց: Իրանն էլ իր հերթին պարտավորվել է 6 ամսվա ընթացքում ուրանը 5 տոկոսից ավել չհարստացնել:

Госдеп: США воздержатся от введения новых санкций против Ирана
Соединенные Штаты верны достигнутому в Женеве соглашению по ядерной программе Ирана. Об этом в эксклюзивном интервью иранскому официальному информагентству «ИРНА» заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Ален Эйр.
Официальный представитель внешнеполитического ведомства США, обратившись к введенным недавно экономическим санкциям в отношении 19 иранских компаний и частных лиц, отметил: «Речь идет не о новых санкциях, они касаются уже действующих санкций. Как заявил президент США Барак Обама, „правительство США воздержится от введения новых санкций в отношении Ирана до тех пор, пока этого позволяет политическая система”».
Ален Эйр добавил, что США верны достигнутому в Женеве соглашению.
Отметим, накануне, 17 декабря, пресс- секретарь МИД Ирана Марзие Афхам в ходе пресс-конференции в ответ на вопрос о том, какие меры Иран будет рассматривать как нарушение женевского соглашения, в частности, отметила: «Иран заявил, что в случае введения новых санкций женевское соглашение прекратит действовать. Мы надеемся, что стороны останутся верны достигнутому соглашению».
Напомним, Тегеран и главы МИД «шестерки» по итогам переговоров в Женеве 24 ноября 2013 года достигли договоренности, согласно которой Иран в течение ближайших 6 месяцев прекратит обогащение урана свыше 5%. В свою очередь, Совбез ООН, ЕС и США воздержатся от введения новых санкций в отношении Ирана.