Տնտեսություն 12:38 11/06/2014
ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը 2013թ-ի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ԱԺ-ում ունեցած ելույթում մեղադրանքներ հնչեցրեց:
«Ժամանակին, երբ մեկը դարձավ նախագահ հայտարարեց` բյուջեում փող չկա: Հա, բայց բյուջեում փող չպիտի էլ լինի, դրանք Կենտրոնական բանկի պահուստներում են: Եթե բյուջեում փող կա, կամ էլ ծախսեր կան այ դա է վատ»,-ասաց նա:
Հ. Բագրատյանի խոսքով, լուրջ խնդիր գոյություն ունի, քանի որ պատգամավորներին հստակ պատկերը չի ներկայացվում: Դիմելով ՀՀ գլխավոր գանձապետին ընդդիմադիր պատգամավորը հայտարարեց. «Մենք պետք է ստանանք բյուջեի հստակ պատկերը` կատարվել է, չի կատարվել, կոնկրետ ինչի հաշվին: Պարոն Ջանջուղազյանը պնդում է, որ դա հնարավոր չէ, բայց կա հատուկ մեխանիզմ, որ լավ էլ հնարավոր է: Մի քանի անգամ այս հարցը բարձրացրել եմ, բայց չի փոխվում, անընդհատ ասում եք, թե հնարավոր չի: Կամ դուք չեք թողնում, կամ…»:
Բագրատյանը նաև կանխատեսում արեց. «Աշնանը կռիվ է լինելու, լուրջ կռիվ ենք ունենալու սրա համար` մենք բյուջեն պետք է հաստատենք հարկերով, բայց այդպես չենք անում: Մենք պետք է բյուջեն կարգի բերենք, համապատասխանեցնենք Սահմանադրությանը»:

Экономика 13:16 11/06/2014
Оппозиционный депутат парламента Армении Г. Багратян выступил с критикой отчета об исполнении госбюджета на 2013г.
Бывший премьер-министр Армении, депутат парламента от фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Грант Багратян выступил с критикой отчета об исполнении госбюджета на 2013г. По его словам, Национальному Собранию не представлена четкая картина и это создает серьезную проблему.
«Мы должны получить четкую картину исполнения бюджета: выполнено, не выполнено, за счет чего выполнено», – сказал оппозиционный депутат сегодня в ходе обсуждений в НС РА проекта решения «Об утверждении годового отчета об исполнении Государственного бюджета РА на 2013г.». При этом он добавил, что для этого существуют четкие механизмы.
Парламентарий отметил, что озвучивал эту проблему и ранее, однако она остается нерешенной. Г. Багратян отметил, что не принимает доводов замминистра финансов, главного казначея Армении Атома Джанджугазяна о невозможности выполнить данное требование.
«Осенью будет серьезная битва из-за этого: ведь бюджет мы должны будем утвердить вместе с налогами, но такого не делается. Мы должны привести бюджет в порядок и в соответствие с Конституцией», – сказал депутат.