Հասարակություն 17:44 10/03/2010
Դանա Մազալովա. Աշխարհին ցույց են տալիս ոչ այն կադրերը, որ արվել են Խոջալուի իրադարձությունների օրերին
Ադրբեջանական կողմը աշխարհին ցույց է տալիս ոչ այն կադրերը, որ արվել են Խոջալուի իրադարձությունների օրերին: Այսօր Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց չեխ հայտնի լրագրող Դանա Մազալովան, ով լուսաբանել է ղարաբաղյան պատերազմը ադրբեջանական և հայկական կողմերից:
Հիշեցնենք, որ Դանա Մազալովան հեղինակն է Այազ Մութալիբովի հետ հայտնի այն հարցազրույցի, որտեղ Ադրբեջանի նախկին նախագահը խոստովանում է, որ Խոջալուի ողբերգությունը ադրբեջանական ընդդիմության ձեռքի գործն է:
Այսօր կայացած ասուլիսում չեխ լրագրողը պատմեց, թե ինչպես է ադրբեջանցի օպերատոր Չինգիզ Մուստաֆաևը տեսանկարահանել Աղդամի մատույցներում սպանվածներին ու այնտեղից հեռացրել նրանց դիակները: Հետագայում` 1995 թվականին «Ռեֆլեքս» պարբերականում հրապարակած իր հոդվածում, Դանա Մազալովան նկարագրել է այդ իրադարձություններն ու սպանությունները, և այն, թե ինչպես է Չինգիզ Մուստաֆաևը տեղանքից հեռացրել սպանվածների դիակները, որոնք սակայն օգտագործվեցին Մութալիբովին պաշտոնանկ անելու համար:
Դանա Մազալովայի խոսքով, Խոջալուի իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը բացահայտելու համար ադրբեջանական կողմը մեղադրում է լրագրողին` իրեն, որ հանդգնել է նման հարցեր ուղղել Մութալիբովին, և խմբագրին, ով հրապարակել է այդ հարցազրույցը: Այդ օրվանից հետո Մազալովան Ադրբեջան չի այցելել:
«Այդ կադրերից հետո Չինգիզը սեփական երկրում վախենում էր շրջել առանց զրհաբաճկոնի: Ես տեսել եմ Չինգիզի նկարահանած նյութը, ինչի հիման վրա էլ ձևակերպել եմ Մութալիբովին ուղղված հարցերը»,- ընդգծեց նա` հիշեցնելով, որ դրանից մի քանի ամիս անց Չինգիզ Մուստաֆաևը սպանվեց:
Տեղեկացնենք, որ Այազ Մութալիբովի հետ Դանա Մազալովայի հարցազրույցը հրապարակվել է «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթի 1992 թվականի ապրիլի 2-ի համարում, իսկ դրան կարելի է ծանոթանալ Xocali.net կայքում: Այդ հարցազրույցում Ադրբեջանի այդ օրերի նախագահը պնդում է, որ հայկական կողմը տրամադրել է միջանցք, որով Խոջալուում մնացածները կարող էին հեռանալ: Միջանցքի առկայության մասին «Մոսկովսկիե նովոստի» թերթում ունեցած հրապարակումներում վկայում է նաև ռուս լրագրող Վիկտորիա Իվլիևան, ով նաև անցնել է այդ միջանցքով:
Այսօր կայացած ասուլիսում չեխ լրագրողը նշեց, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը Եվրոպայում որևէ մեկին չի հետաքրքրում: «Չեմ կարծում, որ այսօր Եվրոպայում որևէ մեկը հետաքրքրվում է այդ թեմայով: Ավելին, եվրոպացիները ցանկանում են հեռու մնալ այդ հիմնախնդրից: Դրանով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է զբաղվում»,- նշեց նա:
Լրագրողն անդրադարձավ նաև վերջերս չեխական Լեդիցե գյուղում տեղի ունեցած իրադարձություններին, երբ տեղի ադրբեջանական համայնքը փորձ է արել Խոջալուի իրադարձություններին նվիրված միջոցառում կազմակերպել: Այդտեղ ադրբեջանցիները փորձել էին հակահայկական խնդիրներ լուծելու նպատակով օգտագործել երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին նացիզմի զոհերի հիշատակին Լեդիցե գյուղում կառուցված հուշահամալիրը:
«Ես չեմ ուզում, որ որևէ մեկը Լեդիցեում նացիզմի զոհերի դիակների վրա քարոզչություն ծավալի»,- ասաց Դանա Մազալովան, ով ջանք չի խնայել ադրբեջանցիների սադրանքը տապալելու համար:
Նոյեմբերի 1-ից հասարակական տրանսպորտից օգտվելիս որոշակի փոփոխություններ են կատարվել։ Մասնավորապես Man, ZhongTong և GazelCity տրանսպորտից...

Общество 16:54 10/03/2010
Азербайджанская сторона представляет миру не те кадры, которые были засняты в дни ходжалинских событий. Об этом заявила сегодня на встрече с журналистами в Ереване чешская журналистка Дана Мазалова, которая освещала карабахскую войну с армянской и азербайджанской сторон.
Отметим, что Дана Мазалова является автором интервью бывшего президента Азербайджана Аяза Муталибова, в котором он говорит, что ходжалинская трагедия – дело рук азербайджанской оппозиции.
Чешская журналистка рассказала, как азербайджанский оператор Чингиз Мустафаев заснял на видеокамеру убитых в пригороде Агдама и вывез оттуда часть трупов. Позже в одной из своих статей, опубликованной в апреле 1995 года в еженедельнике «Рефлекс», Мазалова описала эти события и убийства, и как Чингиз собирал трупы, которые азербайджанская оппозиция использовала для свержения тогдашнего президента Муталибова.
По словам Мазаловой, в разоблачении правды о ходжалинских событиях азербайджанская сторона винит журналиста, задавшего Муталибову такие вопросы, и редактора, опубликовавшего интервью. После этого в Азербайджан Мазалова не ехала.
«После этих кадров Чингиз боялся передвигаться по собственной стране без бронежилета. Я видела сырые материалы Чингиза, на основе чего и сформировала свои вопросы для интервью с Муталибовым», - добавила Мазалова. Через 6 месяцев Чингиз был убит.
Интервью с экс-президентом Азербайджана Аязом Муталибовым было опубликовано 2 апреля 1992 года в “Независимой газете”, сегодня с ним можно ознакомиться на сайте Xocali.net. Муталибов в беседе отметил, что армянская сторона оставила коридор, по которому жители Ходжалу могли покинуть село. О наличии коридора в своей публикации в «Московских новостях» свидетельствует также российская журналистка Виктория Ивлиева, которая прошла через этот коридор.
По словам чешской журналистки, тема карабахского конфликта в Европе никого не интересует. «Не думаю, что сегодня кто-то в Европе интересуется этой темой. Более того, европейцы желают находиться далеко от этой проблемы. Этим конфликтом занимается Минская группа ОБСЕ», - сказала она.
Дана Мазалова коснулась также недавних событий в чешском селе Ледице, где азербайджанская община пыталась организовать мероприятие, приуроченное к ходжалинским событиям. Заметим, что мероприятия были организованы на территории мемориала памяти жертв фашизма в чешском селе Ледице, используя этот памятник против армян.
«Я не хочу, чтобы кто-то развязывал пропаганду на трупах нацистских жертв в Ледице», - подчеркнула журналистка, отвечая на вопрос, возможно ли добиться правды в ходжалинском вопросе.