Հասարակություն 14:30 01/06/2015
«Ադրբեջանը պետական մակարդակով շարունակում է խեղաթյուրել պատմությունը»,-նշված է իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ օրերս Բաքվում լույս է տեսել Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևի հեղինակած «Նադիր շահ Աֆշար, դիվանագիտական զրույցներ» վերնագրով գիրքը:
Իրանական աղբյուրը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից պատմությունը պետական մակարդակով կեղծելու և իրանական մշակութային արժեքներն ու պատմական դեմքերին յուրացնելու քաղաքականությանը, նշում է, որ Մեհդիևի հեղինակած գրքի շնորհանդեսի ժամանակ Ադրբեջանի ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Յաղուբ Մահմուդովը հայտարարել է. «Որոշ ուժեր փորձում են Ադրբեջանի պատմական դեմքերին պիտակ կպցնել. Պետք է նկատի ունենանք, որ Ադրբեջանի թագավորներն իշխել են ներկայիս Իրանում ու նրան հարակից տարածքներում»:
Ադրբեջանի ԳԱԱ Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի ղեկավար Գոհարբախշ Ալիևան էլ իր խոսքում նշել է, որ իրականում Նադիր շահ Աֆշարը թյուրքական միասնության (պանթյուրքական՝ ըստ իրանական աղբյուրի) գաղափարներ է ունեցել և կարևոր ներդրում է ունեցել Ադրբեջանի պետական կառավարման համակարգում:
Իրանական աղբյուրը, հակադարձելով Ադրբեջանի՝ Իրանի պատմությունը կեղծելու քաղաքականությանը, մասնավորապես նշում է. «Ադրբեջանի պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից պատմությունը խեղաթյուրելու գործողությունները վկայում են որ նրանք զուրկ են փաստերից, ադրբեջանցիներն ի զորու չեն գեթ մեկ պատմական փաստաթուղթ ներկայացնել: Միջազգային և պատմական բոլոր փաստաթղթերը վկայում են, որ Նադիր շահն Իրանի շահերից է եղել: Նադիր շահը Մաշհադն ընտրում է որպես երկրի մայրաքաղաք և այդ առնչությամբ մետաղադրամ թողարկում»:
«Նադիր շահը (1688-1747թթ.), ինչպես Իրանի մի շարք շահեր թյուրքալեզու է եղել, սակայն թյուրքալեզու լինելն ամենևին էլ չի նշանակում թուրքական լինել»,-եզրափակում է հոդվածագիրը:
Թեմայի առնչությամբ նախորդ հրապարակումը՝
ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ. Ադրբեջանում Շահ Իսմայիլի նկարով ալկոհոլային խմիչքների վաճառքն Իրանի հանդեպ անարգանք է

Политика 21:02 01/06/2015
В Иране бьют тревогу из-за книги Мехтиева о Надир-шахе: Азербайджан продолжает на государственном уровне искажать историю
Азербайджан продолжает на государственном уровне искажать историю. Об этом сказано в статье, размещенной на иранском сайте «Гафгаз.ир».
В статье отмечается, что на днях в Баку вышла в свет книга главы Администрации президента Азербайджана Рамиза Мехтиева под названием «Надир-шах Афшар: дипломатическая переписка».
Иранский сайт, говоря о политике Азербайджана по фальсификации истории на государственном уровне и присвоению иранских культурных ценностей и исторических деятелей, отмечает, что во время презентации книги Р. Мехтиева директор Института истории Национальной Академии наук Азербайджана Якуб Махмудов заявил: «Некоторые силы пытаются приклеивать ярлыки историческим фигурам Азербайджана. Нам необходимо учитывать, что азербайджанские цари правили современным Ираном и на близлежащих территориях».
А директор фонда Ближнего Востока при НАН Азербайджана Гоарбахш Алиева даже заявила, что Надир-шах Афшар придерживался идей тюркского единения (согласно иранскому источнику, пантюркистского) и внес значимый вклад в дело создания системы государственного управления в Азербайджане.
Иранский сайт, категорически отрицая тезисы азербайджанской стороны, отмечает: «Деятельность высокопоставленных должностных лиц Азербайджана по искажению истории свидетельствует о отсутствии фактов, азербайджанцы не в состоянии представить ни одного исторического документа. Международные и все исторические документы доказывают, что Надир-шах Афшар защищал интересы Ирана. Он избрал в качестве столицы государства город Машхед и в связи с этим выпустил монеты».
«Надир-шах (1688-1747гг.), как и некоторые другие шахи Ирана был тюркоязычным, однако быть тюркоязычным вовсе не означает быть турецким» , – резюмирует иранский обозреватель.