Հասարակություն 13:20 12/11/2010
ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ այսօր բողոքի ակցիա կազմակերպած «Նաիրրիտ» գործարանի աշխատակիցներին հանդիպեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը, որին գործարանի տնօրենն ու ևս 5 աշխատակից մանրամասն ներկայացրել են գործարանում տիրող իրավիճակը:
Կ. Կարապետյանը նաիրիտցիներին ասաց, որ կա ՀՀ նախագահի հստակ հանձնարարականները, ըստ որի առաջիկա մեկ շաբաթվա ընթացքում պետք է վճարել գործարանի աշխատակիցների գոնե 1 ամսվա աշխատավարձը, իսկ մեկ ամսվա ընթացքում գտնել նոր ռեսուրսներ աշխատավարձի ամբողջական հարցը լուծելու համար: Սակայն, Կ.Կարապետյանի խոսքերով, այսօր գերխնդիրը գործարանի վերագործարկման խնդիրն է, որի ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ պետք է տարվեն: «Մենք կլինենք ձեր աջակիցները: Ես շատ եմ ուզում ձեզ օգնել, շատ լավ հասկանում ենք, որ 4 ամիս շարունակ աշխատավարձ չստանալով ինչ դժվարություններ ունեք, և անմարդկային է նման վերաբերմունքը ձեր կոլեկտիվի, և ձեր նկատմամբ: Կա հստակ հանձնարարական, որպեսզի այդ խնդիրները մոտ ապագայում լուծվեն»,- ասաց Կ.Կարապետյանը` հավելելով, որ առաջնահերթ պետք է այնպիսի քայլեր ձեռնարկեն, որպեսզի գործարանն աշխատի և մարդիկ աշխատեն, որպեսզի չկորցնեն Հայաստանում նման կադրային պոտենցիալը, քանի որ հետագայում նորից նման պոտենցիալ ունենալը շատ դժվար է: Միաժամանակ նշվեց, որ գործարանի տնօրենը շատ լուրջ քննադատության է ենթարկվել, որ կոլեկտիվին հասցրել է այդ վիճակին:
Կ. Կարապետյանը մեկ անգամ ևս հայտնեց, որ կառավարությանն ու գործարանի ղեկավարությանը հանձնարարվել է հարցի լուծման ուղղությամբ արագ միջոցներ ձեռնարկել: «Մենք պարտավորեցնում ենք, որպեսզի այդ մարդիկ օպերատիվ քայլեր ձեռնարկեն և կառավարության պատասխանատուները ձեր հարցերը արագ կարգավորեն»,- ընդգծեց աշխատակազմի ղեկավարը:

Экономика 14:27 12/11/2010
К.Карапетян работникам “Наирита”: Есть распоряжение президента, чтобы проблема была решена в кратчайшие сроки
Руководитель аппарата президента Армении Карен Карапетян принял директора и 5 представителей ЗАО “Наирит”, которые устроили акцию протеста у президентской резиденции.
К.Карапетян сообщил им, что есть четкие поручения президента Армении выплатить работникам завода в течение недели задолженность по зарплате хотя бы за один месяц, а затем в течение месяца найти дополнительные ресурсы для покрытия всей задолженности. Но, по словам К. Карапетяна, сегодня сверхзадача, это перезапуск производства, и должны быть предприняты шаги для этого.
“Мы вас поддержим. Я очень хочу помочь вам, мы очень хорошо понимаем, какие вы испытываете трудности, не получив зарплату в течение 4-ех месяцев, и подобное отношение к вам является бесчеловечным. Есть четкое распоряжение президента, чтобы проблема была решена в кратчайшие сроки”, - еще раз повторил руководитель аппарата, добавив, что в первую очередь должны быть предприняты шаги, чтобы завод перестал простаивать, и заработал, чтобы не растерять такой кадровый потенциал, который в дальнейшем будет очень сложно восстановить. В то же время он отметил, что директор завода подвергся резкой критике за то, что довел коллектив до такого состояния.
К.Карапетян еще раз сообщил, что правительству и руководству завода поручено принять безотлагательные меры для решения данного вопроса. “Мы обязываем, чтобы эти люди предприняли оперативные шаги, и ответственные лица правительства быстро урегулировали ваши вопросы”, - сказал он.