Հասարակություն 13:02 07/04/2014
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Ադրբեջանցի պարգամավորները հադես են եկել նախաձեռնությամբ, որը կապված է Լեռնային Ղարաբաղի Սարսանգի ջրամբարի հետ։ Ինչպես հայտնում է Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակիցը, Ադրբեջանցի պատգամավորներն իրենց առաջարկած տեքստում նշում են, թե Ադրբեջանի սահմանամերձ գոտիներում ապրող բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից։
Առաջարկության մեջ ասվում է, որ երկար տարիներ՝ հատկապես գարնանն ու ամռանը, Ադրբեջանի սահմանամերձ գոտիների ոռոգումը կատարվել է Թարթառ գետի վրա կառուցված Սարսանգի ջրամբարից, ինչը ներկայումս ամառվա ամիսներին դադարեցվում է։
Այս նախաձեռնությամբ առաջարկվում է ԵԽԽՎ-ին հետաքննություն անցկացնել և ընդունել համապատասխան բանաձև։
Նախաձեռնությությունը, որի տակ ստորագրել են ԵԽԽՎ 27 պատգամավորներ, ներկայացվել է ապրիլի 1-ին և այս նստաշրջանում այն չի քննարկվի։

Общество 14:36 07/04/2014
На открывшейся сегодня в Страсбурге сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы депутаты парламента Азербайджана выступили с инициативой, связанной с Сарсангским водохранилищем.
Как передает корреспондент Panorama.am в Страсбурге, в документе депутаты отмечают, что проживающие в приграничных районах люди лишены возможности использования воды.
В предложении также отмечается, что долгие годы, в особенности весной и летом, орошение приграничных территорий Азербайджана обеспечивало Сарсангское водохранилище, построенное на реке Тартар, однако летом орошение приостанавливается.
В связи с этим депутаты предлагают ПАСЕ провести расследование и принять соответствующую резолюцию.
Инициатива, под которой подписались 27 депутатов ПАСЕ, была представлена 1 апреля и на этой сессии она не будет обсуждаться.