Հասարակություն 14:30 01/06/2015
«Ադրբեջանը պետական մակարդակով շարունակում է խեղաթյուրել պատմությունը»,-նշված է իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ օրերս Բաքվում լույս է տեսել Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևի հեղինակած «Նադիր շահ Աֆշար, դիվանագիտական զրույցներ» վերնագրով գիրքը:
Իրանական աղբյուրը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից պատմությունը պետական մակարդակով կեղծելու և իրանական մշակութային արժեքներն ու պատմական դեմքերին յուրացնելու քաղաքականությանը, նշում է, որ Մեհդիևի հեղինակած գրքի շնորհանդեսի ժամանակ Ադրբեջանի ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Յաղուբ Մահմուդովը հայտարարել է. «Որոշ ուժեր փորձում են Ադրբեջանի պատմական դեմքերին պիտակ կպցնել. Պետք է նկատի ունենանք, որ Ադրբեջանի թագավորներն իշխել են ներկայիս Իրանում ու նրան հարակից տարածքներում»:
Ադրբեջանի ԳԱԱ Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի ղեկավար Գոհարբախշ Ալիևան էլ իր խոսքում նշել է, որ իրականում Նադիր շահ Աֆշարը թյուրքական միասնության (պանթյուրքական՝ ըստ իրանական աղբյուրի) գաղափարներ է ունեցել և կարևոր ներդրում է ունեցել Ադրբեջանի պետական կառավարման համակարգում:
Իրանական աղբյուրը, հակադարձելով Ադրբեջանի՝ Իրանի պատմությունը կեղծելու քաղաքականությանը, մասնավորապես նշում է. «Ադրբեջանի պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից պատմությունը խեղաթյուրելու գործողությունները վկայում են որ նրանք զուրկ են փաստերից, ադրբեջանցիներն ի զորու չեն գեթ մեկ պատմական փաստաթուղթ ներկայացնել: Միջազգային և պատմական բոլոր փաստաթղթերը վկայում են, որ Նադիր շահն Իրանի շահերից է եղել: Նադիր շահը Մաշհադն ընտրում է որպես երկրի մայրաքաղաք և այդ առնչությամբ մետաղադրամ թողարկում»:
«Նադիր շահը (1688-1747թթ.), ինչպես Իրանի մի շարք շահեր թյուրքալեզու է եղել, սակայն թյուրքալեզու լինելն ամենևին էլ չի նշանակում թուրքական լինել»,-եզրափակում է հոդվածագիրը:
Թեմայի առնչությամբ նախորդ հրապարակումը՝
ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ. Ադրբեջանում Շահ Իսմայիլի նկարով ալկոհոլային խմիչքների վաճառքն Իրանի հանդեպ անարգանք է

Society 17:03 01/06/2015
Azerbaijan goes on distorting history on the state level, reads an article published on the Iranian outlet Qafqaz.ir.
According to the information, the head of the Azerbaijani presidential administration Ramiz Mehdiyev’s book “Nader Shah Afshar: diplomacy talks” was recently published in Baku.
Referring to the policy of Azerbaijan directed at falsifying the history on the state level and appropriating the Iranian cultural values and historical figures, the Iranian outlet writes that during the presentation of Mehdiyev’s book, the head of the institute of history of Azerbaijan National Academy of Sciences, Yaqub Mahmudov, said, “Some forces try to label the historic figures of Azerbaijan. We must take into account that the Azerbaijani kings have ruled over modern Iran and its adjoining territories.”
Goharbakhsh Aliyeva, the head of the Middle East fund of Azerbaijan National Academy of Sciences, said that Nader Shah Afshar had ideas of Turkic unity (Pan-Turkism, according to the Iranian outlet), and has made a great contribution to the state government system of Azerbaijan.
Protesting against Azerbaijan's policy of falsifying Iran's history, Qazqaz.ir writes, ''The distortion of the history by the Azerbaijani top officials show that they have no facts – the Azerbaijanis are not able to show a single historic document. All the international and historic documents indicate that Nader Shah was an Iranian Shah. Nader Shah chose Mashhad as the capital of the country and issued a coin to mark the occasion.''
''Nader Shah (1688-1747), like several Iranian Shahs, was Turkic-language, but being Turkic-language does not mean to be Turkic,'' the author of the article writes.
IRI religious leader’s representative: Selling alcoholic drinks with Shah Ismail’s picture in Azerbaijan is disrespect to Iran