Քաղաքական 13:18 06/02/2013
Այդ մասին իրանական «իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի խորհրդական, նախկին ԱԳ նախարար Ալի Աքբար Վելայաթին:
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան, նշել է, որ Սիրիան Իսրայելի դեմ պայքարում կարևորագույն հանգույցն է, ուստի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կաջակցի Սիրիայի կառավարությանն ու ժողովրդին:
Նշենք, որ ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի խորհրդականը, օրերս իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել էր, որ Սիրիայի վրա հարձակում՝ կնշանակի հարձակում Իրանի և նրա դաշնակիցների վրա:
Ավելի վաղ, ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Սեյյեդ Հասան Ֆիրուզաբադին իրանական «ԻԼՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի իսլամական հեղափոխության նպատակներից մեկը Իսրայելի հարձակման դեմ պայքարելն է. այդ առումով է, որ Իրանն ու Սիրիան ունեն ընդհանուր նպատակ: Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը ճիշտ է ասում, Սիրիայի պատերազմը Իրանի պատերազմն է»:
Թեմայի առնչությամբ Իրանի պաշտպանության նախարար Ահմադ Վահիդին էլ, անդրադառնալով Իրանի և Սիրիայի միջև կնքված ռազմական համագործակցության մասին պայմանագրի կատարմանը, մասնավորապես նշել էր. «Իրանի և Սիրիայի միջև կնքված ռազմական պայմանագիրն առայժմ ուժի մեջ է, սակայն Սիրիան դեռևս որևէ հարցով չի դիմել Իրանին»:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ Սայիդ Ջալիլին՝ Բաշար ալ-Ասադին. Իրանը Սիրիայի ժողովրդին կաջակցի Իսրայելի դեմ պայքարում

Политика 14:00 06/02/2013
Президент Сирии Башар Асад останется у власти. Об этом, как сообщает иранский сайт «ирдипломаси.ир», заявил советник духовного лидера ИРИ, бывший глава МИД Али Акбар Велаяти.
Высокопоставленный чиновник добавил, что Сирия является важным звеном в борьбе против Израиля, следовательно, Исламская Республика Иран будет поддерживать правительство и народ Сирии.
Отметим, на днях в интервью иранскому информагентству «МЕХР» советник духовного лидера Ирана заявил, что нападение на Сирию будет означать нападение на Иран и его союзников.
Ранее начальник генерального штаба Вооруженных сил Ирана, бригадный генерал Сейед Хасан Фирузабади в интервью иранскому информагентству «ИЛНА», в частности, отметил: «Одной из целей Исламской революции в Иране была борьба против нападения Израиля. В этом отношении у Ирана и Сирии есть общая цель. Президент Сирии Башар Асад правильно говорит, что война против Сирии – это война против Ирана».
В свою очередь министр обороны и поддержки вооруженных сил ИРИ Ахмад Вахиди, обратившись к выполнению договора о сотрудничестве в области обороны, подписанного между Ираном и Сирией, в частности, заявил: «Этот договор находится в силе, хотя Сирия пока ни по одному вопросу не обратилась к Ирану».