Տարածաշրջան 16:06 14/04/2014
Իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի նորանշանակ պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովն այսօր երկօրյա այցով մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:
Իրանագետ Արմեն Իսրայելյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հիշեցրեց, որ ԻԻՀ նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանին դեռևս նախընտրական քարոզչության ժամանակ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանն Իրանի համար վերածվել է անվտանգության սպառնալիքի:
«Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի հարցը, սահմանային բախումները, իրանա-ադրբեջանական սահմանում Իսրայելի կողմից իրականացվող հետախուզական գործողությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում հաճախակի իրականացվող դիվերսիոն գործողությունները բացասաբար են ազդում Իրանի անվտանգության միջավայրի վրա և պաշտոնական Թեհրանը բազմիցս հայտարարել է, որ մտահոգված է իր հյուսիսային սահմանների անվտանգությամբ»,- ասաց Ա. Իսրայելյանը:
Նրա խոսքերով, վերջին տարիներին ԱՄՆ-ն և Իսրայելը Ադրբեջանը դիտել են որպես Իրանի վրա հնարավոր ռազմական հարձակման տարածք:
«Դա է վկայում նաև Իսրայելից Ադրբեջանի ձեռք բերած սպառազինությունը: Թեհրանը, միշտ էլ զգուշավորությամբ է մոտեցել Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարություններին, թե իրենց տարածքը չի օգտագործվի Իրանի դեմ հնարավոր հարձակման ժամանակ: Բացի այդ, վերջին տարիներին Իրան-Ադրբեջան սահմանում հաճախակիացել են զինված բախումները: Վերջին երեք տարվա ընթացքում իրանա-ադրբեջանական սահմանում շուրջ մեկ տասնյակ զինված բախում է արձանագրվել: Ադրբեջանը գտնվում է Աֆղանստանից Եվրոպա թմրանյութերի տարանցման ճանապարհին:
Ինչպես պնդում են Իրանի սահմանապահ ծառայության հրամանատարն ու Բաքվում ԻԻՀ դեսպանը՝ Ադրբեջանը թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում չի համագործակցում Իրանի հետ: Իրանի դեսպանի խոսքով՝ Ադրբեջանում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվող բանդաներ կան ձևավորված. թմրանյութերի ներկրումը Կովկաս հիմնականում կառավարվում է Ադրբեջանում գործող այդ բանդաների կողմից,- ասաց իրանագետը:
Ըստ նրա` Ադրբեջանի նորանշանակ պաշտպանության նախարարի այցի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի, հենց այդ հարցերն էլ կքննարկվեն և վերոնշյալ խնդիրների շուրջ Իրանը պաշտոնական Բաքվից հստակ պատասխաններ կակնկալի:
Ռազմական փորձագետ Սամվել Պետրոսյանը նշեց, որ համամիտ է այն տեսակետին, որ Ադրբեջանն Իրանի համար վերածվել է անվտանգության սպառնալիքի:
«Ռազմական համագործակցությունը որպես կանոն ուղիղ համեմատական է երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին ու հաշվի առնելով Ադրբեջան-Իրան հարաբերություններում առկա «խնդիրների փաթեթը», դժվար է ակնկալել, որ այս երկու երկրները ռազմական առումով լուրջ համագործակցություն կծավալեն»,- ասաց Ս. Պետրոսյանը:
Ըստ ռազմական փորձագետի, բացի քաղաքական հարցերից առկա է նաև Իսրայելի գործոնը, ով Ադրբեջանի առանցքային դաշնակիցներից է, սպառազինության հիմնական մատակարարներից մեկը, ում հետ Ադրբեջանը նկատելի կամ քողարկված ձևով պայքարում է Իրանի աճող դերակատարության դեմ:
«Քանի Իրան-Իսրայել հարաբերությունները ռազմա-քաղաքական հարթությունում շարունակվում են զարգանալ, Իրան-Ադրբեջան համագործակցությունը ռազմական բնագավառում խորը զարգացման հեռանկար չունի»,- հավելեց ռազմական փորձագետը:

Политика 16:48 14/04/2014
Востоковед, специалист по Ирану Армен Исраелян и военный эксперт Самвел Петросян в интервью Panorama.am обратились к визиту в Иран министра обороны Азербайджана Закира Гасанова.
Армен Исраелян напомнил, что новоизбранный президент Ирана Хасан Роухани еще во время своей предвыборной кампании заявил, что Азербайджан превратился в угрозу для безопасности Ирана.
«Вопрос определения правового статуса Каспийского моря, пограничные инциденты, разведдействия, осуществляемые Израилем на ирано-азербайджанской границе, а также частые диверсионные действия, осуществляемые Баку на границе Азербайджана и НКР, негативно сказываются на атмосфере безопасности Ирана, и официальный Тегеран многократно выражал обеспокоенность в связи с безопасностью северных границ ИРИ», – сказал специалист по Ирану.
По его словам, в последние годы США и Израиль рассматривали Азербайджан в качестве территории для военного нападения на Иран.
«Об этом свидетельствует и вооружение, приобретенное Азербайджаном у Израиля. Тегеран всегда с осторожностью подходил к заявлениям азербайджанских властей о том, что территория Азербайджана не будет использоваться во время возможного нападения на Иран. Кроме того, в течение последних лет на границе Ирана с Азербайджаном участились вооруженные инциденты. За последние 3 года на ирано-азербайджанской границе было зарегистрировано порядка 10 вооруженных инцидентов. Как известно, Азербайджан расположен на пути транспортировки наркотиков из Афганистана в Европу.
Как утверждают командующий пограничной службой полиции Ирана и посол ИРИ в Азербайджане, Баку в вопросе борьбы с незаконным оборотом наркотиков не сотрудничает с Тегераном. По словам иранского посла, сегодня в Азербайджане сформированы банды, занимающиеся незаконным оборотом наркотиков, и импорт наркотиков на Кавказ в основном контролируется именно действующими в Азербайджане бандами», – отметил Армен Исраелян.
По его словам, в ходе визита главы Минобороны Азербайджана в числе прочих будут обсуждаться также эти вопросы и Тегеран будет требовать от Баку четких ответов.
Военный эксперт Самвел Петросян в свою очередь отметил, что солидарен с мнением о превращении Азербайджана в угрозу для Ирана.
«Военное сотрудничество, как правило, прямо пропорционально уровню политических отношений, и с учетом существующего перечня проблем в отношениях Азербайджана и Ирана сложно ожидать от этих двух стран серьезного военного сотрудничества», – сказал эксперт.
Специалист также подчеркнул наличие в числе всех прочих вопросов фактора Израиля, который выступает в качестве одного из ключевых союзников Азербайджана, основным поставщиком вооружений для Баку и с которым азербайджанская сторона скрыто или явно борется против растущего влияния Ирана.
«Пока отношения Азербайджан-Израиль в военно-политической плоскости продолжают развиваться, никаких перспектив углубления сотрудничества между Тегераном и Баку в военной сфере быть не может», – резюмировал эксперт.