Ադրբեջանում բազմաթիվ կրոնական գործիչներ Իրանի հետ համագործակցության մեղադրանքով գտնվում են բանտերում
Ադրբեջանում սահմանափակվում են շիաների իրավունքները:
Այդ մասին նշված է իրանական «արաննյուզ.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Համաձայն տեղեկատվության՝ այս տարի «Աշուրայի» օրվան ընդառաջ (շիաների իմամ Հոսեյնի նահատակության օր) Ադրբեջանի անվտանգության ուժերն աննախադեպ միջոցառումներ են անցկացնում, որպեսզի այդ օրերին ամբողջությամբ արգելեն սգո արարողության անցկացումը:
Ըստ իրանական աղբյուրի՝ Ադրբեջանի պետական պաշտոնյաների հրահանգով՝ այն աշակերտներն ու ուսանողները, որոնք կմասնակցեն «Աշուրայի» միջոցառումներին, կհեռացվեն դպրոցից:
«Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց նախապատրաստական աշխատանքները սկսել էին դեռևս մի քանի ամիս առաջ: Կրոնական բովանդակությամբ գրականություն հայտնաբերելու նպատակով անվտանգության և ոստիկանական ուժերի ներկայացուցիչները բազմաթիվ կրոնական գործիչների բնակարաններում խուզարկություն են կատարել, նրանցից ոմանք մեղադրվել են Իրանի հետ համագործակցության մեջ և ներկայում իրենց պատիժը կրում են բանտերում»:
Նշենք, որ «Աշուրա-Թասուա»-ի օրը շիաները նշում են իմամ Հոսեյնի ոգեկոչման օրը, ով 680թ. սպանվել է Քարբալայում: Այդ օրերին շիական երկրներում սուգ է հայտարարվում:

Общество 13:41 21/11/2012
В Азербайджане ограничиваются права шиитов. Об этом говорится в статье, опубликованной на иранском сайте «аранньюз.ир».
Согласно информации, в этом году накануне Дня Ашура (день поминовения имама Хусейна) силы безопасности Азербайджана предпринимают беспрецедентные меры, чтобы в эти дни полностью запретить проведение траурной церемонии.
По данным иранского источника, согласно приказу государственных чиновников Азербайджана, студенты и учащиеся, принявшие участие в мероприятиях, приуроченных ко дню Ашура, будут исключены из школ.
«Власти Азербайджана начали подготовительные работы еще за несколько месяцев до Дня Ашура. С целью обнаружения книг с религиозным содержанием представители сил безопасности и полиции провели обыск в квартирах многих религиозных деятелей, некоторых из них обвинили в сотрудничестве с Ираном, и сейчас они отбывают наказание в тюрьмах».
В День Ашура шииты отмечают день поминовения имама Хусейна, убитого в 680 году в Кербеле. Мусульмане-шииты отмечают его как день скорби и траура по внуку пророка Мухаммеда.