«Բարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք». երրորդ էքսպոն` Հայաստանի մասնակցությամբ
Այսօր երեկոյան` Երևանի ժամանակով 17:00-ին, չինական խոշորագույն քաղաքում` Շանհայում, պաշտոնապես կբացվի համաշխարհային «Էքսպո-2010» ցուցահանդեսը: Պաշտոնական բացմանը Չինաստանի նախագահի հրավերով մասնակցելու է նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Այս մասին Շանհայից հայտնում է Panorama.am-ի թղթակիցը: Մինչ այդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ բացվել էր ցուցահանդեսում Հայաստանի տաղավարը:
Տեղեկացնենք, որ համաշխարհային «Էքսպո» ցուցահանդեսները կազմակերպվում են հինգ տարին մեկ անգամ: Տնտեսական, գիտատեխնիկական և մշակութային փոխանակման տեսանկյունից համաշխարհային ցուցահանդեսները համարվում են խոշորագույն իրադարձություն, որոնք հարթակ են ոչ միայն երկրի պատմությունը և մշակույթը ցուցադրելու, նորարարական գաղափարներ և նվաճումներ փոխանակելու, այլև` ապագայի գլոբալ խնդիրների նկատմամբ երկրի մոտեցումները ներկայացնելու համար:
«Էքսպո-2010»-ի անցկացման իրավունքի համար Չինաստանը մրցել է Ռուսաստանի, Հյուսիային Կորեայի, Լեհաստանի, Մեքսիկայի հետ:
Ըստ ամենայնի, չինական Շանհայը մրցակիցների նկատմամբ առավելության է հասել վերջին 20 տարում քաղաքաշինության բնագավառում ունեցած տպավորիչ ձեռքբերումների համար:
Հայաստանը «Էքսպո» ցուցահանդեսին այս տարի մասնակցում է երրորդ անգամ: Մինչ այդ մեր երկիրը հաջողությամբ մասնակցել է Հաննովերում (Գերմանիա) կայացած «Էքսպո-2000» և Աիչիյում (Ճապոնիա) կայացած «Էքսպո-2005» ցուցահանդեսներին:
«Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսը տևելու է կես տարի` 2010թ. մայիսի 1-ից հոկտեմբերի 31-ը: Ցուցահանդեսի խորագիրն է ՙԲարեկեցիկ քաղաք, բարեկեցիկ կյանք՚:
Կազմակերպիչների ներկայացմամբ, թեմայի ընտրությունը համաշխարհային ցուցահանդեսների 154-ամյա ավանդույթների շարունակությունն է.
«Էքսպո»-ների թեմաները միշտ էլ արտացոլել են տվյալ պատմական ժամանակաշրջանի համայն մարդկության հետաքրքրությունը:
Ըստ այդմ` այսօր քաղաքային միջավայրերում կենսամակարդակի բարձրացումը առանցքային հարց է դարձել թե ազգային կառավարություններում և թե ամբողջ աշխարհում: Մասնավորապես ժողովրդագրական կանխատեսումների համաձայն, արդեն այս տարի մոլորակի բնակչության մեծ մասը` շուրջ 55%-ը, ապրելու է քաղաքներում:
Այս հանգամանքը քաղաքներին լուրջ մարտահրավերներ է նետում. խցանումներ, օդի և շրջակա միջավայրի աղտոտում, սոցիալական կոնֆլիկտներ, մշակութային բախումներ: Հենց այդ խնդիրների լուծմանը, դրանց վերաբերյալ տարբեր երկրների տեսլականների ներկայացմանն է ուղղված «Շանհայ-Էքսպո-2010» համաշխարհային ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսին մասնակցում է 192 պետություն և 50 միջազգային կազմակերպություն: Կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ վեցամսյա ցուցադրությունների ընթացքում կհյուրընկալեն մոտ 100 մլն այցելուի:
Եթե այս կանխատեսումներն իրականանան, համաշխարհային ցուցահանդեսների պատմության մեջ ամենամեծաթիվ հավանական մասնակցությունը կգրանցվի:
Միջոցառումը պատշաճ մակարդակով կազմակերպելու, այցելուների հարմարավետությունն ապահովելու նպատակով Չինաստանը հսկայական ներդրումային ծրագիր է իրականացրել: Որոշ գնահատականներով ցուցահանդեսի տարածքի կառուցման, ենթակառուցվածքների ապահովման վրա չինական կողմը մոտ 22 մլրդ դոլարի ներդրում է կատարել:

Economy 16:06 30/04/2010
China’s largest city Shanghai hosts international exhibition of “Expo-2010”, which official opening ceremony will be launched at 17:00 Yerevan time. Armenian President Serzh Sargsyan attends the official opening by the invitation of China’s President. Panorama’am’s reporter arrived in Shanghai to report the freshest information from there. Earlier Armenian pavilion was officially opened and President Sargsyan attended the opening ceremony of the pavilion.
It’s worth reminding that international “Expo” exhibitions are organized once in five years. Those exhibitions re great events from the economic, scientific-technical and cultural view points, since they are perfect arenas to present not only country’s history and culture, but its innovative ideas and investments.
To get the license for holding “Expo-2010” China had to compete with Russia, North Korea, Poland and Mexico.
In fact Chinese Shanghai may have competed his rivals for having recorded enormous achievements in urban-planning in recent 20 years.
Armenia attends the “Expo” third times, in “Expo 2000” in Hanover, Germany and “Expo 2005” Aichi, Japan.
“Shanghai-Expo 2010” international exhibition will last sic months, started on May 1, it’s to last up to October 31. The exhibition holds “Prosperous city, prosperous life” name. The organizers say the theme is to continue the 154-year-old tradition of the international exhibition.
It’s common knowledge that the themes of different “expo” exhibitions express the interests of people living within that historic period.
Hence, the standard of living is a very fragile issue discussed by political leaders both in the national governments and in the world. Demographic statistical studies say 55% of people are going to live in cities.
Cities are seriously engaged to meet the challenge, since traffic jams, air and environmental pollution, social and cultural conflicts may be deeply threatening. The mission of “Shanghai expo 2010” is to provide arena for those visions to meet that threat.
192 countries and 50 international organizations attend the exhibition. The organizers expect to host about 100 million visitors. If their provisions turn to be right, “Expo2010” will be the most attended expo.