Տնտեսություն 15:15 24/05/2013
Ա. Շխյան. Եթե նախատեսում ենք 5-10 տարի անց մեծացնել օդանավակայանը, ապա հին մասնաշենքը կարող է խոչընդոտ առաջացնել
«Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը չի ցանկանում քանդել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին (կլոր) շենքը: Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց ընկերության գլխավոր մենեջերի տեղակալ Անդրանիկ Շխյանը: «Մենք Զվարթնոցի կոնցեսիոն կառավարիչ ընկերությունն ենք, իսկ սեփականատերը Հայաստանի Հանրապետությունն է: Մենք որպես կոնցեսոին կառավարիչ, մեր զարգացման ծրագիրն ենք ներկայացրել. եթե նախատեսում ենք հինգ-տաս տարի անց մեծացնել օդանավակայանը, ապա հին մասնաշենքը տեղադրված է այն վայրում, որը կարող է խոչընդոտ առաջացնել: Մենք մեր կարծիքն ենք ներկայացրել, թե ինչպես ենք տեսնում օդանավակայանի տարածքի ընդլայնումը»,- մանրամասնեց նա:
Ա. Շխյանի խոսքով, իրենք դիմել էին Երևանի քաղաքապետարան` ներկայացնելով իրենց ծրագիրը: Վերջինս էլ, ըստ նրա, անմիջապես արձագանքել է` ասելով, որ այս պահին նպատակահարմար չեն գտնում:
Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանը հիմնադրվել է 1961թ., նոր շենքը (կլոր) նախագծվել է 1974թ., շահագործման է հանձնվել 1982 թվականին, ճարտարապետներն են` Ա. Թարխանյանը, Ս. Խաչիկյանը, Ժ. Շեխլյանը, Լ. Չերքեզյանը: Օդանավակայանի նոր մասնաշենքը շահագործման է հանձնվել 2011-ի աշնանը:
նախորդող նորություն`
«Զվարթնոց» օդանավակայանն ուզում են քանդե՞լ. «Մի օրինակ չկա, որ սեփականատերը գներ ու աչքի լույսի պես պահեր»

Общество 16:54 24/05/2013
Компания «Армения – Международные аэропорты» не намерена сносить старое (круглое) здание аэропорта «Звартноц». Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил заместитель главного менеджера компании Андраник Шхян.
«Наша компания выступает концессионным управляющим аэропорта „Звартноц”, а собственником выступает Республика Армения. Мы представили нашу программу развития: если мы планируем через 5-10 лет расширить аэропорт, то место, в котором расположено старое здание аэропорта, может стать препятствием для этого. Мы представили свое мнение по поводу расширения территории аэропорта», – пояснил он.
По словам Андраника Шхяна, руководство ЗАО «Армения – Международные аэропорты» обратилось в мэрию Еревана, представив свою программу. Градостроительный совет при мэрии Еревана принял единогласное решение отклонить заявление, отметив, что на данный момент это не является целесообразным.
Современный Ереванский аэропорт «Звартноц», расположенный в 12 километрах к западу от столицы, был сдан в эксплуатацию в 1982 году. Авторами сооружения стали архитекторы С.Хачикян, А. Тарханян, Л. Черкезян.
Старое здание ереванского аэропорта «Звартноц» хотят снести? Ситуацию комментирует Глава Союза архитекторов Армении М. Минасян