Հասարակություն 12:45 08/09/2011
Թուրքական լրատվամիջոցները տենդի մեջ ընկած տարածում են Շառլ Ազնավուրի կիրակնօրյա հեռուստաեթերը` աղավաղելով և ճշմարիտ բովանդակությունից զրկելով նրա հնչեցրած խոսքերը: Թուրքական մամուլի իրազեկմամբ` Ազնավուրը «France 2»-ի հեռուստահաղորդմանը հյուրընկալված ժամանակ իբր ասել է. «Ցեղասպանություն եզրաբառն անհանգստացնում է ինձ: Հայ-թուրքական սահմանի բացման և թուրքերի հետ երկխոսելու ցանկության համար մեկ այլ եզրաբառ է հարկավոր»:
Բառացիորեն այսպես ուղղակի մեջբերում կատարելով Շառլ Ազնավուրի խոսքից` թուրքական լրատվամիջոցները խաբում են իրենց լսարանին, քանի որ ընտրովի ու հատվածական թարգմանություն են արել Ազնավուրի ամբողջական խոսքից: Միտումնավոր խեղաթյուրումը և իրական իմաստից կտրելու գործելաոճը նոր չէ թուրքական մամուլի համար, որը ցավոք երբեմն խայծ է ծառայում նաև հայկական լրատվամիջոցների համար:
Շառլ Ազնավուրի մասին հիշյալ տեղեկատվության սկզբնաղբյուրը, ինչպես հայտնի է, ֆրանսալեզու լրատվամիջոցներն են, որոնցից էլ կարելի է հավաստիորեն իրազեկվել: Այսպիսով, Շառլ Ազնավուրն իր հեռուստաելույթի ժամանակ շեշտադրել է մի շատ կարևոր հանգամանք, որը տեղ չի գտել թուրքական մամուլի հաղորդած տեղեկությունում:
Ըստ հիշյալ ֆրանսիական հեռուստատեսության կայքի` Շառլ Ազնավուրը ոչ թե հարցականի տակ է դրել ցեղասպանություն եզրաբառի իրական համապատասխանությունը 1915-ի ողբերգական իրադարձություններին, այլ բառացիորեն ասել է հետևյալը. «Եթե թուրքերը ազնվություն ունենան ու ասեն, որ այդ բառն է անհանգստացնում իրենց, ապա մենք այլ եզրաբառ կգտնենք հայ-թուրքական երկխոսության և սահմանի բացման համար»:

Общество 13:36 08/09/2011
Турецкие СМИ как в горячке распространяют воскресное выступление известного шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура в телеэфире, искажая содержание его слов.
Как сообщает турецкая пресса, в гостях у телекомпании “France 2” Азнавур якобы сказал: “Термин “геноцид” меня беспокоит. Для открытия армяно-турецкой границы и налаживания диалога с турками необходим другой термин”.
Цитируя эти слова из речи Шарля Азнавура, турецкие СМИ обманывают свою аудиторию, поскольку перевели его слова выборочно. Умышленное искажение слов и вынесение смысла из контекста не ново для турецких СМИ, на что, к сожалению, иногда клюют и армянские СМИ.
Как известно, первоисточником этой информации являются франкоязычные СМИ, откуда можно и получить достоверную информацию. Так, во время упомянутого телеэфира Шарль Азнавур указал на очень важное обстоятельство, которое не нашло место в сведениях турецкой прессы.
Согласно сайту французской телекомпании “France 2”, Шарль Азнавур не поставил под сомнение соответствие термина “геноцид” событиям 1915 года, а сказал буквально следующее: “Если турки будут честными и скажут, что их это слово беспокоит, то мы найдем другой термин для армяно-турецкого диалога и открытия армяно-турецкой границы”.