Քաղաքական 13:50 15/01/2013
Ամերիկյան «F22» կործանիչներն Իրանի երկնքու՞մ. Իրանցի գեներալը հերքում է արաբական ԶԼՄ-ների տարածած տեղեկատվությունը
Ամերիկյան կործանիչների՝ Իրանի օդային սահմանը հատելու մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրանականությանը:
Այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԶՈւ «Խաթեմ օլ-Անբիա» հակաօդային պաշտպանության ռազմակայանի հրամանատարի տեղակալ Շահրոխ Շահրամը:
Իրանցի մեկ այլ բարձրաստիճան զինվորական՝ Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատարի տեղակալ, գեներալ Հոսեյն Սալամին էլ, անդրադառնալով լիբանանյան ԶԼՄ-ների տարածած այն տեղեկատվությանը, թե 10 միավոր ամերիկյան «F22» կործանիչները հատել են Իրանի օդային սահմանը, նշել է, որ միշտ էլ իրականությունը տարբերվում է պնդումներից:
Հիշեցնենք, որ 2012թ. դեկտեմբերի 4-ին Իրանի իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Պարսից ծոցի տարածքում «ScanEagle» մոդելի ամերիկյան անօդաչու սարքը տեղեկատվություն հավաքելու ընթացքում, հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքը, ԻՀՊԿ ռազմածովային ուժերի կողմից իջեցվել և գտնվում է իրենց տրամադրության ներքո:

Политика 15:42 15/01/2013
Информация о пересечении американскими истребителями воздушного пространства Ирана не соответствует действительности. Об этом, как передает иранское информагентство “МЕХР”, заявил на встрече с журналистами заместитель командующего базы ПВО “Хатам-аль- Анбия” Шахрох Шахрам.
В свою очередь, заместитель командующего Корпусом стражей исламской революции генерал Хосейн Салами, касаясь распространенной ливанскими СМИ информации о том, что 10 американских истребителей «F22» пересекли воздушное пространство Ирана, отметил, что всегда действительность отличается от заявлений.
Напомним, что 4 декабря Корпус Стражей Исламской революции (КСИР) выступил с заявлением о том, в ходе сбора информации на территории Персидского залива американский беспилотник, пересекая воздушное пространство Исламской Республики Иран, по приказу ВМС КСИР совершил посадку и сейчас находится в их распоряжении. Командующий КСИР, контр-адмирал Али Фадави подчеркнул, что попавший к иранским военным самолет является беспилотником модели ScanEagle, который обычно запускается с крупных военных кораблей.