- 17:32 | Աշխարհում Համասեռամոլները պատրաստ են ակցիա անցկացնել Մոսկվայում առանց քաղաքային իշխանությունների համաձայնության
14:53 29/06/2012 » Հասարակություն
«Հարսնաքար»-ի դեպքի հետ կապված Սեյրան Օհանյանը նոր բան չասաց
«Մենք արդեն պաշտոնական մեկնաբանություն արել ենք»,-այսօր Եռաբլուրում` հայրենիքի համար նահատակվածների ու անհայտ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրվա կապակցությամբ միջոցառումից հետո ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչպես նա կմեկնաբանի «Հարսնաքար»-ի հետ կապված վերջին զարգացումները:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 17-ին «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունն հանդես էր եկել հայտարարությամբ. «ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է ՀՀ ցանկացած քաղաքացու նկատմամբ ոտնձգության դրսևորումը, անկախ նրանից` տուժողը շարքային քաղաքացի է, զինված ուժերի ժամկետային զինծառայող կամ սպա: Պաշտպանության նախարարությունը հետևում է միջադեպի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործի ընթացքին և վստահ է, որ միջադեպի մեղավորները պատժվելու են օրենքի ողջ խստությամբ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն իր զորակցությունն է հայտնում տուժածներին, նրանց հարազատներին և վստահեցնում է, որ անտարբեր չէ մեր հասարակությունում առկա սանձարձակ դրսևորումների նկատմամբ»:
Հունիսի 21-ին նախարար Օհանյանն անձամբ այցելել էր ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հոսպիտալ ու տեսակցել տուժած զինվորական բժիշկներին: Նա հոսպիտալում հանդիպել է նաև միջադեպի հետևանքով տուժած բժիշկների հարազատներին, վստահեցրել է, որ իրավապահ մարմինները հաստատակամ են հարուցված քրեական գործի շրջանակներում բոլոր մեղավորներին բացահայտելու և նրանց օրենքի ողջ խստությամբ պատժելու համար:
«Հարսնաքար»-ի աղմկահարույց գործով կալանավորվածները 6-ն են՝ համալիրի անվտանգության աշխատակիցներ Արթուր Բաբլոյանը, Գարիկ Մարգարյանը, Արման Խաչատրյանը, Արման Բաղդասարյանը, մատուցող Դավիթ Ադամյանը և Նորայր Հայրապետյանը: Նրանք բոլորը մեղադրվում են տուժողների առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու մեջ:

Общество 16:11 29/06/2012
Сейран Оганян освежил память журналистам и напомнил о заявлении Минобороны Армении в связи с ЧП в «Арснакаре»
Министр обороны Армении Сейран Оганян посетил сегодня пантеон Ераблур и, возложив венки, почтил память погибших в борьбе за родину и пропавших без вести воинов карабахской войны. После мероприятия состоялся небольшой брифинг, в ходе которого главу ведомства попросили прокомментировать инцидент в ресторанном комплексе «Арснакар» 17 июня, когда были госпитализированы с травмами различной степени тяжести трое военнослужащих Минобороны РА.
«Мы уже давали официальный комментарий в связи с данным инцидентом», – заявил С. Оганян, который, как известно, ранее лично навещал в больнице пострадавших, беседовал с родственниками и заверил их, что виновники происшествия будут непременно наказаны.
Стоит отметить, что в указанном С. Оганяном заявлении министерства обороны РА касательно инцидента в ресторанном комплексе «Арснакар» говорилось: «Минобороны строжайшим образом осуждает проявление посягательства в отношении любого гражданина РА, вне зависимости является ли пострадавший рядовым гражданином или военнослужащим срочной службы, офицером. Министерство обороны следит за ходом возбужденного по данному факту уголовного дела и выражает уверенность, что виновники инцидента будут наказаны по всей строгости закона. Минобороны РА выражает поддержку пострадавшим, их родным и заверяет, что не безразлично к проявлениям произвола в нашем обществе».
Отметим, что в ресторане «Арснакар» в Ереване пострадали и были госпитализированы заведующий отделением «ухо-горло-нос» Военного госпиталя, майор Ваге Аветян; микрохирург отделения нейрохирургии Военного госпиталя, капитан Артак Баядян и клинический ординатор Военного госпиталя, старший лейтенант Гарик Согомонян.
По данным на 25 июня, пострадавший Ваге Аветян все еще находится в реанимации Центрального клинического военного госпиталя МО РА, его состояние продолжает оцениваться врачами как крайне тяжелое, он находится под постоянным наблюдением военных и гражданских врачей. Пострадавшие в ходе того же инцидента Артак Баядян и Гарик Согомонян уже идут на поправку.