Հարցազրույցներ 17:51 29/08/2012
Լ.Ալավերդյան. Հունգարական օրենսդրության համաձայն Սաֆարովի հանցագործությունը էքստրադիցիայի հնարավորություն չի նախատեսում
Վերջին շրջանում Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի դեմ արշավի ակտիվացման վերաբերյալ մեկնաբանություն ստանալու համար Panorama.am-ը դիմեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանին:
-Հայաստանյան ԶԼՄ-ներում ակտիվ քննարկվում է Ռամիլ Սաֆարովի Ադրբեջան հնարավոր էքստրադիցիայի հարցը: Ինչպիսի՞ քայլեր կձեռնարկվեն հայկական կողմից այս ամենի հետ կապված:
-Նախևառաջ հստակեցնեմ, որ պաշտոնական առումով Հունգարիային դեռ չեն դիմել, որպեսզի պաշտոնական մակարդակով էլ պատասխան ստանան, թե արդյո՞ք առկա է Ադրբեջան-Հունգարիա միջպետական գործընթաց` Ռամիլ Սաֆարովի էքստրադիցիայի համար: Վաղնևեթ, երբ կլինի մամլո ասուլիսը, մենք դիմումով կդիմենք պետական կառույցներին, այդ թվում և Պաշտպանության նախարարությանը, և արտգործնախարարությանը և արդարադատության նախարարությանը, որպեսզի ճշտվի տարածված այդ տեղեկատվության իսկությունը, քանի որ մենք խնդիր ունենք` հստակեցնելու արդյոք դա տեղի է ունեցել:
Երկրորդ. Դատական գործընթացի ժամանակ տուժած կողմի ներկայացուցիչ Նազելի Վարդանյանը հստակեցրել էր, որ հունգարական օրենսդրությամբ այդ տիպի հանցագործությունները, ինչպիսիք է Ռամիլ Սաֆարովինը, ունեն այնպիսի խիստ սահմանափակումներ, որոնք էքստրադիցիա չեն նախատեսում:
-Հունգարական կողմի պատասխանը ստանալուց հետո ի՞նչ քայլեր են սպասելի:
-Այն բանից հետո, ինչ Հունգարիայից կստացվի միանշանակ պատասխան, առաջին հերթին քայլեր պետք է ձեռնարկեն պետական մարմինները, իսկ քաղաքացիական հասարակությունն իր վրա կստանձնի միջազգային հանրությանն ու կառույցներին այս ամենի մասին տեղյակ պահելու գործառույթը` մատնանշելով, որ ընդունելի չէ, որ Հունգարիան, երբ ԵԽ համապատասխան հանձնաժողովները քննադատում են Ադրբեջանի ռասիստական քաղաքականությունը, այսօր գնա այլ ճանապարհով:

Право 17:14 29/08/2012
Лариса Алавердян: По венгерским законам преступление Рамиля Сафарова не предполагает возможность экстрадиции
В связи с активизацией широкомасштабной кампании общественных организаций и НПО в поддержку обращения к властям Венгрии о недопустимости экстрадиции в Азербайджан офицера Рамиля Сафарова, зверски зарубившего топором спящего армянского офицера Гургена Маргаряна в Будапеште в ходе прохождения курсов в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира», корреспондент Panorama.am обратился за комментарием к исполнительному директору Фонда «Против правового произвола», первому Защитнику прав человека РА Ларисе Алавердян.
- В армянских СМИ активно освещается вопрос возможной экстрадиции Рамиля Сафарова в Азербайджан из Венгрии. Какие шаги будут предприняты армянской стороной в связи с этим?
- Во- первых, Венгрии пока не направлен официальный запрос на получение информации о наличии двустороннего процесса с Азербайджаном об экстрадиции Рамиля Сафарова. Данная информация поступила к армянской общественности от венгерской. И, будучи одним из общественных инициаторов данной кампании, завтра на пресс-конференции я обращусь к правительственным структурам, в том числе Минобороны, Минюсту и внешнеполитическому ведомству с предложением уточнить достоверность информации.
Во-вторых, во время судебного процесса представитель пострадавшей стороны Назели Варданян внесла ясность в вопрос: согласно венгерским законам, преступление Рамиля Сафарова и подобные случаи имеют крайне серьезные ограничения, в том числе и невозможность экстрадиции.
- После получения ответа венгерской стороны, какие шаги предпримет армянская сторона?
- После того, как от венгерской стороны будет получен однозначный ответ, в первую очередь должны предпринять меры государственные органы, а общественность возьмет на себя функцию оповещения мирового сообщества и международных структур о неприемлемости смены курса Венгрией в условиях осуждения соответствующими комитетами Совета Европы расистской политики Азербайджана.
Многочисленные организации присоединяются к заявлению НПО Армении против экстрадиции Р. Сафарова в Азербайджан