Պատմության մեջ «Ադրբեջան» անունով պետություն չի եղել, այն կեղծիքի միջոցով է ստեղծվել:
Այդ մասին իրանական «ազարիհա.օրգ» կայքին տված հարցազրուցում՝ նշել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթփուրը:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության ստեղծման շարժառիթներին, մասնավորապես նշել է. «Պատմական փաստաթղթերի համաձայն՝ Արաքս գետից հյուսիս ընկած տարածքը կոչվել է Արան, իսկ Արաքսից հարավ ընկած տարածքը՝ Ազարբայջան. Այսինքն՝ և Արանը և Ազարբայջանը Իրանի մաս են կազմել: Այնուհետև, երբ Արաքսի հյուսիսային հատվածը վերանվանվեց Ադրբեջան, նպատակը մեկն էր՝ Արաքսից հյուսիս և հարավ ընկած տարածքները անվանել Հյուսիսային և Հարավային Ադրբեջան: Այդ առթիվ նույնիսկ Դեմոկրատական կուսակցություն ստեղծվեց, որի նպատակն իրանական Ադրբեջանն անջատելն էր»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադին Ադրբեջանի վարած հակաիսլամական քաղաքականության վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ուղղված հայտարարության մեջ Ադրբեջանն անվանել էր որպես Արան և մասնավորապես նշել. «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պետք է ուշադրություն դարձնի, որ չի կարելի ճնշել ժողովրդի զարթոնքը: Ես մի անգամ ևս նախազգուշացրել եմ, որ Արանի ժողովրդի երակներում իրանցու արյուն է հոսում և նրանց սիրտը բաբախում է առ իսլամ, Ղուրան և Ալի ունեցած սերը»:
Նկատենք, որ իրանցի պատմաբանները և վերլուծաբանները իրենց հոդվածներում ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության մասին խոսելիս հաճախ այն անվանում են Արան և, անդրադառնալով Ադրբեջան պետության ստեղծման թեմային, մասնավորապես նշում են. «Ներկայիս Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքն իրականում այլ պատմական անուն է ունեցել: Թուրքմենչայի և Գյուլիստանի պայմանագրերի համաձայն` Արաքսից հյուսիս ընկած շիաբնակ տարածքներն Իրանից անջատվում և անցնում են Ռուսական կայսրության տիրապետության տակ: 1911թ. Բաքվում հիմնվում է Մուսավաթական կուսակցությունը, որի հիմնադիրներ Ռասուլ Զադեն, Քազեմ Զադեն և Շարիֆ Զադեն, պանթուրքիստական գաղափարներից ելնելով, հովանավորվում էին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից, իսկ արդեն 1918թ.-ին առաջին անգամ Արան և Շիրվան տարածքներում հռչակվում է մի պետություն, որը կրում է «Ադրբեջանի Հանրապետություն» շինծու անունը:

Политика 17:47 21/12/2012
В истории не было государства под названием «Азербайджан»: оно было создано путем фальсификаций. Об этом в интервью иранскому сайту «azariha.org» заявил вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Мансур Хакикат-пур.
Касаясь причин создания современной Азербайджанской Республики, иранский парламентарий, в частности, отметил: «Согласно историческим документам, территория, расположенная к северу от реки Аракс, была названа Аран, а территория к югу от реки Аракс –Азарбайджан: то есть, и Аран, и Азарбайджан были частью Ирана. Затем, когда северная часть реки Аракс была переименована в Азербайджан, единственной целью было назвать территории, расположенные к северу и югу от реки Аракс, Северный и Южный Азербайджан. В связи с этим даже была создана Демократическая партия, целью которой было отделение иранского Азербайджана».
Напомним, что 9 августа иранское агентство «ФАРС» распространило заявление начальника Генштаба ВС Ирана, бригадного генерала Сейеда Хасана Фирузабади по поводу антиисламской политики Азербайджана. В заявлении, в частности, отмечалось, что президент Азербайджана Ильхам Алиев должен понять, что нельзя подавлять пробуждение народа. «Я уже один раз предупреждал, что в жилах народа Арана течет иранская кровь, и их сердце бьется сильнее от любви к исламу, Корану и имаму Али. Я надеюсь, что господин Алиев обратит внимание на это обстоятельство, а не то развязка будет «черной», нельзя подавлять народное пробуждение», - заявил генерал.
Отметим, что иранские историки и аналитики, ссылаясь на историю создания современного Азербайджана, часто называют его Аран, и, затрагивая тему создания государства Азербайджан, в частности отмечают: «Территория нынешней «Республики Азербайджан» на самом деле имела другое историческое название. Согласно Туркменчайскому и Гюлистанскому договорам, территории к северу от реки Аракс, заселенные шиитами, отошли России. В 1911 году в Баку была основана Мусаватистская партия, основатели которой Расул Заде, Казем Заде и Шариф Заде были сторонниками пантюркизма и спонсировались Османской Турцией, а уже в 1918 году впервые на территориях Аран и Ширван было провозглашено государство, которое носит искусственное название «Республика Азербайджан»».