Քաղաքական 14:24 28/04/2014
ՀՅԴ-ն ոչ միայն չի մասնակցելու ԱԺ նախագահի ընտրությանը, այլև սեփական թեկնածուն չի առաջադրելու: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը.
«Դեռևս այս գումարման ԱԺ առաջին նստաշրջանում, երբ ձևավորվում էին մարմինները, տեղակալները և այլն, մենք դեռ այդ ժամանակ ասացինք, որ չենք մասնակցելու ձևական միջոցառումների, որտեղ արդյունքները կանխորոշված են: Իսկ այստեղ մենք կասկած չունենք, որ ԱԺ նախագահի քվեարկության արդյունքները կանխորոշված են»,- իրենց դիրքորոշումը պարզաբանեց Ա.Ռուստամյանը:
Պատգամավորը նշեց նաև, որ քառյակը այս հարցով չունի միասնական դիրքորոշում, պարզապես տեսակետները փոխանցել են մեկը մյուսին:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Գալուստ Սահակյանը, ում այդ պաշտոնում առաջադրելու է ՀՀԿ-ն, կկարողանա շարունակել Հովիկ Աբրահամյանի որդեգրած ԱԺ դերակատարման բարձրացման քաղաքականությունը, դաշնակցական պատգամավորը նշեց, որ Գ.Սահակյանը երկու կարևոր հատկանիշ ունի՝ նա ունի փորձ և հնարավորություն հարթելու գրեթե անհնարին թվացող տարաձայնությունները:
«Իսկ սա խոսում է իսկապես քաղաքական գործչի երկարամյա փորձի մասին: Սա հնարավորություն կտա, կարծում եմ, պահպանել ինչ-որ կոնսենսուսների հասնելու մթնոլորտը ԱԺ-ում, որը դրական է»,- ասաց Ա.Ռուստամյանը:
Ինչ վերաբերում է խորհրդարանական օրվա երկրորդ իրադարձությանը՝ ՕԵԿ-ի հայտարարությանը այսուհետ ընդդիմություն լինելու մասին, Ա.Ռուստամյանն ասաց, որ ուրիշներին չի գնահատում, բայց մի բան հստակ է. «Թող իրենք իրենց պահվածքով, քայլերով վաստակեն ընդդիմություն լինելը»:

Политика 14:50 28/04/2014
Оппозиционная фракция АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) не только не выдвинет своего кандидата на пост спикера парламента Армении, но и вовсе не примет участия в голосовании по назначению председателя Национального Собрания РА. Об этом сегодня журналистам сказал руководитель фракции АРФД Армен Рустамян.
По его словам, они в самом начале формирования НС нынешнего созыва заявили об отказе участвовать в «формальных мероприятиях, в которых результаты предопределены». «А здесь мы не сомневаемся в том, что результаты голосования по назначению спикера предопределены», – сказал оппозиционный парламентарий.
Депутат также сообщил, что у непровластных парламентских сил нет единой позиции по данному вопросу, состоялся лишь обмен мнениями.
На вопрос, сумеет ли продолжить политику бывшего спикера Овика Абраамяна (ныне премьер-министра РА) представленный правящей Республиканской партией Армении на пост председателя НС глава фракции РПА Галуст Саакян, А. Рустамян ответил: «У него есть два важных качества – опыт и возможность сглаживать кажущиеся практически непреодолимыми разногласия».
«Это даст возможность, полагаю, сохранить атмосферу достижения определенных консенсусов в НС, а это позитивно», – отметил оппозиционер.
Обратившись к другой главной теме дня – переходу фракции «Оринац еркир» в оппозицию (ранее партия ОЕ входила в состав властной коалиции), А. Рустамян отметил, что не желает давать оценки, но одно очевидно: «Пусть они своими действиями заслужат право быть оппозицией».