Հասարակություն 17:11 29/05/2013
«Հանգիստ խոսա, քեզ ասում եմ». Ռոբերտ Նազարյանը` Արշակ Սադոյանին. գազի սակագնի վերաբերյալ հանրային լսումները հետաձգվեցին
«Դահլիճային պայմաններում աշխատանքային քննարկում չի լինում, դահլիճները ժողովների, միտինգների համար են նախատեսված»,- 10 րոպեով ընդմիջված աշխատանքային քննարկումը վերսկսելով ասաց ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: Հիշեցնենք, որ այսօր նախատեսված էր սպառողներին վաճառվող գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման վերաբերյալ աշխատանքային քննարկում, որին փորձում են խոչընդոտել հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու ակտիվիստները` բողոքելով, որ դրսում կան բազմաթիվ մարսիկ, ովքեր քննարկմանը մասնակցելու համար գրանցվել են, սակայն նրանց թույլ չեն տալիս ներս մտնել, քանի որ ՀԾԿՀ-ի դահլիճը փոքր է:
«Մենք հավաքել ենք հանրությանը ներկայացնելու գազի սակագնի բարձացման վերաբելյալ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության առաջարկը ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին, ինչպես նաև` Հանձնաժողովի մոտեցումները, որպեսզի քննարկվող մասնագիտական հարցերը ԶԼՄ-ների միջոցով հասու լինեն հանրությանը: Խնդրում եմ` հարգենք մեկս մյուսին»,- ասաց Ռոբերտ Նազարյանը` հավելելով, որ ավելի քան 15 տարի աշխատել են այս պայմաններում և որևէ խնդիր չի առաջացել:
Այնուհետև Տ.Նազարյանն առաջարկեց գնալ մեկ այլ դահլիճ, որն ավելի մեծ է, սակայն ակտիվիստները պնդեցին, որ համաձայն չեն այդ առաջարկի հետ և պահանջում են քննարկումը կազմակերպել այնպես , որ   հնարավորինս   մեծ թվով մարդիկ մասնակցեն: Ի պատասխան` Ռ.Նազարյանը նշեց. «Մենք ձեր համաձայնությամբ չենք աշխատում, մենք օրենքով ենք աշխատում: Նշանակում է, որ երեք միլիոն հայերի կարծիքը հաշվի առնելով պիտի աշխատեմ»: Հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ վաղվանից աշխատանքային խմբեր կկազմեն և տարբեր օրերի քննարկումներ կկազմակերպեն, որպեսզի բոլորն էլ հնարավորություն ունենան ներկա գտնվել քննարկումներին:
Սակայն այս առաջարկը նույնպես չընդունվեց ակտիվիստների կողմից: Հանրային խորհրդի անդամ Արշակ Սադոյանն էլ նշեց, որ իրենք հանգանակություն կկազմակերպեն` մեծ դահլիճ վարձակալելու համար: «Հանրությանը հետարքրքող հարցի շուրջ իսկապես պետք է հանրային լսումներ կազմակերպել, բայց նույնիսկ միկրոֆոնով չեք ապահովել և անունը դնում եք հանրային լսում: Սա նշանակում է խուսափել հանրությունից: Ես 15 տարուց ավելի մասնակցել եմ ձեր աշխատանքերին և այդ լսումները միշտ էլ հանրության շրջանում դժգոհության մեծ ալիք են բարձրացրել»,- ասաց Ա.Սադոյանը:
Ռ.Նազարյանն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ ինքը ոչ թե ձևի, այլ բովանդակության կողմնակից է, ուստի պատրաստ են ամեն օր քննարկում կազմակերպել: «Որքան էլ մեծ դահլիճ վերցնենք, միևնույն է` չի բավարարելու: Ինչի է թվում` 150 հոգանոց դահլիճում հնարավոր կլինի քննարկում կազմակերպել: Ես չեմ ցանկանում մեծ դահլիճ վերցնել, որպեսզի շոուի մասնակից չդառնանք»,- նշեց Ռ.Նազարյանը:
Հանձնաժողովի նախագահի այս միտքն էլ ավելի վրդովվեցրեց ակտիվիստներին:
Արշակ Սադոյանն էլ վրդովված բողոքեց, թե եթե վերևում կար ավելի մեծ դահլիճ, ապա ինչու նախապես այդ դահլիճում քննարկումը չկազմակերպեցին: Սադոյանը գոռում էր, իսկ Նազարյանը նրան ասում էր, որ ցածր խոսի: Սակայն Սադոյանը սկսեց էլ ավելի բարձր գոռալ: «Հանգիստ խոսա, քեզ ասում եմ»,- ասաց Նազարյանը` փորձելով կարգի հրավիրել Սադոյանին: Ռ.Նազարյանը նշեց, որ այս պայմաններում հնարավոր չէ քննարկումը շարունակել և առաջարկեց այն ավարտել:
Սադոյանն էլ առաջարկեց քննարկումը կազմակերպել Հանրային խորհրդում, սակայն այս առաջարկին չարձագանքեց Ռ.Նազարյանը և լքեց դահլիճը:
Նախորդող` «Հիմա ասեք կամ այո, կամ` ոչ: 15 րոպե խոսում ենք, վաայ». բուռն մթնոլորտ՝ գազի սակագնի քննարկմանն ընդառաջ

Общество 18:20 29/05/2013
Слушания вокруг цен на газ в КРОУ Армении перешли в разборку относительно зала. Р.Назарян заставил А.Садояна кричать еще громче
«В залах рабочие обсуждения не проводятся, залы предусмотрены для встреч и собраний», – заявил председатель Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Роберт Назарян, возобновив обсуждение касательно повышения тарифов на газ после 10-минутного перерыва.
Отметим, на сегодня было запланировано рабочее обсуждение по поводу пересмотра тарифов на природный газ и электроэнергию, которому пытаются помешать представители общественных организаций и гражданские активисты. Последние жалуются, что на улице собралось множество людей, которые зарегистрировались для участия в обсуждении, однако им не позволяют войти в здание, так как зал КРОУ не может их вместить.
«Мы собрались для того, чтобы представить общественности предложение ЗАО „АрмРосгазпром”, обратившегося в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении на счет повышения действующего тарифа на природный газ, а также подходы КРОУ. Обсуждаемые профессиональные вопросы будут доступны общественности посредством СМИ. Прошу, давайте уважать друг друга», – сказал Роберт Назарян, добавив, что они более 15 лет работают в таких условиях и раньше каких-либо проблем не возникало.
Затем председатель КРОУ предложил перейти в другой зал, который является более вместительным, однако активисты не согласились с его предложением. Они потребовали организовать обсуждение так, чтобы в нем могли принять участие как можно больше людей. В ответ на это Р. Назарян сказал: «Мы работаем не с вашего позволения, мы работаем по закону. А это означает, что я должен работать, учитывая мнение 3 млн. армян».
Глава КРОУ сообщил также, что с завтрашнего дня будут созданы рабочие группы, а обсуждения будут проводиться в разные дни, чтобы в них могли принять участие все желающие. Однако данное предложение активисты также отклонили.
Член Общественного совета Аршак Садоян отметил, что они организуют сбор пожертвований для того, чтобы арендовать зал для проведения публичных слушаний.
«Действительно должны быть организованы публичные слушания касательно волнующего общественность вопроса, однако вы не обеспечили даже микрофона и называете это общественными слушаниями. Это значит избегать общественности. Я уже свыше 15 лет принимаю участие в ваших работах, и эти слушания всегда вызывали волну недовольства в широких слоях общественности», – сказал Аршак Садоян.
Р. Назарян отметил, что он выступает на стороне содержания, а не формы, посему, по его словам, они готовы каждый день проводить обсуждения. «Какой бы большой зал вы ни арендовали, все равно мест не хватит. Почему вам кажется, что в зале на 150 мест возможно будет организовать обсуждения? Я не желаю брать большой зал, чтобы мы не становились участниками шоу», – сказал председатель КРОУ.
Однако данное заявление еще более вывело из себя активистов. А возмущенный Аршак Садоян спросил, уж если на верхнем этаже был более вместительный зал, то почему изначально слушания не назначили там. Все это говорилось на повышенных тонах, в связи с чем Р. Назарян потребовал от А. Садояна не кричать.
Требование председателя КРОУ привело к тому, что А. Садоян начал кричать еще громче, в ответ на что Р. Назарян заговорил уже на «ты»: «Говорю тебе, говори спокойно». После этого Р. Назарян заявил, что в таких условиях невозможно продолжать обсуждения и предложил завершить их.
Затем А. Садоян выступил с предложением организовать слушания в Общественном совете, однако Р. Назарян не отреагировал на эти слова и покинул зал.
Перед зданием КРОУ Армении состоялась акция против повышения тарифов на газ. Общественные слушания отложены