Հայաստանը բարելավել է կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը մեկ նիշով. Վարուժան Հոկտանյան
«Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ»-ի կոռուպցիայի ընկալման համաթվի 2014 թվականի տվյալների համաձայն` Հայաստանը 175 երկրների շարքում պահպանել է 94-րդ հորիզոնականը և ունի 37 համաթիվը՝ նախորդ տարվա 36-ի փոխարեն։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց «Թրանսփերենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը՝ նշելով, որ Հայաստանը բարելավել է կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը նախորդ տարվա համեմատ՝ մեկ նիշով:
Նշենք, որ երկրները գնահատվում են հարյուր միավորանոց համակարգով: Առավելագույն 100 միավոր գնահատվում է որպես կաշառակերությունից զուրկ երկիր, իսկ 0-ն` առավել կոռումպացված:
Վարուժան Հոկտանյանն ասաց, որ մեկ նիշով ավելացումը դեռ ուրախալի տենդենց չի համարում. «Այս փոփոխությունը պետք է լինի 4 և ավելի միավոր»:
Նրա խոսքերով՝ կոռումպացված լինելու գլխավոր պատճառը քաղաքական և տնտեսական շահերի սերտաճումն է:
«Շատ երկրների փորձից կարող եմ ասել, որ երբ տնտեսական իրավիճակը կտրուկ վատանում է, կոռուպցիան նվազում է»,-նշեց Վ. Հոկտանյանը՝ օրինակ բերելով Սինգապուրը:
Բանախոսը տեղեկացրեց, որ Թուրքիան այս տարի զբաղեցրել է 64-րդ հորիզոնականը. «Թուրքիան նահանջել է 5 միավորով, իսկ Ադրբեջանը 126-րդ հորիզոնականում է՝ հավաքելով 29 միավոր, Ռուսաստանը` 27 բալով 136-րդ տեղում է, Վրաստանը 52 միավորով՝ 50–րդ»:
Վարուժան Հոկտանյանը հայտնեց, որ ամենաքիչ կոռումպացված երկրներից են Դանիան, Նոր Զելանդիան, Ֆինլանդիան, Շվեդիան և Նորվեգիան:

Общество 13:49 03/12/2014
Армения заняла 94-е место в опубликованном Transparency International Индексе восприятия коррупции – 2014 (ИВК), набрав 37 баллов. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции исполнительный директор общественной организации «Антикоррупционный центр Transparency International» Варужан Октанян.
Международное движение по противодействию коррупции Transparency International опубликовало юбилейный, двадцатый Индекс восприятия коррупции (ИВК). В нем страны мира ранжируются по шкале от 0 до 100 баллов, где ноль обозначает самый высокий уровень восприятия коррупции, а сто – самый низкий.
При этом, как отметил Варужан Октанян, по сравнению с 2013 годом, когда Армения набрала 36 баллов, позиция страны не изменилась.
В.Октанян сообщил также, что в 2014 году Россия получила 27 баллов и заняла 136 место, Грузия с 52 баллами занимает 50 место, Азербайджан – 126-е место (29 баллов). Турция, получив 45 баллов из 100 возможных, оказалась в числе стран с наиболее заметными изменениями в худшую сторону, ее показатели снизились на 5 баллов.
Первые три места с наименьшим уровнем восприятия коррупции в общем рейтинге заняли Дания, Новая Зеландия и Финляндия (92, 91 и 89 баллов соответственно), Северная Корея и Сомали поделили последнее место индекса, набрав всего лишь по 8 баллов.